Partnerzy portalu

Brak miejsc w przedszkolach? Ministerstwo twierdzi, że to problem lokalny

  • MN
  • 15 września 2016 - 12:47 | Aktualizacja: 15 września 2016 - 13:26
Brak miejsc w przedszkolach? Ministerstwo twierdzi, że to problem lokalny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
• Poseł Maria Małgorzata Janyska zwróciła się z interpelacją do ministra edukacji w sprawie brakujących miejsc w przedszkolach publicznych.
• Poseł zwróciła uwagę, że po przywróceniu obowiązku szkolnego dla 7-latków, coraz częściej słychać głosy o niewystarczającej liczbie miejsc dla dzieci.
• Jednocześnie zapytała ministra, czy w związku z tym przewidywane są jakieś środki pomocowe dla samorządów, które nie są w stanie zapewnić miejsc we własnym zakresie.
• Podsekretarz stanu w MEN odpowiedział, że problem braku miejsc jest incydentalny.

Poseł Janyska w interpelacji do ministra zwróciła uwagę na problem braku miejsc w przedszkolach i zapytała jednocześnie, czy resort dysponuje aktualnymi danymi, które obrazowałyby skalę tego problemu. 

W odpowiedzi Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN, odpowiedział, że obecnie resort nie dysponuje danymi o liczbie miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2016/2017 i jednocześnie podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie informacji oświatowej są one zbierane 30 września każdego roku.

– Według danych Systemu Informacji Oświatowej na dzień 30 września 2015 r. ok. 1 141 tys. dzieci objętych było wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym 2015/2016. Należy zauważyć, że jeszcze dwa lata temu, w roku szkolnym 2013/2014, liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym była wyższa o 156 tys. dzieci – zaznaczył Maciej Kopeć.

Czytaj też: Informacja przetworzona i wewnętrzna psuje dostęp do informacji publicznej

Jak zaznaczył, w publicznych przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego wykazanych jest obecnie od 40 do 50 tys. wolnych miejsc i około 90 tys. wolnych miejsc w przedszkolach niepublicznych.

- Szacuje się, że w roku szkolnym 2016/2017 w wychowaniu przedszkolnym będzie uczestniczyło ok. 1 350 tys. dzieci. Biorąc pod uwagę, że w roku szkolnym 2013/2014 z wychowania przedszkolnego korzystało ok. 1 300 tys. dzieci, a w ciągu ostatnich dwóch lat liczba miejsc wychowania przedszkolnego systematycznie wzrastała, problem braku miejsc wychowania przedszkolnego ma charakter lokalny, incydentalny – zaznaczył Kopeć.

W odpowiedzi na pytanie o działania pomocowe dla samorządów, podsekretarz wspomniał, że podniesiona została wysokość rocznej kwoty dotacji celowej na dziecko na dofinansowanie realizacji przez gminy zadań w zakresie wychowania przedszkolnego – z 1305 zł do 1370 zł.

Dodał, że prawo oświatowe przewiduje dla gmin możliwość skorzystania z miejsc, którymi dysponują niepubliczne przedszkola, niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego oraz niepubliczne oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.

Zaznaczył także, że niezapewnienie miejsc wychowania przedszkolnego dzieciom mającym do tego prawo, jest naruszeniem przepisów, a wójt, burmistrz lub prezydent są zobowiązani do ogłoszenia otwartego konkursu ofert dla niepublicznych przedszkoli lub niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych, jeśli w przedszkolach zabraknie miejsc.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!