Partnerzy portalu

Broniarz: Chcemy, by nauczyciele byli szczepieni łącznie z emerytami

Broniarz: Chcemy, by nauczyciele byli szczepieni łącznie z emerytami
Sławomir Broniarz (fot. znp.edu.pl)
Chcemy przekonać rząd, by nie eliminując nikogo z harmonogramu, szczepić nauczycieli łącznie z emerytami – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przed spotkaniem z pełnomocnikiem rządu ds. szczepień Michałem Dworczykiem.
  • Sławomir Broniarz powiedział, że podczas rozmowy z przedstawicielami rządu zamierza przekonać ich do szczepień nauczycieli łącznie z emerytami, jednocześnie nie eliminując nikogo z harmonogramu szczepień.
  • Chodzi przede wszystkim o nauczycieli przedszkolnych, pracowników przedszkoli oraz nauczycieli i pracowników związanych z edukacją w klasach I-III - podkreślił.
  • 165 tys. nauczycieli miało być przetestowanych i wydano na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych, nie marnujmy tych pieniędzy, tylko ich szczepmy - przekonywał.

Na piątek w KPRM zaplanowano spotkanie prezesa ZNP z Dworczykiem i m.in. z głównym doradcą premiera ds. COVID-19 prof. Andrzejem Horbanem i z przedstawicielem ministerstwa edukacji i nauki.

Broniarz na konferencji prasowej przed spotkaniem powiedział, że podczas rozmowy z przedstawicielami rządu zamierza przekonać ich do szczepień nauczycieli łącznie z emerytami, jednocześnie nie eliminując nikogo z harmonogramu szczepień.

Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o nauczycieli przedszkolnych, pracowników przedszkoli oraz nauczycieli i pracowników związanych z edukacją w klasach I-III.

"165 tys. nauczycieli miało być przetestowanych i wydano na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych, nie marnujmy tych pieniędzy, tylko ich szczepmy" - przekonywał Broniarz.

"Chcemy też rozmawiać o możliwości poprawy informacji i przyspieszenia szczepień dla ogółu nauczycieli, bo nie ulega wątpliwości, że bezpieczny powrót do szkół, na którym nam wszystkim zależy, będzie możliwy wówczas, gdy będzie pewność, że uczniowie i nauczyciele są zdrowi i nikomu nie zagrażają" - mówił Broniarz.

Dodał także, że na spotkaniu chce poruszyć temat "potrzeby modyfikacji prawa w zakresie potrzeby tworzenia baniek edukacyjnych", ponieważ - jak mówił - "w tym zakresie jest parę rzeczy niespójnych, nieczytelnych". Zwrócił uwagę, że to "dobry pomysł, ale w wielu szkołach niemożliwy do realizacji".

Zdaniem prezesa ZNP istnieje również konieczność rozmów na temat działań związanych z przygotowaniem nauczycieli i szkół do powrotu klas starszych.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy pierwszej. Najpierw mają być szczepieni seniorzy - w piątek ruszyła rejestracja na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 22 stycznia rozpocznie się rejestracja seniorów powyżej 70 lat - 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich seniorów 70 plus.

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!