Broniarz: Oczekujemy kontynuacji szczepień nauczycieli i pracowników szkół

Broniarz: Oczekujemy kontynuacji szczepień nauczycieli i pracowników szkół
Sławomir Broniarz (fot. znp.edu.pl)
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje kontynuacji szczepienia nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami - na każdym poziomie: od przedszkola po szkoły wyższe - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Wskazał też pracowników obsługi.
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje kontynuacji szczepienia nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami - powiedział Sławomir Broniarz.
 • Zaapelował o uporządkowanie przekazywanych informacji nauczycielom i pracownikom oświaty.
 • ZNP oczekuje też od ministra edukacji i zdrowia, aby przejrzeli listę osób i stanowisk, które do procedury szczepień nie zostały zakwalifikowane - dodał.

We wtorek odbył się briefing prezesa ZNP Sławomira Broniarza na temat szczepienia nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników szkół i uczelni.

"Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje kontynuacji szczepienia nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami - na każdym poziomie: od przedszkola po szkoły wyższe. Chcemy żebyśmy jako nauczyciele, pracownicy obsługi byli szczepieni" - mówił Broniarz.

We wtorek rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis przekazała, że 23 lutego br. rząd zmienił specrozporządzenie covidowe, wpisując pracowników szkolnej administracji i obsługi do grupy priorytetowej.

Czytaj też: ZNP: Wypowiedź dot. wstrzymania szczepień nauczycieli budzi niepokój

"Zapowiedział też uruchomienie systemu pozwalającego na zarejestrowanie się do zaszczepienia. Tak, by szczepionkę AstraZeneca mogli otrzymać wszyscy pracownicy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a nie tylko nauczyciele. Trzy dni później, w piątek 26 lutego rozporządzenie jednak znów zmieniono, a pracowników administracji i obsługi wykreślono z grupy priorytetowej" - napisała.

Dlatego na wtorkowym briefingu Broniarz zaapelował o uporządkowanie przekazywanych informacji nauczycielom i pracownikom oświaty.

"Nie może być takiego dysonansu informacyjnego, z jakim mieliśmy do czynienia choćby wczoraj, gdzie prof. Horban mówi co innego, a za moment minister zdrowia mówi co innego, co powoduje nie tylko lawinę mejli i pytań, telefonów adresowanych do związku, ale także narastające obawy nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami" - mówił Broniarz.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zdementował wypowiedź prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, że należy wstrzymać szczepienia nauczycieli i nauczycieli akademickich.

"Chcę uspokoić wszystkich nauczycieli, wykładowców, absolutnie takiej decyzji w tej chwili nie przewiduję" - zapewnił na antenie Radia Plus Niedzielski.

Broniarz dodał, że chciałby, aby było jasne, po co nauczyciele są szczepieni.

"Szczepimy nauczycieli, administrację i obsługę po to, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnej, stacjonarnej edukacji - to jest cel nadrzędny" - zaznaczył.

Broniarz powiedział, że ZNP domaga się przyspieszenia procesu szczepień. Wskazał, że w środę rozpoczynają się próbne matury i ZNP od paru dni "jest zasypywany pytaniami" od osób, które będą obsługiwały to wydarzenie - są to członkowie komisji, sprawdzający prace, a którzy nie są zaszczepienia i - jak dodał Broniarz - nie mają żadnych perspektyw szczepienia w ciągu najbliższych dni.

Przypomniał, że we wtorek ruszyły zapisy na szczepienia wśród nauczycieli od 65. roku życia. "Ale jak jesteśmy informowani na bieżąco, nadal nie są zaszczepione osoby dużo młodsze, (...) one nawet nie mają wskazania miejsca, do którego potencjalne mogą się zgłosić na to szczepienie, bo w systemie informacji oświatowej, jak informują dyrektorzy, nie ma żadnej wiedzy na ten temat" - mówił szef ZNP.

Dodał, że ZNP nie rozumie, dlaczego w procedurze szczepień odsunięci zostali od szczepień pracownicy administracji i obsługi "na bliżej nieokreśloną przyszłość". Dodał, że pierwszy kontakt dziecka w szkole nie jest z nauczycielem, ale właśnie z nimi, np. z woźną.

ZNP - jak kontynuował - oczekuje od ministra edukacji i zdrowia, aby przejrzeli listę osób i stanowisk, które do procedury szczepień nie zostały zakwalifikowane. Mówił, ze ZNP ma sygnały od osób pracujących w szkołach i są nauczycielami pracującymi w świetlicach, że nie zostali uwzględnieni w procedurze szczepień.

Prezesa Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusza Szczerba przypomniał, że 26 stycznia rada wystosowała apel, w którym poproszono resort zdrowia i edukacji o szczepienie pracowników uczelni niebędących nauczycielami akademickimi - czyli wszystkich pracowników uczelni.

"Na ten apel do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi" - poinformował.

Wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Aneta Trojanowska podkreśliła, że 60 proc. pracowników uczelni stanowią nauczyciele, a 40 proc. nie-nauczyciele. Wymieniała, że chodzi o pracowników bibliotek, administracji, dziekanatów itd. W tym momencie nie są objęci szczepieniami.

 

TAGI
KOMENTARZE10

 • Rodzic 2021-03-04 18:29:40
  Do nauczyciel: Doradca każdego przekona 🙂 wszak ma ogromny autorytet wśród nauczycieli, a przynajmniej tak uważa 🤭
 • nauczyciel 2021-03-04 08:23:53
  A co zrobicie z tymi którzy nie będą chcieli się zaszczepić. Będziecie ich napiętnować? Nie wpuścicie do szkoły? Zwolnicie z pracy? A może karzecie nosić opaskę na ramieniu? Szczepienie samych nauczycieli nic nie da jak uczniowie sami się pozarażają. Wszystkich siłą do szczepienia nie zmusicie. Wiel...e ludzi nie wierzy w pandemię ani szczepionki i może mają rację że to jedna wielka mistyfikacja światowych przywódców.  rozwiń
 • Rodzic 2021-03-02 20:06:44
  Do Doradca metodyczny: trzy tygodnie temu byli szczepieni ale nauczyciele 1-3 , czyli znów kłamiesz i manipulujesz. Będą tylko w maseczkach i to nie koniecznie profesjonalnych a przyłbicy nikt normalny dodatkowo nie będzie zakładał. Wiem wiem Ty byś założyła, dlatego napisałam nikt normalny. Jestem ...przeciwnikiem kombinatorstwa, a sama napisałaś że, dostałaś po znajomości inaczej byś się nie załapała w tym czasie. Czyli w pewnym sensie ją ukradłaś. Co prawda nie spodziewałam się u lewaka moralnej postawy, czy nawet przyzwoitej ale żeby, się tym jeszcze chwalić. Tutaj po 21 minutach odpowiedź 🤭 odpocznij trochę o wyluzuj i pozdrów Mariana i Franka, niech coś napiszą bo tak nagle ucichli 😎  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!