Partnerzy portalu

Chcą nowego funduszu na budowę i modernizację szkół

Chcą nowego funduszu na budowę i modernizację szkół
Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, mówiła, że samorządy nie poradzą sobie same w zorganizowaniu nauki dla dzieci uchodźców. Fot. UMP
Komisja Unii Metropolii Polskich ds. edukacji apeluje do rządu, by pomógł samorządom w zorganizowaniu nauki zdalnej - dla dzieci uchodźców - w ukraińskim systemie edukacyjnym. Postuluje też, by rząd utworzył specjalny fundusz i program budowy oraz modernizacji placówek oświatowych.

2 i 3 czerwca w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji. Przedstawiciele miast zrzeszonych w UMP omawiali m.in. temat edukacji w szkołach i przedszkolach dzieci uchodźców z Ukrainy.

Czytaj też: W Gdańsku kurs polskiego dla 140 nauczycieli z Ukrainy

- Wyzwanie, z którym zaczynamy się mierzyć, to przygotowanie się do nowego roku szkolnego przy zwiększonej liczbie dzieci w szkołach - powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. - Wiele dzieci z Ukrainy pozostanie w naszych szkołach. Mamy też świadomość, że może się zapisać wielu nowych uczniów, których do tej pory w szkołach nie mieliśmy, bo realizowali naukę w systemie ukraińskim w formie zdalnej. Stąd nasze postulaty, by nie obowiązywały obwody szkół podstawowych, żeby można było kierować dzieci tam, gdzie są wolne miejsca.

- Ostatnie trzy lata to czas ogromnych wyzwań - mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. - Najpierw reforma minister Zalewskiej, potem pandemia, w ostatnich miesiącach wojna w Ukrainie i pojawienie się w polskim systemie edukacji tysięcy dzieci z Ukrainy. To ogromne wyzwanie. Potrzebne są rozwiązania systemowe na miesiące, a może nawet lata.

Renata Kaznowska zaznaczyła, że samorządy zwracają się do rządu, by wprowadził kolejne zmiany w tej kwestii. - Prosimy, by rząd podjął wysiłek i zaangażował się w pomoc samorządom w zorganizowaniu nauki zdalnej w ukraińskim systemie edukacyjnym. Przekonujemy rządzących, że to powinien być nasz wspólny cel - powiedziała wiceprezydent Warszawy.

Kolejnym postulatem postawionym przez Komisję Unii Metropolii Polskch ds. Edukacji jest utworzenie specjalnego funduszu i programu budowy oraz modernizacji placówek oświatowych. - Samorządy nie poradzą sobie same - oceniła Renata Kaznowska.

Podczas posiedzenia omawiano też skutki nowej przyjętej niedawno przez Sejm ustawy, która od września wprowadza standaryzację zatrudnienia nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach. Mowa tu o logopedach, psychologach i pedagogach. Nowa ustawa sprawi, że w szkołach i przedszkolach trzeba będzie zwiększyć liczbę takich specjalistów. Tylko w Bydgoszczy będzie to 50 dodatkowych osób od września bieżącego roku i kolejne 50 od następnego roku szkolnego. Przedstawiciele tego miasta przestrzegli, że będą z tym się wiązały m.in. problemy kadrowe i organizacyjne.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!