Chcą rozbudzić współpracę między szkołami i uczelniami

Chcą rozbudzić współpracę między szkołami i uczelniami
Adobe Stock
Nowe programy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mają zacieśnić współpracę szkół z uniwersytetami. Uniwersytet Młodych Wynalazców i Akademickie Centrum Kreatywności za łącznie 4,5 mln zł mają stworzyć ciąg edukacyjny, by kształcić kreatywnych obywateli i zwiększyć innowacyjność.

W ciągu ostatnich kilku lat wydatki na rozwój szkół wyższych i instytutów naukowych wyniosły ponad 27 mld zł. Powstało 200 nowych laboratoriów. Uczelnie mają wykorzystać powstałą bazę do popularyzacji nauki.

– Oba programy – kreatywny uczeń, student, obywatel i centra akademickie – obliczone są na zacieśnianie więzów między szkołami a uczelniami i na tworzenie jednego ciągu edukacyjnego – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obecnie brakuje współpracy między tymi instytucjami. Uczniowie zainteresowani fizyką czy chemią dostają przede wszystkim wiedzę teoretyczną, niepopartą doświadczeniami. Programy stworzone przez resort nauki mają jednak zwiększyć kreatywność i innowacyjność uczniów, lepiej przygotowani do pracy z młodzieżą mają być również nauczyciele.

– Uczelnie dostają takich studentów, jakich wypuszczą szkoły podstawowe i licea. Uniwersytet Młodych Wynalazców pozwala współpracować uczelniom z tymi uczniami, którzy interesują się chemią, fizyką, doświadczeniami, chcą chodzić na wykłady czy korzystać z laboratoriów uniwersyteckich – mówi minister nauki. – Właśnie ogłosiliśmy wyniki konkursu, który będą prowadziły uniwersytety – dodaje.

Uczniowie z 40 projektów, którym przyznano finansowanie, będą mogli prowadzić projekty z kadrą akademicką, korzystać z bibliotek czy laboratoriów. W ostatnich latach wydatki na szkoły wyższe i instytuty naukowe przekroczyły 27 mld zł. Powstało ponad 200 nowych laboratoriów i centrów badawczych. W przyszłym roku nakłady na szkolnictwo wyższe mają sięgnąć 14 mld zł.

Budżet programu Uniwersytet Młodych Wynalazców wynosi 2 mln zł, każdy projekt może otrzymać maksymalnie 50 tys. zł.

– Jest także Akademickie Centrum Kreatywności, czyli program skierowany do nauczycieli. Chcemy, żeby oni również uczyli w sposób nieco inny, myśleli nieco innymi kategoriami – tłumaczy prof. Kolarska-Bobińska.

Powstanie 10 centrów, w których nauczyciele będą kształceni w oparciu o najnowsze metody, tak by umieli rozwijać zainteresowania wśród uczniów. Ministerstwo planuje, że dzięki temu metody dydaktyczne zostaną upowszechnione w szkołach. Wartość programu to 2,5 mln zł, do każdego centrum może trafić 250 tys. zł.

TAGI
KOMENTARZE2

  • w.potega@neostrada.pl 2014-12-03 11:59:25
    Tak jest. Potrzebujemy wyzwalania chęci uczenia się, nie tylko w 10 centrach, a wszędzie, także we wszystkich szkołach i przedszkolach. Koszty przemieszczenia się do centrum mogą być większe od korzyści. Nie budynki rozstrzygają, lecz nauczycieli i ich usytuowanie w życiu młodych ludzi, także ich mo...tywacje do uczenia się zawodowego (nauczycielskiego) profesjonalizmu, do świadczenia pomocy w rozwoju wszystkich powierzonych szkołom (zespołom nauczycieli) uczniów. Zaczęli Państwo Elbanowscy, a wymagają wsparcia oraz rozwinięcia starań o jakość edukacji, kompleksowo rozpatrywanej. Potrzebujemy nowej filozofii i całkowicie zmienionej praktyki codziennej edukacji.  rozwiń
  • czytacz 2014-12-03 09:34:59
    Jestem emerytowanym nauczycielem. Pilnie obserwuję obszar edukacyjny w Polsce.Działania podejmowane w tym obszarze poważnie mnie niepokoją nie od dziś. "Powstanie 10 centrów ,w których nauczyciele będą kształceni w oparciu o najnowsze metody, tak by umieli rozwijać zainteresowania wśród uczniów..."- to stwierdzenie obnaża dramatycznie niebezpieczny sposób organizowania oświaty w naszym kraju.Amatorszczyzna zamiast kompetencji i odpowiedzialności. 10 centrów i już mamy spokojne sumienie???! Kształcenie to przemyślany PROCES, a proces z def. to zdarzenie długotrwałe i zakładające osiąganie określonego celu .Dlaczego dopiero dzisiaj chcemy kształcić nauczyciel "w oparciu o najnowsze metody". W jakie argumenty wyposażymy szkołę,nauczycieli, rodziców , by dziecko chciało się uczyć? Może ktoś spróbuje dokończyć zdanie: ucz się to ......Pozdrawiam  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!