Partnerzy portalu

Chcą większej rezerwy z subwencji oświatowej

  • PAP
  • 7 marca 2012 - 15:47
Chcą większej rezerwy z subwencji oświatowej
Adobe Stock
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się w środę za zwiększeniem z 0,25 do 0,4 proc. rezerwy subwencji oświatowej, przeznaczanej m.in. na remonty szkół uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych.
Rezerwa oświatowa to część ogólnej subwencji oświatowej (stanowiącej w 2012 r. - 38,7 mld zł), z której samorządy finansują szkoły. O jej zwiększeniu zdecydował w ubiegłym tygodniu Sejm, nowelizując ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.

Czytaj też: Subwencja oświatowa ma same wady

Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowywane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich do potrzeb młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. O wykorzystaniu rezerwy decyduje resort edukacji na wniosek samorządów.

Zgodnie z obowiązującym prawem, wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wzrost rezerwy do poziomu 0,4 proc. ma umożliwić szkołom m.in. lepsze przygotowanie się do przyjęcia sześciolatków, a także ułatwić uruchomienie kwalifikacyjnych kursów zawodowych od września 2012 r. Wcześniej rezerwa wynosiła 0,6 proc.

Nowelizacja ustawy o dochodach samorządów jest inicjatywą legislacyjną Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Pod koniec ubiegłego roku z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.

TAGI
KOMENTARZE1

  • wójt bez znajomosci 2012-03-07 20:59:34
    W wyniku tej decyzji zmniejszy się kwota subwencji. Rezerwa jest dzielona według nie do końca jasnych zasad. Znam takie samorządy, które dostają prawie co rok. I przypadkiem jest, że reprezentanci tych samych gmin zasiadają np. w Komisji Wspólnej albo we władzach korporacji samorządowych. Zwiększen...ie rezerwy da im większe możliwości załątwiania pieniędzy poza algorytmem oświatowym  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!