Partnerzy portalu

Co najmniej 100 mln zł na program "Poznaj Polskę" w 2022 r.

  • PAP
  • 14 października 2021 - 19:29 | Aktualizacja: 14 października 2021 - 20:01
Co najmniej 100 mln zł na program "Poznaj Polskę" w 2022 r.
"Poznaj Polskę" to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury (fot. ilustracyjne: sptrepcza.gminasanok.pl)
W 2022 r. przewidujemy co najmniej 100 mln zł na program "Poznaj Polskę" - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że w tym roku udało się zwiększyć jego budżet do prawie 25 mln zł. a niewykluczone, że środków będzie jeszcze więcej.

"Poznaj Polskę" to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił w czwartek w Sejmie, że każdy samorząd - po zebraniu informacji od dyrektorów szkół - mógł złożyć wniosek do MEiN o dofinansowanie wycieczek. Dodał, że budżet programu udało się zwiększyć w tym roku z 15 mln zł do prawie 25 mln zł.

"Obecnie trwają prace nad tym, aby o dodatkowe kilkadziesiąt milionów (złotych - PAP) ten program jeszcze zwiększyć" - poinformował. Jak dodał, stało się tak m.in. dlatego, że niektórzy posłowie zwrócili uwagę na to, iż wiele samorządów nie mogło otrzymać dofinansowania.

"Jeżeli Komisja Finansów wyrazi zgodę i będą odpowiednie zmiany w budżecie, to jeszcze kilkadziesiąt dodatkowych milionów złotych w tym roku (...)się pojawi. W roku kolejnym przewidujemy, że będzie to co najmniej 100 mln zł plus, być może, część z tych, które nie zostaną jeszcze wydane w tym roku" - powiedział.

Piontkowski mówił, że łącznie wpłynęło prawie 3600 wniosków o udział w programie. "Niektóre z nich miały błędy formalne, w związku z tym 3470 wycieczek zostało zakwalifikowanych do możliwości finansowania. Liczba uczniów, którzy będą mogli skorzystać z tego dofinansowania, to ponad 156 tys., ponad 2 tys. szkół i 827 jednostek samorządu terytorialnego, które mogły z tego skorzystać" - dodał.

Wiceszef MEiN przekazał, że najwięcej wniosków wpłynęło z woj. małopolskiego (ponad 600), woj. podkarpackiego (ponad 360), woj. śląskiego i woj. pomorskiego (ponad 300).

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie resortu, wsparcie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu. Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, w tym: jednodniowej - do kwoty 5 tys. zł, dwudniowej - do kwoty 10 tys. zł, trzydniowej - do kwoty 15 tys. zł.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Czytaj dalej w necie 2021-10-15 14:43:49
    Paweł Lęcki Brawo Nie upłynął nawet dzień od momentu, gdy Przemysław Czarnek ogłosił, że matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż w Finlandii nawet czy w Szwajcarii, czy w Holandii, gdy władze tych krajów wysyłały swoich przedstawicieli, żeby ci zapoznali się... z potęgą polskiej edukacji. Są już pierwsze nieoficjalne doniesienia. Zagraniczni eksperci są zachwyceni stanem polskiej oświaty. Nie mogą wyjść z podziwu nad niezwykle rozbudowanym rynkiem korepetycji, który wskazuje na wspaniałą przedsiębiorczość Polaków. To napędza gospodarkę i służy budowaniu relacji społecznych, podkreślił Swen z Norwegii. Zachwyt wzbudziły również wyjątkowo liczne klasy. Pozwala to nie przejmować się przereklamowaną indywidualizacją, a za to stawiać na umiejętności związane z przyszłą zbiorową pracą w fabrykach. Eksperci nie mogli wyjść z podziwu, że w połowie polskich szkół nie ma psychologów, ale za to we wszystkich są dwie godziny religii. Dzięki temu nie odwraca się uwagi od potrzeb duchowych jakimiś głupotami o emocjach. Za wyjątkowo trafne uznali metody nauczania oparte głównie na sprawdzianach, a potężne podstawy programowe wzbudziły w ekspertach wręcz ekstazę. Bardzo docenili również to, że w polskiej szkole informatyka nie jest ważnym przedmiotem, a czasem wręcz nie istnieje, gdyż dzięki temu dzieci nie uzależniają się od internetu. Nie mogli uwierzyć, że w Polsce najważniejsze są egzaminy oraz rankingi szkół, a od pewnego momentu uczniowie r  rozwiń
  • Z.Walczak 2021-10-15 11:23:23
    Cytuję: "Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił w czwartek w Sejmie, że każdy samorząd - po zebraniu informacji od dyrektorów szkół - mógł złożyć wniosek do MEiN o dofinansowanie wycieczek." To nieprawda. Nabór był przewidziany do końca września a już 13-tego nie można był...o się zalogować do programu ze względu na brak środków. Podobnie było z dodatkowymi środkami. W dniu składania wniosków nie można było przejść przez etap weryfikacji wniosków, gdyż system się zawiesił.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!