Partnerzy portalu

Co przygotowali świętokrzyscy i fińscy nauczyciele?

  • PAP
  • 25 października 2011 - 17:17
Co przygotowali świętokrzyscy i fińscy nauczyciele?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Rozwój zainteresowań i świadomości kulturalnej uczniów zakłada projekt "Szkolne Centrum Aktywności - Kultura Cafe", realizowany przez instytucje edukacyjne województwa świętokrzyskiego i Regionu Centralnej Finlandii.
Projekt zainaugurowano we wtorek w Kielcach.Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach unijnego programu Comenius Regio.

Partnerami projektu są dwa konsorcja edukacyjne: polskie - utworzone przez urząd marszałkowski, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, fundację Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, gimnazja w Bielinach i w Złotej oraz fińskie - utworzone przez dwie szkoły średnie, klaster edukacyjny, centrum kulturalne i samorząd Regionu Centralnej Finlandii.

Jak powiedziała Lidia Pasich ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przedsięwzięcie będzie się opierało na wymianie dobrych praktyk i doświadczeń edukacyjnych między polskimi i fińskimi nauczycielami.

Głównym założeniem projektu jest powstanie w dwóch świętokrzyskich gminach szkolnych centrów aktywności, które będą rozwijały zainteresowania uczniów. W centrach będą działały m. in. kluby fotograficzne, dramy, taneczne. Uczniowie będą brali udział w wycieczkach, ukierunkowanych na wiedzę o kulturze i znajomość regionu. Zostaną dla nich przygotowane warsztaty dotyczące diagnozowania własnego potencjału, rozwijania pasji i planowania kariery oraz przedsiębiorczości.

Pedagodzy będą mogli realizować poszczególne przedsięwzięcia we współpracy z takimi instytucjami jak: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Kielecki Park Technologiczny.

Przez dwa lata realizacji projektu zaplanowano cztery wizyty studyjne - dwie w Polsce i dwie w Finlandii - podczas których nauczyciele z obu krajów będą mogli poznać działalność szkół i instytucji kultury.

"Ten projekt ma być inspiracją dla pedagogów, aby w swoich szkołach wdrażali nowe pomysły. Chcemy się dużo nauczyć od naszych partnerów z Finlandii, zobaczyć jak tam to wszytko działa, bo to region który uzyskuje dobre wyniki edukacyjne w Unii Europejskiej" - powiedział PAP koordynator projektu w gimnazjum w Bielinach, Arkadiusz Białek.

Od poniedziałku w Świętokrzyskiem gości 15-osobowa delegacja z Regionu Centralnej Finlandii. Pedagodzy wzięli udział w konferencji inaugurującej projekt. W planach jest m. in. wizyta w szkołach w Złotej i Bielinach oraz poznanie projektów edukacyjnymi realizowanych przez kieleckie Muzeum Narodowe.

Promowanie współpracy i wzbogacanie oferty edukacyjnej dla uczniów - to główne sposoby unijnego wzmacniania europejskiego wymiaru w edukacji przez program Comenius Regio. Na realizację projektu "Szkolne Centrum Aktywności - Kultura Cafe" przeznaczono 33,5 tys. euro.
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!