Partnerzy portalu

Czarnek: Będą podwyżki wynagrodzeń nauczycieli i zmiana systemu pracy

Czarnek: Będą podwyżki wynagrodzeń nauczycieli i zmiana systemu pracy
Przemysław Czarnek (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
W Dniu Edukacji Narodowej 14 października minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył życzenia nauczycielom i ludziom oświaty. Podkreślił, że polska edukacja stoi na dobrym poziomie. Jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o Europę – stwierdził.
 • Sytuacja nauczycieli w Polsce jest przeróżna. Nauczyciele, którzy wchodzą do zawodu zarabiają zdecydowanie za mało - 2940 zł brutto - lecz są nauczyciele, których wynagrodzenie jest o wiele wyższe, w związku z nadgodzinami i pracą w kilku placówkach - powiedział Przemysław Czarnek.
 • Dlatego resort edukacji i nauki chce usystematyzować tę sytuację - wyjaśnił Czarnek i podkreślił, że w związku ze zmianami w ustawie Karta nauczyciela, nastąpią podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - o 1400 zł., tj. 36 proc. - oraz zmieniony zostanie system pracy nauczyciela.
 • Spowodujemy dużo mniejszą biurokracje, uwolnimy kilka godzin od biurokracji i przekażemy te godziny na rzecz kontaktu nauczycieli z uczniami. Nauczyciel pracuje 40 godzin i będzie pracował 40 godzin. Ani godziny dłużej - dodał.

Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów - obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie jest to dla uczniów dzień wolny od obecności w szkole. W tym dniu jest ona zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył z tej okazji życzenia nauczycielom i ludziom oświaty.

Ministra w rozmowie zapytano w Polskim Radiu 24 o zarobki nauczycieli. Poinformował, że sytuacja nauczycieli w Polsce jest "przeróżna". Przyznał, że nauczyciele, którzy wchodzą do zawodu zarabiają "zdecydowanie za mało" - 2940 zł brutto - lecz są nauczyciele, których wynagrodzenie jest o wiele wyższe, w związku z nadgodzinami i pracą w kilku placówkach. Wyjaśnił, że właśnie dlatego resort edukacji i nauki chce usystematyzować tę sytuację.

Szef resortu edukacji podkreślił, że w związku ze zmianami w ustawie Karta nauczyciela (dot. m.in. wynagrodzeń nauczycieli), nastąpią podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - o 1400 zł., tj. 36 proc. - oraz zmieniony zostanie system pracy nauczyciela.

"Spowodujemy dużo mniejszą biurokracje, uwolnimy kilka godzin od biurokracji i przekażemy te godziny na rzecz kontaktu nauczycieli z uczniami".

Zaznaczył, że "nauczyciel pracuje 40 godzin i będzie pracował 40 godzin. Ani godziny dłużej".

Minister pytany był również o raport "Gazety Wyborczej", w którym wskazano, że w Polsce brakuje 10 tys. nauczycieli. Odpowiedział, że "każdego roku jest tyle wakatów". "10 tys. na 700 tys. wszystkich nauczycieli to jest znikomy odsetek" - dodał.

Czarnek poinformował, że "więcej wakatów jest w dużych miastach, w centrach i aglomeracjach. Nie ma tych wakatów w małych miasteczkach".

Powiedział, że "generalnie polska edukacja stoi na dobrym poziomie. Choćby np. wykształcenie matematyczne. Według statystyk polscy absolwenci z wykształceniem matematycznym zajmują drugie miejsce wśród krajów Europy Zachodniej. Jesteśmy w czołówce". Wskazał też, że "mamy bardzo dobrych nauczycieli".

"Wiadomo, że są plusy i minusy, ale pracujemy nad tym, żeby te minusy niwelować" - przyznał.

"Zawsze mamy jakieś kompleksy w stosunku do innych państw. Ja tych kompleksów nie mam i uważam, że chociażby matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż nawet w Finlandii, Szwajcarii czy Holandii" - podsumował.

TAGI
KOMENTARZE67

 • Edukacja 2021-10-17 17:12:17
  Do Nauczyciel: pamiętaj, że zwykły pracownik musi rozliczyć się z 40 godzin tygodniowo. Nie chcę Ci się siedzieć w szkole to robisz to w domu przez dwie godziny a opowiadasz, że zajęło Ci to 20 i tyle w temacie
 • Edukator 2021-10-17 17:10:10
  Do Gosia : poczytaj że zrozumieniem projekt zanim się wypowiesz.
 • Nauczyciel 2021-10-17 10:06:22
  Pamiętajcie, że zwykły pracownik liczy pracę i idzie do domu. A nauczyciel kończy pracę i zabiera pracę do domu. Praca w domu to spardzanie sprawdzianow , kartkówek, zeszytow itp. i przygotowanie sie do następnej lekcji,

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!