Partnerzy portalu

Czarnek: Mamy ustawę przywracającą uprawnienia emerytalne nauczycieli

 • PAP/AT
 • 29 marca 2023 - 06:00 | Aktualizacja: 29 marca 2023 - 08:49
Czarnek: Mamy ustawę przywracającą uprawnienia emerytalne nauczycieli
Mamy przygotowaną ustawę przywracającą uprawnienia emerytalne nauczycieli - powiedział Przemysław Czarnek (fot. shutterstock)
Mamy przygotowaną ustawę przywracającą uprawnienia emerytalne nauczycieli. Dialog naszego resortu ze związkami trwa, w marcu było spotkanie, w kwietniu i w maju będą następne - powiedział szef MEiN, Przemysław Czarnek.

Czym nas w najbliższym czasie ministerstwo edukacji zaskoczy? Zdradzi pan jakieś newsy?

Przemysław Czarnek: Resort edukacji nie jest od tego, żeby zaskakiwać. Jesteśmy od tego, żeby realizować reformy, jakie są prowadzone - we współpracy z nauczycielami, rodzicami, związkami zawodowymi. Mamy przygotowaną i zaplanowaną ustawę, która będzie zmieniała status zawodowy nauczyciela, żeby odbudować jego autorytet, zmienić system jego pracy i wynagradzania na bardziej sprawiedliwy i efektywniejszy, aby te pieniądze były większe.

Mamy przygotowaną ustawę przywracającą uprawnienia emerytalne nauczycieli, podjęliśmy prace nad odchudzeniem podstaw programowych, mamy też plany doinwestowania infrastruktury oświatowej, jak choćby ta koncepcja specjalnych środków dla szkół specjalnych. Oświata nie powinna być zaskakiwana, powinna się rozwijać intensywnie, tak, jak to się dzieje od ostatnich kilku lat za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Tak będzie też w następnej kadencji.

A dogadaliście się już ze związkami zawodowymi?

Związki zawodowe nie są od dogadywania się, tylko od tego, żeby być w dialogu z ministerstwem, wskazywać pewne obszary, w których ingerencja, także prawna, powinna następować. Dialog naszego resortu ze związkami trwa, w marcu było spotkanie, w kwietniu i w maju będą następne - od tego jesteśmy my i związki zawodowe, żeby w tym dialogu trwać i wypracowywać rozwiązania, nawet w atmosferze sporu, korzystne dla szkoły.

Jeśli PiS wygra wybory, to pozostanie pan na stanowisku ministra edukacji i nauki, czy ma pan inne ambicje?

To jest pytanie do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. I do pana premiera Mateusza Morawieckiego. Moją ambicją jest służyć państwu polskiemu, na każdym odcinku, na którym zostanę postawiony. Natomiast zdaję sobie sprawę, że nauka i edukacja są niezmiernie ważne, dlatego, jeśli będzie mi to dane, to dalej będę się tym zajmował.

 

TAGI
KOMENTARZE83

 • Zepa 2023-04-11 13:29:25
  Psycholog w szkole to jakieś totalne nieporozumienie
 • Majka 2023-04-11 11:24:49
  Dyplomowany: podstawa 4550, plus 20% stażowe, plus motywacyjny 6% i wychowawstwo. Na rękę, po odliczeniu podatków i innych składników wychodzi 4400 ( 40 rok pracy)
 • Majka 2023-04-11 11:20:46
  Oczywiście, że za obelżywe, czyli nieprawdziwe tak, ale za prawdziwe niby dlaczego?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!