Przemysław Czarnek: Nigdy nie było takich podwyżek w oświacie

Przemysław Czarnek: Nigdy nie było takich podwyżek w oświacie
Subwencja oświatowa w 2023 r. będzie o 11,1 mld zł większa - powiedział Przemysław Czarnek (fot. gov.pl)
Subwencja oświatowa w 2023 r. będzie o 11,1 mld zł większa, nigdy nie było takiej zwyżki. Nigdy nie było takich podwyżek, nigdy nie było takich nakładów finansowych na edukację - podkreślił szef MEiN Przemysław Czarnek.
 • To gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej od 1 stycznia o 11 mld zł. To są poważne podwyżki 1240 zł brutto miesięcznie dla najmniej zarabiających i 814 zł brutto miesięcznie dla najlepiej zarabiających łącznie w stosunku rocznym - wskazał Przemysław Czarnek.
 • Są to rzeczy, które w szkole nigdy nie występowały, nigdy nie było takiej zwyżki subwencji oświatowej, nigdy nie było takich podwyżek i nigdy nie było takich nakładów finansowych na edukację zarówno tych dotyczących infrastruktury edukacyjnej jak i tych dotyczących informatyzacji szkoły - dodał.
 • W stosunku do 2015 roku wynagrodzenia dla nauczycieli najmniej zarabiających wzrosną blisko o 80 proc. Natomiast, jeżeli chodzi o nauczycieli najwięcej zarabiających wynagrodzenia wzrosną o 50 proc. - zaznaczył.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek był pytany na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o plany zorganizowania przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) miasteczka edukacyjnego w Warszawie, informującego o problemach polskiej oświaty.

Podwyżki 1240 zł dla najmniej zarabiających i 814 zł dla najlepiej zarabiających nauczycieli

Szef MEiN odparł, że ZNP ma zawsze prawo do protestu i zaznaczył, że w ostatnich latach na edukację przeznaczane są "gigantyczne środki finansowe".

Czytaj też: Większa subwencja oświatowa w 2023 r. To będzie rekordowa kwota

"To gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej od 1 stycznia o 11 miliardów złotych; to są poważne podwyżki 1240 zł brutto miesięcznie dla najmniej zarabiających i 814 zł brutto miesięcznie dla najlepiej zarabiających łącznie w stosunku rocznym" - wskazał.

Dodał, że "są to rzeczy, które w szkole nigdy nie występowały, nigdy nie było takiej zwyżki subwencji oświatowej, nigdy nie było takich podwyżek i nigdy nie było takich nakładów finansowych na edukację zarówno tych dotyczących infrastruktury edukacyjnej jak i tych dotyczących informatyzacji szkoły".

"Gdzie był Związek Nauczycielstwa Polskiego przed 2016 rokiem i dlaczego nie protestował wówczas, kiedy przez cztery lata z rzędu nie było żadnych podwyżek, kiedy nie tylko nie podwyższano subwencji oświatowej, ale w 2014 roku została ona obniżona w stosunku do 2013 roku" - pytał szef MEiN.

To są poważne podwyżki 1240 zł brutto miesięcznie dla najmniej zarabiających i 814 zł brutto miesięcznie dla najlepiej zarabiających łącznie w stosunku rocznym - wskazał Przemysław Czarnek (fot. shutterstock)
To są poważne podwyżki 1240 zł brutto miesięcznie dla najmniej zarabiających i 814 zł brutto miesięcznie dla najlepiej zarabiających łącznie w stosunku rocznym - wskazał Przemysław Czarnek (fot. shutterstock)

Subwencja oświatowa w 2023 roku podniesie się do poziomu 64 miliardów złotych

Przekazał, że w stosunku do 2015 roku subwencja oświatowa na 1 stycznia 2023 roku będzie o 24 miliardy złotych wyższa; z poziomu niecałych 40 miliardów złotych podniesie się do poziomu 64 miliardów złotych.

"W stosunku do 2015 roku wynagrodzenia dla nauczycieli najmniej zarabiających wzrosną blisko o 80 proc. Natomiast, jeżeli chodzi o nauczycieli najwięcej zarabiających wynagrodzenia wzrosną o 50 proc" - powiedział.

"Oczywiście, że chciałbym, żeby pensje nauczycieli wzrosły o 100 lub 200 procent, ale czasy, w których żyjemy są niezwykle trudne" - podkreślił.

Czytaj też: Idą zmiany w subwencjach wyrównawczych dla gmin. Skorzystać mają biedniejsi

Zaznaczył, że w budżecie na rok 2023 będą m.in. niestandardowe wydatki na obronę narodową, a także te, "dotyczące pomocy każdemu obywatelowi, w tym nauczycielowi na ogrzewanie domu w ciągu zimy". "To są wydatki rzędu ponad 100 miliardów złotych" - wskazał.

Minister zwrócił uwagę, że podwyżka wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli w stosunku rocznym od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2024 roku to jest 35 proc.

"To dalece wyżej niż inflacja, więc pytam ZNP, o co chodzi" - stwierdził szef resortu edukacji.

TAGI
KOMENTARZE29

 • belfer 2022-09-22 10:59:12
  nigdy nie było takiej inflacji,cen,chaosu w szkołach,
 • NIE dla chaosu w szkole 2022-09-21 20:44:02
  w tym wszystkim imponujący jest dla mnie brzuch Pana Przemysława
 • Sławomir 2022-09-21 18:37:24
  Do N-l : jesteś młodszy? Cesiulku?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!