Czarnek o nauce historii w szkole: dominuje pedagogika wstydu

Czarnek o nauce historii w szkole: dominuje pedagogika wstydu
Minister zapowiada zwiększenie liczby godzin nauki historii w szkołach ponadpodstawowych (fot.MEIN/fb)
Zdaniem ministra edukacji i nauki w polskich szkołach dominuje "pedagogika wstydu" zamiast "pedagogiki dumy". - Nie możemy uwypuklać brzydkiego i pokazywać, że to jest tak naprawdę nasza cecha, cecha polskiego narodu. - powiedział Przemysław Czarnek. Jednym z elementów programu nauczania historii ma być "ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny".
 • Mamy ostatecznie skończyć z pedagogiką wstydu, a postawić wprost i ostatecznie na pedagogikę dumy, tak jak robi każdy normalny kraj w Europie i na świecie, mówił minister. 
 • Jego zdaniem, jesteśmy ewenementem pod tym względem, "krajem (...), który postawił na pedagogikę wstydu i to miało miejsce przez 20 lat pod dyktando jednej gazety z Czerskiej".
 • Jednym z elementów programu nauczania historii ma być "ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnych"- powiedział Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki był we wtorek gościem Radia Wrocław. Zapytany o lekcje historii w szkole podkreślił, że historia ma być przedstawiona przede wszystkim prawdziwie, ze szczególnym uwzględnieniem tych wszystkich elementów historii naszego narodu, które miały ogromne znaczenie dla nas samych i dla Europy.

"Każdy normalny kraj i każdy normalny naród chwali się swoimi przodkami i ich osiągnięciami, i to musimy robić. Mamy ostatecznie skończyć z pedagogiką wstydu, a postawić wprost i ostatecznie na pedagogikę dumy, tak jak robi każdy normalny kraj w Europie i na świecie. Jesteśmy ewenementem pod tym względem, krajem, jednym z niewielu, który postawił na pedagogikę wstydu i to miało miejsce przez 20 lat pod dyktando jednej gazety z Czerskiej" - mówił Czarnek.

Czytaj też: Propozycje zmian w wynagradzaniu nauczycieli pod ostrzałem

Uwypuklać piękne

Jak wyjaśnił, pedagogika dumy polega na tym, że przede wszystkim pokazujemy to co piękne w naszej historii, nie zapominając oczywiście o tym co brzydkie, ale nie możemy uwypuklać brzydkiego i pokazywać, że to jest tak naprawdę nasza cecha, cecha polskiego narodu.

Minister zapowiedział, że uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych będą się uczyli historii całego XX wieku i początku XXI wieku, czego nie było w poprzednich latach.

"Ale chcemy zrobić tak, jak zapowiedzieliśmy w Polskim Ładzie, czyli zrobić dwutorowo: historia Polski i historia powszechna w szkołach ponadpodstawowych ze zwiększoną liczbą godzin" - powiedział Czarnek.

"Daliśmy wiele Europie jako Polacy, w wielu miejscach. Słaba jest wiedza na ten temat, wydaje się, że ona powinna być zdecydowanie większa, po to żebyśmy się czuli dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Nie będziemy się czuć dumni, jeżeli nie będziemy znać własnej historii" - ocenił minister.

Historia niepraworządności

Podkreślił, że uczniowie będą ramach historii najnowszej będą uczyć się o wszystkich wydarzeniach, które mają niezwykłe znaczenie dla losów państwa polskiego.

"Wejście Polski do Unii Europejskiej, Traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnych. I to widzimy dokładnie. Również o tym się będą uczyć uczniowie, bo muszą poznać sytuację, w której jesteśmy" - powiedział Czarnek.

TAGI
KOMENTARZE19

 • Rodzic 2021-05-20 14:55:59
  Do Doradca metodyczny: ha ha ha rzeczywiście pilnuje inteligencja swoich interesów 🤭 dzięki temu tak dobrze zarabiają, tylko dlaczego tak panikują, że będą zwolnienia 🤔 nie tlumacz się, winny się tłumaczy.Za korepetycje niedługo się wezmie skarbówka, kasa będzie potrzebna na odbudowę po covidzie😎🤓😎...🤓😎  rozwiń
 • Doradca metodyczny 2021-05-20 13:28:01
  Rodzic- Troll, jeśli uznajesz wszystko, co piszą inni, że to piszę ja, to ci wychodzi brak spójności. Owszem nauczyciele będą wyjeżdżać, w wielkich miastach znajdą lepszą pracę, jak zechcą. Nie strasz nauczycieli, oni nie tacy bojaźliwi, jak ci się wydaje, owszem są inteligentni i swoich indywidu...alnych interesów potrafią przypilnować. Szykuj kasę na prywatne lekcje dla swoich,, bąbelków". Koniec tematu.  rozwiń
 • Rodzic 2021-05-20 12:18:44
  Do Doradca metodyczny: Doradco jak zwykle piszesz bzdury oderwane od rzeczywistości 🤧 jedne wpisy przeczą drugim. Większe pensum nie, bo skończy się zwolnieniami, teraz wpis, że zaczyna brakować nauczycieli 🤭 jeszcze niedawno mieli wyjechać do Niemiec, teraz znajdują pracę w większych miastach. Jesz...cze niedawno młodzi to super zaradni i wykształceni a za chwilę młodzi są roszczeniowi i chcą tylko odbębnić swoje itd itd, byle coś napisać 🤭 dyrektor świetnie potrafi postawić do pionu nauczycieli, okienka, motywacyjne, odpowiednie wpisy robią cuda. Podobny wpływ ma kuratorium na dyrekcję. Jak tam twój ruch społeczny? Dalej rozwija bezobjawowo? Tak jak Twoja inteligencja? 🤓😎🤓😎🤓  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!