Partnerzy portalu

Czarnek o proteście nauczycieli: zamiast dyskutować wyprowadzają ludzi na ulicę

Czarnek o proteście nauczycieli: zamiast dyskutować wyprowadzają ludzi na ulicę
Dziwię się związkom zawodowym, które zamiast merytorycznie dyskutować próbują wyprowadzać ludzi na ulicę - mówi Przemysław Czarnek (Fot. PAP/Albert Zawada)
Dziwię się związkom zawodowym, które zamiast merytorycznie dyskutować próbują wyprowadzać ludzi na ulicę, ale to jest wolny kraj, każdy może protestować – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że w sobotę 9 października odbędzie się protest, który ma być wyrazem dezaprobaty dla tego, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej.

"Sprzeciw i naszą dezaprobatę budzi po pierwsze radykalizm przedstawionych przez MEiN zmian - one dotyczą awansu zawodowego, pensum, czasu pracy nauczycieli, sfery ekonomii, wynagrodzeń, a jednocześnie nie zawierają w sobie żadnych działań na rzecz poprawy warunków pracy nauczyciela" - powiedział we wtorek prezes ZNP.

Czytaj: Nauczyciele i pracownicy oświaty będą protestować

Minister edukacji, pytany o tę kwestie podczas konferencji prasowej, odparł, że "jesteśmy w wolnym kraju, protestować wszyscy mogą w granicach prawa".

"Nie bardzo rozumiem protest Związku Nauczycielstwa Polskiego. Myśmy sobie wyznaczyli termin i dla związków zawodowych, i dla przedstawicieli samorządów do 8 października. To termin na ustosunkowanie się pisemne do naszych propozycji" - powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że propozycja resortu zakłada prawie ośmiomiliardowe zwiększenie subwencji oświatowej z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli.

"To ponad 1400 zł brutto podwyżki dla nauczyciela wchodzącego do zawodu, którego przeciętnie wynagrodzenie będzie wynosiło 4900 zł brutto. 1420 zł więcej niż dzisiaj" - wskazał Czarnek.

"Bardzo się dziwię związkom zawodowym, które zamiast merytorycznej dyskusji próbują ludzi wyprowadzać na ulicę, ale powtarzam: to jest wolny kraj, każdy może protestować, tylko niech nikt nie mówi, że 1420 zł podwyżki, 36 proc. podwyżki, to jest nic, bo to jest obrażanie wszystkich innych zawodów" - dodał szef MEiN.

TAGI
KOMENTARZE5

  • Rodzic 2021-10-06 12:20:18
    Do Mao: jesteś czarnym kółkiem? To tak jak strażnik radiostacji, pewnie się brudas nie mył 😎🤓😎🤓😎
  • Mao 2021-10-06 11:48:00
    on ma nauczycieli za idiotów, którzy liczyć nie umieją i słuchają jak ciemny lud, tylko tego co powie kurwizja i jedraszewscy z ambony ! Zresztą oni wszystkich mają za idiotów i sami kręcą własne bznesy i przekręty a pozostają za szwindle bezkarni. Swoimi pociotkami " specjalistami od wszystk...iego" obsadzili już wszystkie stołki z pensją po 40 tysięcy miesięcznie a tu obiecuja jakieś resztki z pańskiego stołu .  rozwiń
  • Mao 2021-10-06 10:53:41
    I jak tu dyskutować z czarnym kołkiem ??!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!