Partnerzy portalu

Czarnek: Pomimo przeszkód pandemicznych rozpoczęliśmy egzaminy próbne

Czarnek: Pomimo przeszkód pandemicznych rozpoczęliśmy egzaminy próbne
3 marca rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne (fot. pexels.com)
Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali koronawirusa, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek odniósł się w środę (3 marca) do rozpoczynających się w Polsce tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty i maturalnego. W środę rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Odbywać się będą stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

"Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty" - powiedział w czasie środowej konferencji prasowej Czarnek.

Przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie 16 grudnia określiła zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W tym rozporządzeniu, jak powiedział Czarnek, określono prostszą ich formułę, jasno określono wymagania egzaminacyjne i zaplanowano w tym zakresie szkolenia dla nauczycieli.

Czarnek dodał, że próbne egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca.

"W maju 2021 r. nic dziś nie stoi na przeszkodzie, abyśmy planowali przeprowadzenie egzaminu maturalnego, właściwego i egzaminów ósmoklasisty" - podkreślił.

Próbne matury rozpoczęły się dziś. Jak mówił Czarnek, są to dwie sesje - od godz. 9 i o godz. 14.

"Egzamin przeprowadzany jest stacjonarnie co do zasady (...) oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym" - zaznaczył. Dodał, że jest możliwość przeprowadzenia tego egzaminu w trybie zdalnym.

Czarnek poinformował, że do egzaminu maturalnego w maju zgłosiło się 270 850 uczniów III klasy LO i IV klasy technikum.

"Do egzaminu przystąpią także absolwenci z lat ubiegłych, tych absolwentów z lat ubiegłych jest 30 tys. więcej niż w latach poprzednich, ale nie stanowi to żadnego problemu dla przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju tego roku" - zapewnił.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!