Partnerzy portalu

Minister Czarnek: Potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela

Minister Czarnek: Potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela
Potrzebna jest kompleksowa reforma systemu edukacji - powiedział Przemysław Czarnek (fot. TT/MEiN)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w Kielcach o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. - Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela - podkreślił.
 • Polskiej edukacji potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela. Dzisiaj tak jest skonstruowany system i tak stanowi Karta Nauczyciela, że zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli - ocenił Przemysław Czarnek.
 • Dlatego potrzebna jest kompleksowa reforma. Trzeba wrócić do systemu, w którym nauczyciele będą mieć zdecydowanie mniej biurokracji, i to już robimy. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia - podkreślił.
 • Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzenie" - wskazał na podstawowe założenia reformy edukacji - zaznaczył.

Konieczna jest kompleksowa reforma systemu edukacji

Czarnek podczas pobytu w stolicy regionu świętokrzyskiego był gościem Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej. W Wojewódzkim Domu Kultury wygłosił wykład "Kierunki rozwoju systemu edukacji". Podkreślił w nim, że polskiej edukacji potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela.

"Nie może być tak, że nauczyciel w Kielcach w liceum mający w klasie maturalnej 30 uczniów, czy nauczyciel pracujący w Ostrowcu Św. w szkole podstawowej mający pod opieką 30 dzieci, których przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, zarabia tyle samo, albo mniej, co nauczyciel, z całym szacunkiem, wychowania fizycznego w wiosce, gdzie w klasie jest pięcioro dzieci" - podkreślił minister edukacji i nauki.

Karta Nauczyciela wypacza zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli

Dodał, że "dzisiaj tak jest skonstruowany system i status (nauczyciela) i tak dzisiaj stanowi, ta przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe Karta Nauczyciela, że zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli".

"Dlatego potrzebna jest kompleksowa reforma. Trzeba wrócić do systemu, w którym nauczyciele będą mieć zdecydowanie mniej biurokracji, i to już robimy. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia" - podkreślił Czarnek.

Więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzenia

"Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzenia" - wskazał na podstawowe założenia reformy edukacji.

Dodał, że aby zachęcić młodych nauczycieli do pracy w szkole, resort w ciągu ostatniego roku podniósł średnio o 35 proc. wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli.

"Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać i będzie lepiej zarabiał, jak będziemy zmieniać status zawodowy nauczyciela. To także samorządom ułatwi zdecydowanie prowadzenie szkół" - zaznaczył szef resortu edukacji i nauki.

Rozdzielić kompetencje samorządu i rządu, organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego

Dodał, że warto się zastanowić, jak dojść do systemu, w którym samorząd prowadząc szkołę odpowiada za infrastrukturę, budynek, wyposażenie, dojazd, za wszystkie warunki, w których uczą się dzieci. Natomiast rząd, poprzez urzędy wojewódzkie i kuratoria, odpowiada za nauczycieli, zatrudnia ich i wypłaca im wynagrodzenia.

"Rozdzielmy kompetencje samorządu i rządu, organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Ale to jest kwestia przyszłości po zwycięskich przez nas wyborach. Trzeba rozwijać szkolnictwo, reformować je, a tę reformę gwarantujemy tylko my" - powiedział Czarnek.

TAGI
KOMENTARZE527

 • Jat 2023-02-04 20:16:57
  Do Gościu : tak... Pomysł czarnka sprawiał, że nauczyciel za godzinę pracy przy tablicy zarabiałby mnuej niż obecnie
 • Gościu 2023-02-03 22:57:20
  Do AAAAA: minimalna plus 1300 złotych które proponował minister ale związki zablokowały podwyżkę.
 • AAAAA 2023-02-03 22:45:59
  Minimalna krajowa ma zachęcić młodych do pracy w szkole?! Czarnek przestań robić z ludzi idiotów.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!