Czarnek: Powrót uczniów do szkół możliwy pod warunkiem przestrzegania obostrzeń

Czarnek: Powrót uczniów do szkół możliwy pod warunkiem przestrzegania obostrzeń
Przemysław Czarnek (fot. twitter.com/MEiN_GOV_PL)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podtrzymał swoja wypowiedź, że stopniowy powrót uczniów do nauki stacjonarnej jest możliwy w kwietniu. Jednocześnie wskazał, że zależy to od tego, czy wszyscy będą przestrzegać obostrzeń i uda się powstrzymać trzecią falę epidemii.
 • Po to wprowadziliśmy obostrzenia, po to cofnęliśmy naukę stacjonarną na trzy tygodnie, żeby powstrzymać kontakty międzyosobowe, żeby powstrzymać, zdusić trzecią falę. To jest możliwe, ogromnie wiele zależy od nas wszystkich - powiedział Przemysław Czarnek.
 • Ogromnie wiele zależy od tego, jak wszyscy będą zachowywali się podczas świąt Wielkiej Nocy. Jeśli zachowamy odpowiedzialność społeczną, ograniczymy do minimum nasze kontakty społeczne, to jest szansa, że jeszcze w kwietniu stopniowo dzieci będą wracały do nauki stacjonarnej - wskazał.
 • Scenariusze są takie, że najpierw wracają klasy I-III, a później klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe, być może od razu stacjonarnie, być może w hybrydzie, ale wszystko zależy od tego, czy powstrzymamy i kiedy powstrzymamy trzecią falę - podkreślił.

Szef MEiN pytany był w Programie Pierwszym Polskiego Radia o wypowiedź szefa KPRM Michała Dworczyka, który poinformował, że w czwartek (25 marca) zostaną zakomunikowane dalsze decyzje dotyczące obostrzeń oraz że "wszystko wskazuje na to, iż w środę będziemy mieli ponad 29 tys. zakażeń koronawirusem". Czarnek pytany był, co w związku z tym z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej, jakie są scenariusze tego powrotu?

"W dalszym ciągu uważamy, że kwiecień jest realny. Jest w tym momencie 24 marca. Jeśli to się okaże rzeczywiście, tak jak mówił pan minister Dworczyk, że mamy rekord zachorowań w trzeciej fali (epidemii - red.), ta fala jest teraz, to wszystko zależy od nas. Szanowni państwo, po to wprowadziliśmy obostrzenia, po to cofnęliśmy naukę stacjonarną i znów skierowaliśmy dzieci w klasach I-III (szkół podstawowych - red.) do nauki zdalnej na trzy tygodnie, żeby powstrzymać kontakty międzyosobowe, żeby powstrzymać, zdusić trzecią falę. To jest możliwe, ogromnie wiele zależy od nas wszystkich" - odpowiedział minister edukacji i nauki.

Czytaj też: Czarnek: Jeśli będzie to możliwe 12 kwietnia uczniowie wrócą do szkół

Jak mówił, ogromnie wiele zależy od tego, jak wszyscy będą zachowywali się podczas świąt Wielkiej Nocy, od tego "czy będą podchodzić na serio do tego, co się dzieje". "Jeśli zachowamy odpowiedzialność społeczną, ograniczymy do minimum nasze kontakty społeczne i po to właśnie wprowadzamy te obostrzenia, to jest szansa, że jeszcze w kwietniu stopniowo dzieci będą wracały do nauki stacjonarnej" - wskazał.

"Te scenariusze są takie, że najpierw oczywiście (wracają - red.) klasy I-III, a później klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe, być może od razu stacjonarnie, być może w hybrydzie, ale wszystko zależy od tego, czy powstrzymamy i kiedy powstrzymamy trzecią falę, czyli wszystko zależy od nas" - podkreślił Czarnek.

Minister edukacji i nauki odniósł się też do wypowiedzi głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, który mówił kilka dni temu, że trzecia fala epidemii w Polsce może jeszcze potrwać od dwóch do czterech tygodni, a potem, gdy zrobi się ciepło, w sposób naturalny powinna opaść. Szef MEiN pytany był o to, czy wyobraża sobie sytuację, że na początku maja wszyscy uczniowie z powrotem uczą się w szkołach.

"Owszem tak, wyobrażam sobie taką sytuację. Uważam, że jest ona bardzo realna, bo do tego czasu mamy (...) jeszcze pięć, sześć tygodni. Jeśli trzecia fala będzie trwała od dwóch do trzech tygodni, tak jak powiedział pan prof. Horban, to znaczy, że na początku maja będziemy długo po trzeciej fali i będziemy mieli kolejne setki tysięcy, miliony ludzi zaszczepionych. Więc na pewno jest to możliwe, ale jeszcze raz powtarzam: wszystko zależy od nas, czy będziemy podchodzić nonszalancko do tego, co widzimy i do tych obostrzeń, które stosujemy, czy też zastosujemy się do tego wszystkiego" - powiedział Czarnek.

"Wszystko zależy od tego, kiedy ustąpi trzecia fala i kiedy będziemy mieli radykalne zniżki zachorowań każdego dnia, a to zależy od nas i od tego, czy będziemy stosować się do obostrzeń" - powtórzył.

Szef MEiN pytany był także, czy wie, jakie obostrzenia planuje jeszcze wprowadzić premier Mateusz Morawiecki. "Nie wiem, też czekam, jaka będzie ostateczna decyzja pana premiera. Myślę, że pan premier nadal z najbliższymi doradcami w tym zakresie, z tym z panem ministrem zdrowia i członkami Rady Medycznej w dalszym ciągu się nad tym zastanawia patrząc na to, co się dzieje, ale z pewnością, do tego, co się dzieje i do tej liczby zakażeń dostosowywał ostateczną decyzję" - powiedział Czarnek.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od poniedziałku znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zwieszona do 11 kwietnia.

Przedszkola i placówki wychowania przedszkolnego od maja ubiegłego roku pracują stacjonarnie w reżimie sanitarnym, według wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Generalnej Inspekcji Sanitarnej.

TAGI
KOMENTARZE12

 • Rodzic 2021-03-25 06:54:29
  Do Doradca metodyczny: za bardzo jesteś wyrachowana żeby, nie brać pensji i dodatkowo emerytury 😎 pozdrów "gościa" pewnie z Japoni napisał😂🤣😂
 • Allochton 2021-03-25 04:42:22
  "plany za górami, rzeczywistość za plecami", dobrze że Dzieci szkolne wrócą do nauki stacjonarnej, należałoby po uzgodnieniach z psychologami dziecięcymi udostępnić huśtawki, dmuchane zamki itp. ruch to zdrowie. Zmobilizować do udziału w warsztatach, konkursach, szczodrze nagradzając sam u...dział. Taktowne dopilnowanie, by siedziały prosto i odpowiadając na pytania, wypowiadając się stały wyprostowane w ławkach (a nie na siedząco) lub na środku klasy. Muszą odzyskać pewność siebie.  rozwiń
 • Gość 2021-03-24 23:31:49
  Do Doradca metodyczny: rodzic to konfederacki troll! Nikt inteligentny nie bierze tej partii na poważnie

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!