Partnerzy portalu

Czarnek: rząd stawia na rozwój wszystkich uczniów

Czarnek: rząd stawia na rozwój wszystkich uczniów
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzel
Dzięki programowi "Inwestycje w oświacie" uczniowie szkół niepublicznych mają taki sam dostęp do najlepszych pomocy dydaktycznych i warunków kształcenia jak wszyscy inni uczniowie, uczęszczający do szkół samorządowych - powiedział w piątek w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 • W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce uczniów i dyrekcji Technikum im. św. Józefa w Kaliszu czek o wartości 2 126 400 zł.
 • Pieniądze - jak wyjaśnił - zostaną przeznaczone na budowę warsztatów, internatu i zaplecza sportowego.
 • Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu jest placówka niepubliczną, prowadzoną przez Diecezję Kaliską.

"Szkoła zrodziła się z marzeń" - powiedział dyrektor ks. dr Adam Kraska. Pierwszy dzwonek - jak poinformował - zabrzmiał we wrześniu 2017 r.; do szkoły zapisało się wówczas ok. 60 uczniów, którzy mieli do dyspozycji trzy kierunki: technolog drewna, informatyk i mechatronik. Obecnie w technikum kształci się 750 uczniów na sześciu kierunkach; do trzech początkowych doszły jeszcze: technik fotografii i multimediów, technik programista i technik robotyk.

Szkoła posiada nowoczesną i dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną. "Zaczynaliśmy od 6 sal dydaktycznych, dzisiaj jest ich 30. Wybudowano nową salę gimnastyczną, a w planach są kolejne inwestycje. Udział w rządowych i unijnych projektach zapewnia rozwój uczniom i nauczycielom" - powiedział ks. dyrektor.

Zdaniem Czarnka, uczniowie szkół niepublicznych dzięki programowi "Inwestycje w oświacie" mają dzisiaj takie samo prawo dostępu do najlepszych pomocy, jak ich rówieśnicy ze szkół prowadzonych przez samorządy.

Jak podkreślił, tylko w ostatnich 12 miesiącach szkoły samorządowe dostały na rozwój infrastruktury 5 mld 200 mln zł. Natomiast niepubliczne wsparto dotacją w kwocie 100 mln zł. Wśród nich znalazło się m.in. Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu.

Obecna na uroczystości minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że nigdy wcześniej (przed rządami PiS - PAP) nie było takiego wsparcia dla szkół niepublicznych.

"Ta szkoła jest wyjątkowa. Ona właściwie tworzyła się cały czas z rządem Prawa i Sprawiedliwości, z rządem premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy na początku pojawiła się myśl, że zostanie utworzone to technikum, chyba nikt na terenie miasta nie zdawał sobie sprawy, że to będzie tak dobra szkoła i tak pięknie będzie się rozwijać" - powiedziała.

TAGI
KOMENTARZE32

 • Marta 2022-12-29 22:14:29
  Pan Minister straszy, że szykują się zwolnienia. Tragedia! Za taką kwotę to mało kto będzie chciał pracować w szkole! Odpowiedzialność, może lepiej wziąć mopa do ręki i pozmywać posadzkę i nikt nie będzie miał do ciebie pretensji i pieniądze te same! No i w kabaretach tak się nie naśmiewają z pań sp...rzątającej jak z nauczycielek. Pewnie panie sprzątające stać na bilet  rozwiń
 • Znówpadniemit 2022-12-08 12:22:24
  Przedszkolanki już boją się o etaty. Okaże się, że można i da się pracować 8 godzin tak jak w przedszkolu niepublicznym .
 • M64 2022-12-04 18:20:17
  A muszą być katolikami

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!