Partnerzy portalu

Czarnek: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

Czarnek: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli
Przemysław Czarnek (fot. PAP/Paweł Supernak)
Nie ma po co strajkować. Są pieniądze na stole, chcemy je przekazać nauczycielom i dzięki temu zwiększyć atrakcyjność i podnieść etos tego najważniejszego z zawodów - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
 • Nasze propozycje dla nauczycieli są niezwykle korzystne: 1412 zł brutto podwyżki dla stażysty, a dla dyplomowanego 1380 zł brutto. Tego nie można nazwać niczym - powiedział Przemysław Czarnek.
 • To nic oznacza już w przyszłym roku - od września 2022 r. - zwiększenie subwencji oświatowej o prawie 4 mld zł, a w 2023 r. o około 8 mld zł. - dodał.
 • Podwyżki, które zaproponowaliśmy związkowcom i samorządowcom, to propozycje, które trafiły do nas od dyrektorów szkół i samych nauczycieli. Nie ma po co strajkować. Są pieniądze na stole - zaznaczył.

Przemysław Czarnek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" był pytany m.in. o to czy po sobotniej manifestacji w Warszawie nie obawia się, że powtórzy się strajk generalny, jak w kwietniu 2019 roku. "Polscy rodzice na szczęście ten strajk pamiętają. Przede wszystkim jednak nasze propozycje dla nauczycieli są niezwykle korzystne: 1412 zł brutto podwyżki dla stażysty, a dla dyplomowanego 1380 zł brutto. Tego nie można nazwać niczym. To nic oznacza już w przyszłym roku - od września 2022 r. - zwiększenie subwencji oświatowej o prawie 4 mld zł, a w 2023 r. o około 8 mld zł." - poinformował.

Jak dodał, nie wie, czy w takiej sytuacji strajki polegające na zablokowaniu szkół byłyby zrozumiałe nie tylko dla większości nauczycieli, ale także dla społeczeństwa. "Podwyżki, które zaproponowaliśmy związkowcom i samorządowcom, to nie są propozycje Czarnka, Piontkowskiego czy Machałek, tylko propozycje, które trafiły do nas od dyrektorów szkół i samych nauczycieli. Nie ma po co strajkować. Są pieniądze na stole, chcemy je przekazać nauczycielom i dzięki temu zwiększyć atrakcyjność i podnieść etos tego najważniejszego z zawodów" - powiedział.

Czarnek odniósł się też do ewentualnego przejścia szkół i przedszkoli na naukę zdalną. "Decyzje w tej sprawie będą uzależnione od możliwości ochrony zdrowia i liczby zajętych łóżek w szpitalach. Jak na razie nie zakładamy z ministrem Adamem Niedzielskim takiego systemowego przejścia na naukę zdalną. Raczej punktowe reakcje i przechodzenie na tryb zdalny lub mieszany. Tak się już teraz dzieje w niektórych miejscach - po wykryciu zakażenia dyrektor w porozumieniu z sanepidem podejmuje decyzję w tym zakresie" - odpowiedział.

Minister był również pytany o akcję szczepień w szkołach i to, że nie spotkała się z dużym zainteresowaniem. "Nie uważam, żeby ta akcja kiepsko wypadła. Nie chodziło o bicie rekordów, ale o rzetelną informację. Od końca maja informowaliśmy, że dzieci od 12. roku życia mogą szczepić się w punktach ogólnodostępnych. W efekcie ponad 35 proc. młodzieży zaszczepiło się w takich właśnie miejscach. Z kolei liczba zaszczepionych w przedziale wiekowym 16-18 lat sięga 50 proc. Przy takim poziomie zaszczepienia w całej populacji trudno oczekiwać, że będziemy mieć kolejne 35 proc. zapisanych do szczepienia w szkołach" - wyjaśnił.

Dopytywany, czy będą kolejne akcje namawiania uczniów do szczepień, odpowiedział, że cały czas będą spotkania kuratorów z rodzicami. "Będą akcje informacyjne na godzinach wychowawczych, przy różnych okazjach w szkołach. Będziemy mówić o faktach, że ponad 90 proc. osób, które przebywają teraz w polskich szpitalach i są chore na COVID-19, to osoby niezaszczepione. I o tym musimy ciągle przypominać" - wskazał.

TAGI
KOMENTARZE6

 • Kasia 2021-10-11 16:08:43
  Do Mao: nikt nikomu niczego nie sprzedaje panie dyrektorze, to nie tak jak u wójta w gminie. Słabo ci płaci wójt lub ma taki szacunek, że każe ci wklejać na forach formułki kopiuj - wklej. Ważne, że zostałeś dyrektorem i jesteś z tego dumny.
 • Mao 2021-10-11 15:19:00
  jak podwyżka?? czy taka jak w spółkach dla kolesi .. etat w szkole 25 tysięcy, 40 tysięcy i więcej miesięcznie byle tylko należał do PiS !! Ciotki, pociotki, kumple kochanki i towarzysze > ciemny lud może to kupi ale nie nauczyciele.
 • Kasia 2021-10-11 09:56:27
  Do ocena z Bieszczad: głosowałeś na PiS jak całe podkarpackie to nie narzekaj teraz.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!