Partnerzy portalu

Czarnek: szkoły będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie

Czarnek: szkoły będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. (Fot. PAP/Mateusz Marek)
Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy - zapewnił w niedzielę w Łukowie (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do cen energii elektrycznej.

Minister Czarnek spotkał się w niedzielę z mieszkańcami powiatu łukowskiego. Podczas swojego wystąpienia nawiązał do cen energii elektrycznej. Wspomniał, że jeden z uniwersytetów otrzymał ofertę cenową na 2023 rok, która była 750 proc. wyższa od rachunków, które płaciła ta uczelnia w 2021 roku.

- Unia Europejska musi odejść od sztywnych zasad regulacji dotyczących cen energii elektrycznej. Nie chce odejść od opłat za CO2. Natomiast my musimy uniezależnić cenę rynkową energii elektrycznej w Polsce od cen rynkowych europejskich, bo to prowadziło do całkowitych absurdów - zaznaczył Czarnek.

Odnosząc się do działań polskiego rządu stwierdził, że cena energii elektrycznej spada. - Dodatkowo zostanie ona zamrożona jeszcze rozwiązaniami prawnymi, które będziemy w przyszłym tygodniu przyjmować na Radzie Ministrów i kierować do Sejmu po to, żeby nie tylko gospodarstwa prywatne, domowe, nie tylko rolnicy, ale również kościoły, szkoły, uniwersytety - w konsekwencji również przedsiębiorcy - mogli mieć cenę, która będzie po prostu do zapłacenia - powiedział szef MEiN.

Czytaj też: ZNP chce przekonać Polaków: edukacja jest ważniejsza niż węgiel

- Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy - zapewnił Czarnek. Dodał, że jeśli da się szybko pokonać agresora rosyjskiego, to dojdzie do stabilizacji na rynkach i "nasze perspektywy wyjścia z tego wszystkiego będą znów najlepsze - tak jak były najlepsze po covidzie".

Czarnek podsumował również ostatnie 23 miesiące pełnienia przez siebie funkcji szefa ministerstwa edukacji i nauki. Przekazał, że blisko 5 mld zł zostało zainwestowanych w informatyzację szkół, a kolejne ponad 5 mld zł pochodzi ze środków Polskiego Ładu. - Łącznie mamy ponad 10 mld zł w infrastrukturę edukacyjną, która jest zadaniem własnym samorządu, ale z pieniędzy rządowych to zostało zrobione - poinformował.

Podkreślił również m.in, że subwencja oświatowa została podniesiona o 11 mld zł, a podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli najmniej zarabiających będą wynosiły 1240 zł brutto miesięcznie, rok do roku. - A w nowej kadencji - gruntowna reforma statusu zawodowego nauczyciela po to, żeby nauczycielom było lepiej, bo nauczycieli niszczy Karta Nauczyciela. Oni to wiedzą, tylko siedzą w pokojach nauczycielskich i nie są w stanie się między sobą dogadać, bo jeden ma świetnie, drugi ma bardzo źle - dodał Czarnek.

TAGI
KOMENTARZE8

  • Karolina Piotrowskaa 2022-10-11 09:36:15
    Do f34: tyle, że reporterów TVN wszyscy mają głęboko w poważaniu. Telefon z ministerstwa i pieniądze na opał się znajdą a pan minister zostanie bohaterem.
  • f34 2022-10-11 09:22:10
    Wydaje mu się, że skutecznie postraszył wszystkie samorządy wprowadzaniem komisarzy. Ale samym prawem statystyki znajdzie się kilka samorządów, które będą zmuszone zamknąć szkołę z braku węgla, lub kasy na węgiel - i tam właśnie pojadą reporterzy TVN. A wtedy Czarnek znowu wyjdzie na napuszonego dyl...etanta.  rozwiń
  • Karolina Piotrowskaa 2022-10-11 07:42:13
    Do ant: przecież ty o niczym nie decydujesz 😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!