Czarnek: Szkoły nie przyczyniły się do trzeciej fali koronawirusa

Czarnek: Szkoły nie przyczyniły się do trzeciej fali koronawirusa
Przemysław Czarnek (fot. twitter.com/MEiN_GOV_PL)
Do trzeciej fali koronawirusa w Polsce nie przyczyniły się szkoły tylko brytyjski wariant wirusa - powiedział w czwartek w Senacie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że resort przygotowuje się do częściowego powrotu uczniów do szkół w kwietniu.
 • Dodatkowa statystyka pokazuje, że w szkołach jest rzeczywiście bezpiecznie i dyrektorzy szkół, organy prowadzące, nauczyciel stają na wysokości zadania, jest kwestia frekwencji w tych szkołach, które pracują stacjonarnie. Ta frekwencja niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 85-90 proc. - powiedział Przemysław Czarnek.
 • Dzieci, gdyby zarażały swoich rodziców, to rodzice byliby w izolacji, a dzieci byłyby w kwarantannie i nie byłoby ich w szkole. Skoro są w szkole, to znaczy, że nie zarażają, bo nie ma izolacji w domu - nie jest stwierdzony koronawirus. Nie są zatem jakimiś wybitnymi transmiterami - zaznaczył.
 • Dlaczego zatem zamykamy szkoły na trzy tygodnie? Dlatego, że to jest ruch 1,2 mln dzieci wraz z opiekunami i osobami, które obsługują ruch oświatowy. Daje to kilka milionów osób w mobilności każdego dnia. I teraz z uwagi na te wskaźniki zachorowań, wyłączenie na 3 tygodnie ruchu kilku milionów osób jest skuteczną metodą obniżania ilości zachorowań - powiedział.

W czwartek (18 marca) w czasie obrad senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu minister edukacji i nauki mówił m.in. o działalności szkół w czasie pandemii. Szef resortu podkreślił, że za trzecią falę pandemii odpowiada wariant brytyjski koronawirusa.

"To jest główny powód, dla którego osiągamy taki poziomo zachorowań. Nie jest prawdą, i to chcę jednoznacznie podkreślić (...), że do trzeciej fali pandemii koronawirusa przyczyniły się szkoły" - zaznaczył.

Czarnek mówił, że do tej pory przytłaczająca większość szkół w klasach I-III pracowała i pracuje stacjonarnie.

"Statystyki nasze są jednoznaczne - robimy je od 18 stycznia; stały, szczegółowy monitoring tego, co się dzieje w szkołach również w porozumieniu z GIS. Według tych statystyk i danych, które otrzymujemy każdego dnia, w trybie stacjonarnym pracowało od 99 do 95 proc. szkół spośród tych 14 300 szkół, które funkcjonują jeszcze dziś i jutro w trybie stacjonarnym" - wskazał. Dodał, że większość szkół niepracujących w trybie stacjonarnym, funkcjonowało w trybie hybrydowym, a pozostałe zostały wyłączone ze względu na sytuację epidemiczną w tych szkołach.

"Przygotowujemy się w ministerstwie edukacji i nauki żeby jeszcze w kwietniu, jeśli to będzie możliwe, (...) to pierwsze wrócą do nauki stacjonarnej uczniowie klas I-III. To jest dla nich szczególnie ważne, ale po drugie do nauki stacjonarnej, przynajmniej w formie hybrydowej wrócą również uczniowie klas IV-VIII, a w kolejnym miesiącu szkół ponadpodstawowych" - zapowiedział.

"Dodatkowa statystyka, która pokazuje, że w szkołach jest rzeczywiście bezpiecznie i dyrektorzy szkół, organy prowadzące, nauczyciel stają na wysokości zadania, jest kwestia frekwencji w tych szkołach, które pracują stacjonarnie. Ta frekwencja niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 85-90 proc." - powiedział

Porównując frekwencję do lutego ubiegłego roku - jak powiedział minister - jest ona wyższa.

"Dzieci, gdyby zarażały swoich rodziców, to rodzice byliby w izolacji, a dzieci byłyby w kwarantannie i nie byłoby ich w szkole. Skoro są w szkole, to znaczy, że nie zarażają, bo nie ma izolacji w domu - nie jest stwierdzony koronawirus. Nie są zatem jakimiś wybitnymi transmiterami" - zaznaczył.

Tłumacząc decyzję rządu o zamknięciu szkół na kolejne tygodnie, wskazał na przemieszczanie się wielu ludzi.

"Dlaczego zatem zamykamy szkoły na trzy tygodnie? Dlatego, że to jest ruch 1,2 mln dzieci wraz z opiekunami i osobami, które obsługują ruch oświatowy; daje to kilka milionów osób w mobilności każdego dnia. I teraz z uwagi na te wskaźniki zachorowań, (...) wyłączenie na 3 tygodnie ruchu kilku milionów osób jest skuteczną metodą obniżania ilości zachorowań (...)" - powiedział.

Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe zasady epidemiczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie w Polsce - w tym także w klasach I-III - będą uczyć się zdalnie.

TAGI
KOMENTARZE3

 • Doradca metodyczny 2021-03-24 13:53:12
  Panie Ministrze bardzo proszę nie robić zamieszania w głowie rodziców. Jest wiele czynników, które powodują rozkwit pandemii w obecnym czasie. Należy wyjaśnić dokładnie, dlaczego należało zamknąć szkoły również dla klas I-III. Nie wszyscy rodzice rozumieją mechanizm zarażania, czy powstawania ogni...sk zakaźnych. W ten sposób nie zwalczymy pandemii, bo ludzie coraz bardziej tracą zaufanie do informacji, bo są sprzeczne. W ten sposób nie zajmujemy wzrostu zakażeń, chorób i zgonów na Covid lub przyspieszonego przez Covid zgonu u ludzi z chorobami współistniejącymi.  rozwiń
 • Julia 2021-03-20 12:07:29
  Skoro szkoly nie sa powodem ovecnej fali to czemu do jasnej cholery znowu upupiliscie te dzieci a przy okazji rodzicow uniemozliwiajac im prace! Bezczelnosc. Wstyd i hanba wam. Jakie ograniczenie mobilnosci! Jak bardzo mobline sa te dzieci 1-3. Tyle ze do szkoly sie przejda. I teraz beda podobnje mo...biilne bo nikt przy zdrowych zmyslach nie pozbawi dziecka swiezego powietrza. Beda chodzic dokladnie po tych samych ulicach, ktorymi chodza do szkoly Bylo zaczac od egzekucji wczesnkej wprowadzonych ograniczen. Na wlasne oczy widzialam regularna dyskoteke doslownie 500 m od komisariatu. Dlaczego w kosciele, w ktorym zgodnie z przepisami moze byc ok 35 os urzadza sie 1 msze dla 4 klas dzieci przygotowujacych sie do I komunii. 100 dzieci z dwoch szkol + opiekunowie i nikt na to nie reaguje. Ale maja czelnosc zamykac szkoly. Brakuje mi cenzuralnych slow krytyki dla takiego postepowania.  rozwiń
 • w szczebszeszynie....... 2021-03-19 10:14:39
  Tylko 1,5 miliona emerytów, którzy zaraz po przyjęciu w szczepionce dawki wirusa lecieli ucałować swoje wnuczęta i szwendali się po marketach roznoszą wirusa.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!