Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie będzie teraz priorytetowym przedmiotem

Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie będzie teraz priorytetowym przedmiotem
Zdaniem ministra od rangi lekcji tego przedmiotu zależy przyszłość naszego społeczeństwa i państwa (fot. pixnio/Hagerty Ryan, USFWS)
Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według niego, nauczyciele WDŻ muszą zyskać jeszcze większą rangę i wagę.
 • W dokumencie Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa Wychowanie do życia w rodzinie będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022.
 • Minister uważa, że mamy do czynienia z "kryzysem rodziny pogłębionym "rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach".
 • Jego zdaniem kształcenie dzieci i młodzieży na temat tego, czym jest rodzina, jak fundamentalne znaczenie mają "małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo" jest przejawem "naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami".

Szef MEiN uczestniczy w XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie zorganizowanym w Częstochowie. W związku z sytuacją pandemiczną kongres w tym roku odbywa się zdalnie.

"Wczoraj mieliśmy spotkanie tutaj z nauczycielami-konsultantami, którzy opiekują się nauczycielami wychowania do życia w rodzinie. Dziś w gronie wszystkich nauczycieli, którzy zechcieli wziąć udział w tym kongresie będziemy rozmawiali na temat przyszłości tego przedmiotu, przedmiotu niezwykle ważnego" - powiedział minister.

Czarnek zapowiedział, że w dokumencie Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa Wychowanie do życia w rodzinie będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022.

Powstanie 10 ośrodków 

Co roku - najczęściej w czasie wakacji - szef resortu edukacji ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Do wydania takiego dokumentu minister edukacji jest zobowiązana przepisami ustawy Prawo Oświatowe; wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.

"W rozporządzeniu z kolei innym, dotyczącym kształcenia nauczycieli wprowadzamy takie zmiany, które spowodują, że powstanie 10 bardzo silnych ośrodków w Polsce, w których nauczyciele będą mogli kształcić się właśnie i uzyskiwać uprawnienia nauczyciela wychowania do życia w rodzinie. Będą mogli dokształcać się, będą mogli uzyskiwać dodatkową wiedzę w tym zakresie w oparciu o nowe podstawy programowe, nowe odkrycia w tej dziedzinie i zdobycze nauki" - powiedział szef MEiN.

Odpowiedź na "rewolucję"

"Dlaczego to tak ważne? Dlatego, że dzisiaj w dobie kryzysu rodziny pogłębionego rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach, kształcenie dzieci i młodzieży w polskich szkołach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na temat tego, czym jest rodzina, na temat tego jak fundamentalne znaczenie mają wartości wpisane w konstytucji: małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo jest po prostu przejawem naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami" - mówił Czarnek.

Podkreślił, że "nauczyciele wychowania do życia w rodzinie w polskich szkołach muszą zyskać jeszcze większą rangę i jeszcze większą wagę, bo .". "Widzimy to dokładnie w dobie tego kryzysu rodziny, który również w Polsce niestety daje o sobie znać" - dodał.

Oświadczenie ministra spotkało sie z krytyką ze strony internautów. Zwracają oni uwagę na zapaść jakiej jest edukacja po pandemii i konieczność podjęcia innych priorytetów w nauce.

Czytaj też: Do 25 kwietnia przedłużona została nauka zdalna w szkołach

TAGI
KOMENTARZE140

 • serio? 2021-09-19 23:22:49
  Ludziom nie dogodzisz. Tyle jadu było, że dzieci nieedukowane seksualnie, że ciemnota. No to jest. program dla klas 7-8 mówi o rodzicielstwie, rozwoju seksualnym, odpowiedzialności za poczęte dziecko itp i oburzenie.
 • jan 2021-06-16 14:23:48
  w Chinach priorytetem jest matematyka i fizyka, ostatnio nawet ochrona środowiska, no ale to zacofany kraj i się nie rozwija
 • Monika P. 2021-06-06 01:41:46
  Do Doradca metodyczny:

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!