Czarnek: Zaszczepiono około 500 tys. nauczycieli

Czarnek: Zaszczepiono około 500 tys. nauczycieli
Przemysław Czarnek (fot. twitter.com/MEiN_GOV_PL)
Zaszczepionych zostało około 500 tys. nauczycieli – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Możemy powiedzieć, że rzeczywiście są bardzo zaawansowane szczepienia nauczycieli, od wychowania przedszkolnego po nauczycieli akademickich" – ocenił.
  • Łącznie w I i II turze, czyli wówczas, kiedy jeszcze była rekomendacja szczepienia szczepionką AstraZeneca do 65. roku życia, zarejestrowało się niecałe 545 tys. nauczycieli, licząc wszystkich, od wychowania przedszkolnego po nauczycieli akademickich - powiedział Przemysław Czarnek.
  • W tej grupie nauczyciele akademiccy to niecałe 10 proc., 90 proc. to nauczyciele wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych - dodał.
  • Później w III turze rejestracji, gdy rekomendacja Rady Medycznej umożliwiła szczepienia również osób do 69. roku życia, zgłosiło się kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób. Łącznie to około 590 tys. - zaznaczył.

Szef MEiN pytany był w poniedziałek w TV Trwam o szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19, czy już się zakończyły i jaka część nauczycieli została zaszczepiona.

"Łącznie w I i II turze, czyli wówczas, kiedy jeszcze była rekomendacja szczepienia szczepionką AstraZeneca do 65. roku życia, zarejestrowało się niecałe 545 tys. nauczycieli, licząc wszystkich, od wychowania przedszkolnego po nauczycieli akademickich. W tej grupie nauczyciele akademiccy to niecałe 10 proc., 90 proc. to nauczyciele wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych" - powiedział Czarnek.

"Później w III turze rejestracji, gdy rekomendacja Rady Medycznej umożliwiła szczepienia również osób do 69. roku życia, zgłosiło się kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób. Łącznie to około 590 tys." - dodał minister.

"Zaszczepionych zostało około 500 tys. nauczycieli. Teraz czekamy na kolejne terminy. Bardzo często są to nauczyciele, którzy z jakiś powodów: zdrowotnych, osobistych, mimo tego, że byli zarejestrowani, to jednak musieli przekładać ten termin szczepień. Więc możemy powiedzieć, że rzeczywiście są bardzo zaawansowane szczepienia nauczycieli" - poinformował.

"W ten sposób przygotowujemy tę grupę zawodową, czy te grupy zawodowe, do tego, żeby w odpowiednim momencie, kiedy pandemia na to pozwoli, można wrócić do nauczania stacjonarnego" - wskazał.

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele otrzymują preparat firmy AstraZeneca, który wymaga podania dwóch dawek.

Rejestracja nauczycieli na szczepienia przeprowadzona była w trzech turach - dwóch w lutym i jednej na początku marca. Objęła zarówno nauczycieli pracujących w oświacie, jak i nauczycieli akademickich i osoby prowadzące zajęcia ze studentami na uczelniach. Początkowo obejmowała osoby do 60. roku życia, następnie rozszerzono ją o osoby do 65. roku życia, a potem do 69. roku życia.

Jak podaje MEiN, wszystkich trzech turach łącznie zarejestrowało się 590 tys. osób. Wśród nich 452 tys. to nauczyciele pracujący w oświacie, czyli 66 proc. z nich. 65 tys. z zarejestrowanych to osoby pracujące w oświacie niebędące nauczycielami, są to m.in. instruktorzy praktycznej nauki zawodów, osoby zatrudnione na stanowiskach pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy. 73 tys. to nauczyciele akademiccy i osoby prowadzące zajęcia ze studentami.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!