Częstochowa odwołuje się od decyzji kuratorium w sprawie szkolnej reorganizacji

  • pt
  • 19 kwietnia 2021 - 17:36
Częstochowa odwołuje się od decyzji kuratorium w sprawie szkolnej reorganizacji
Budynek w którym ma działać nowy Zespół Szkół (fot. mat. prasowe)
Radni Częstochowy zdecydowali o wniesieniu zażalenia na postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty, który negatywnie zaopiniował zamiar stworzenia nowego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w miejsce obecnych dwóch zespołów szkół. Zażalenie zostanie skierowane do nadzorującego kuratorium resortu edukacji.
  • Częstochowa chce zlikwidować dwie niecieszące się popularnością szkoły.
  • Miast zapewnia, że działa w ramach przysługujących mu prawa.
  • Kurator negatywnie zaopiniował decyzję częstochowskiej rady.

W grudniu 2020 roku częstochowska rada miasta podjęła uchwały dotyczące zamiaru zakończenia działalności Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego. W ich miejsce ma powstać nowy byt – Zespół Szkół Zawodowych nr 1, z Branżową Szkołą I Stopnia nr 7 oraz Technikum nr 9.

Jak tłumaczy samorząd - od dłuższego czasu nie było zainteresowania wchodzącą w skład "Andersa" Branżową Szkołą I Stopnia nr 2 – a to za sprawą wystarczającej, bogatej, odpowiadającej młodzieży kończącej "podstawówki" (do roku 2019 także gimnazja) ofercie innych częstochowskich szkół branżowych. Nabór do tej szkoły nie był więc już prowadzony.

Czytaj: Ważny wyrok. Sąd orzekł o kompetencjach kuratora i ministra oświaty wobec zadań samorządu 

- Zakończenie działalności wymienionych dwóch szkół jest zasadne, bo odpowiedni przepis prawa oświatowego mówi, że w ramach jednego zespołu nie mogą działać te same typy szkół. Taki zabieg pociąga za sobą potrzebę reorganizacji szkolnej sieci - poprawi to efektywność nauczania, jakość zarządzania, zapewni tańszą obsługę – choćby przez racjonalizację zatrudnienia w obszarze szkolnej administracji - tłumaczy magistrat.

O zamiarze likwidacji obu jednostek, zgodnie z prawem oświatowym, poinformowano Śląskiego Kuratora Oświaty.

Kurator negatywnie zaopiniował zamiary samorządu wobec obu placówek. Zdaniem miasta przytoczone przez niego argumenty nie zasługują na uwzględnienie.

- Kurator powinien wydać swoją opinię na bazie konkretnych zapisów prawa oświatowego, ale również innych przepisów – gwarantujących młodzieży dostępność szkół (zwłaszcza na terenie jednostki samorządu). Powinien brać pod uwagę, czy organ prowadzący - w razie likwidacji szkoły - zapewni młodzieży możliwość kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, na terenie gminy - wyjaśnia częstochowski magistrat i dodaje, że samorząd tę możliwość jak najbardziej zapewni.

Za szkoły odpowiadają samorządy

Miasto przypomina, że zarządzanie szkołami przez samorząd ma zapewnić jak najlepszą ofertę edukacyjną, ale i uwzględniać przesłanki ekonomiczne, związane z utrzymaniem konkretnych jednostek.

- Część oświatowa subwencji ogólnej na prowadzenie szkół zawodowych nie wystarcza na pokrycie wszystkich związanych z nimi kosztów – miasto co roku dopłaca więc do nich kilka milionów złotych - wyjaśnia magistrat i dodaje, że najwyższy poziom dofinansowania dotyczy właśnie ZS "Pułaskiego" i "Andersa" - czytamy w stanowisku miasta.

Jak poinformował urząd miasta, przekracza on kilka razy średnią dla szkół zawodowych. Według przekazanych danych w 2021 roku dofinansowanie z dochodów własnych miasta do wydatków ponoszonych łącznie przez oba zespoły szkół wyniesie - na jednego ucznia - ponad 5 tys. zł. Reorganizacja miałaby pozwolić obniżyć to dofinansowanie o blisko połowę - nominalnie chodzi o spadek o ponad 1 mln zł w 2022 r.

Szacuje się, że w wyniku przekształcenia roczne dofinansowanie miasta do kształcenia uczniów szkół wchodzących w skład obu zespołów zmniejszy się do poziomu ok. 3 tys. zł w przeliczeniu na jednego ucznia.

Miasto dodaje, że nowa placówka - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 -  będzie dysponować bardzo dobrze rozwiniętą bazą lokalowo-dydaktyczną, pełnym wyposażaniem, dwoma salami gimnastycznymi, biblioteką. Zatrudnienie znajdą w niej także nauczyciele z likwidowanych szkół.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!