Partnerzy portalu

Czy 9 czerwca jest dniem wolnym w szkołach?

 • AKC
 • 6 czerwca 2023 - 12:37
Czy 9 czerwca jest dniem wolnym w szkołach?
Nie wszyscy uczniowie będą mieć wolne w czwartek, 9 czerwca (fot. freepik.com/pressfoto)
W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek, 8 czerwca. To dzień wolny zarówno od nauki, jak i od pracy. Co z piątkiem, 9 czerwca? Tu jednorodności nie ma.

Boże Ciało jest świętem ustawowo wolnym od pracy i od szkoły, co oznacza, że 8 czerwca zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, nie przekroczą progów szkół. Inaczej jest z piątkiem, 9 czerwca. 

Dla kadry to zwykły dzień pracy. Może być wolny, ale o tym, czy takim będzie, zależy od dyrektora szkoły i jego oglądu sytuacji. Jeśli uzna on, że istnieje taka potrzeba - może zarządzić zajęcia opiekuńcze w szkole. Dyrektor szkoły podejmuje taką decyzję po zasięgnięciu opinii rodziców, czy takie zapotrzebowanie w ogóle istnieje

- Jako dyrektorzy szkół podstawowych jesteśmy zobligowani, żeby w sytuacji braku zajęć dydaktycznych, wprowadzać dyżury świetlicowe i zapewnić opiekę dla dzieci najmłodszych oraz tak jak w przypadku naszej szkoły z klas specjalnych. Dlatego zawsze w czasie przerw okołoświątecznych czy innych dni wolnych od zajęć dydaktycznych, nawet w czasie egzaminów klas ósmych, kiedy całą szkołę zamykamy, jest ona dostępna dla dzieci - mówi Joanna Skopińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 330 w Warszawie.

W praktyce odbywa się to w ten sposób, że nauczyciele pytają rodziców o to, czy chcą przyprowadzić dziecko do szkoły. Joanna Skopińska podkreśla jednak, że nauczyciele dyżurują nawet wtedy, gdy rodzice na takie pytania nie odpowiedzą.

Zapewne wiele szkół tak właśnie robi i uruchamia dyżury nauczycieli mimo braku zgłoszeń ze strony rodziców, ale praktyka wskazuje, by nie liczyć zbytnio na to, że nauczyciele będą trwać na posterunku przez cały dzień, czekając aż ktoś dziecko do szkoły przyprowadzi. Poza tym to, czy wobec braku jakiegokolwiek zainteresowania szkoła będzie dyżurowała, jest kwestią mocno dyskusyjną.

Zdaniem specjalistów szkoła nie ma obowiązku pełnienia funkcji opiekuńczej w czasie przerwy okołoświątecznej. Więcej na ten temat w materiale Bogdana Bugdalskiego pt. "Wolne tak, ale nie "z urzędu". W czasie przerwy świątecznej szkoły mogą pracować".

TAGI
KOMENTARZE6

 • Piotr 2023-06-08 10:19:18
  Do Monika: jaki procent pracowników szkoły (nie licząc pracowników adm. i obsługi) będzie w tym dniu w pracy?
 • Piotr 2023-06-08 10:17:53
  Do Re: jak nie odpowiada ci pensja nauczyciela i dyktatura dyrektora szkoły to sie zwolnij i znajdź inna pracę poza oswiata. Opcjonalnie w oświacie prywatnej.
 • Monika 2023-06-07 20:52:11
  To normalny dzień pracy z uczniami, czyli są lekcje

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!