Partnerzy portalu

Czy uczniom i rodzicom grozi nauka zdalna?

Czy uczniom i rodzicom grozi nauka zdalna?
Rozporządzenie określa warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (fot.pixabay)
Rosną obawy o to, czy konieczność oszczędzania nie przełoży się też na zmniejszenie nakładów na ogrzewania w placówkach oświatowych, a co za tym idzie na wprowadzenie nauki zdalnej. Choć MEiN uspokaja, że lekcje on-line to ostateczność, jednak przepisy w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość już są.
  • Wysokie podwyżki cen energii są coraz większym obciążeniem dla samorządowych budżetów.
  • Komfort uczniów jest najważniejszy czy zatem jeśli w szkołach zrobi się za zimno wróci nauka zdalna? MEiN zapewnia, że nie ma o tym na razie mowy. 
  • W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych na okres powyżej dwóch dni dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
  • W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.

Na podstawie szczegółowej analizy zużycia ciepła w miejskich placówkach oświatowych, tam gdzie było to możliwe, w Lublinie zdecydowano o obniżeniu temperatury ogrzewania w szkołach o ok. 1 st. Celsjusza - jak zaznaczano - bez pogorszenia komfortu cieplnego w tych obiektach.

To ważne, bo według obecnych regulacji dyrektor może zawiesić zajęcia w szkole, jeżeli temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 18 st. C. Resort edukacji zapewnia, że komfort dzieci jest najważniejszy i przykręcania kaloryferów poniżej tego poziomu nie powinno mieć miejsca. Nie wszyscy podzielają tę pewność.

- Patrząc na ruch samorządów, zwłaszcza wielkich miast, gdzie biją na alarm, jaka nędza wszystkich czeka itd., to nie byłbym wcale tak optymistycznie nastawiony. Przypomnę, że na nauce zdalnej w roku 2020 samorządy naprawdę zaoszczędziły potężne kwoty - mówił w wywiadzie dla Portalsamorzadowy.pl Sławomir Wittkowicz, przedstawiciel Forum Związków Zawodowych.

Czytaj tutaj: Zdalna nauka będzie na rękę samorządom - ostre słowa nauczyciela

Według obecnych regulacji dyrektor może zawiesić zajęcia w szkole, jeżeli temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 18 st. C (fot. ilustracyjne/arch)
Według obecnych regulacji dyrektor może zawiesić zajęcia w szkole, jeżeli temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 18 st. C (fot. ilustracyjne/arch)

Jest rozporządzenie o nauce zdalnej w roku szkolnym 2022/2023

Przypomnijmy, w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, w przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w art. 125a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.

W myśl tego artykułu „zajęcia zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie: zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów, zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,  nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w punktach 1 -3”.

W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych na okres powyżej dwóch dni dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Lekcje zdalne z limitem czasowym

Dokument zakłada również, że w ramach organizowania zajęć na odległość przez okres powyżej 30 dni dyrektor szkoły zapewnia uczniom i rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym dane zajęcia edukacyjne.

Zajęcia na odległość mają być organizowane z uwzględnieniem:  

  • równomiernego obciążenia uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia;
  • zróżnicowania zajęć w każdym dniu;
  •  łączenia przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia;
  • konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki zajęć.

Dokument przewiduje, że czas zajęć to 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut, a w przypadku zajęć prowadzonych w przedszkolu i innej formie wychowania przedszkolnego – w czasie nie krótszym niż 15 minut i nie dłuższym niż 45 minut. 

Dyrektor może także w uzasadnionych przypadkach czasowo zmodyfikować zakres treści nauczania.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!