Partnerzy portalu

Dariusz Martynowicz został Nauczycielem Roku 2021

Dariusz Martynowicz został Nauczycielem Roku 2021
Dariusz Martynowicz odebrał nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie (Fot. PAP/Mateusz Marek)
Uczący języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach Dariusz Martynowicz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021. Zwyciężył w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Do tytułu Nauczyciela Roku nominowano w tym roku 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Poprzedziła obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Dariusz Martynowicz odebrał nagrodę osobiście.

Jury konkursu, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Joanna Świercz, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr. 31 im. UNICEF w Opolu i Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o mediach w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Dariusz Martynowicz, Stanisław Kwiatkowski, Sławomir Broniarz, Jakub Rzekanowski (Fot. PAP/Mateusz Marek)
Dariusz Martynowicz, Stanisław Kwiatkowski, Sławomir Broniarz, Jakub Rzekanowski (Fot. PAP/Mateusz Marek)

Sprawdź Czarnek: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli.

"Przygotowywane reformy są szalenie niebezpieczne"

Dariusz Martynowicz powiedział, że radości z nagrody i ognia, który w sobie ma, nie zepsuje mu nikt i nic.

"Dlatego chciałbym publicznie powiedzieć, że to co się dzieje obecnie z polską szkołą, zwłaszcza reformy, które są przygotowywane, to są rzeczy szalenie niebezpieczne z dwóch powodów" - powiedział Martynowicz.

Po pierwsze - jak mówił - najważniejsi w szkole są uczniowie, rodzice i nauczyciele. "Oni mają obecnie pełną autonomię by decydować, jaka jest szkoła, kto jest do niej zapraszany, kogo chcą w niej widzieć, a kogo nie. Nie może być tak, żeby kurator oświaty był recenzentem kogoś, kto do tej szkoły ma wejść, a po jego decyzji było to ewentualnie konsultowane z rodzicami" - wskazał.

"My, jako nauczyciele, jesteśmy otwarci na dyskusje o jakości naszej pracy, ale by skonkretyzować to, z czym wiążą się nowe pomysły dotyczące podniesienia pensum nauczycielskiego i godzin w szkole, powiem na swoim przykładzie: jestem najmłodszy w Małopolskiej Szkole Gościnności, najmłodszy z polonistów, nie ma w moim zespole nikogo w wieku emerytalnym. Jeśli podniesione zostanie pensum, dla mnie to oznacza zwolnienie z pracy" - powiedział.

Poloniści już teraz pracują więcej niż wynosi ich pensum

Wskazał też na to, że nauczyciele poloniści w liceach już teraz od września do końca kwietnia pracują więcej niż wynosi ich pensum, by wyrobić tzw. średnie, gdyż jeśli uczą w klasach maturalnych, to od maja nie mają z tymi klasami lekcji. Mówił też o intensywnym przygotowywaniu uczniów do egzaminów.

"To jest realnie nie 22 godziny tylko 25 godzin przy tablicy plus osiem godzin do dyspozycji dyrektora" - zauważył. "Nie odejdą ze szkół nauczyciele w wieku emerytalnym, odejdą najlepsi, którzy nie będą w stanie podołać tym wymaganiom, tym propozycjom" - dodał.

"Zawsze swoją rolę pojmowałem jako kogoś, kto nie jest przeciw komuś lub przeciw czemuś, raczej jest w trosce o. Dlatego bardzo proszę o to, aby wszyscy, którzy mogą, wykazali troskę o polską edukację" - zaapelował.

Konkursowa kapituła, w której skład wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku, przyznała też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymała go Anja Rubik. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano zaś Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Nauczyciel Jutr@ po raz pierwszy

Podczas uroczystej gali po raz pierwszy przyznano w tym roku także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki i pedagog szkolny w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie Zdroju.

Zdobywczyni tytułu Nauczyciel Jutr@, nauczycielka etyki i pedagożka szkolna w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie-Zdroju Joanna Mikusek-Przystajko (Fot. PAP/Mateusz Marek)
Zdobywczyni tytułu Nauczyciel Jutr@, nauczycielka etyki i pedagożka szkolna w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie-Zdroju Joanna Mikusek-Przystajko (Fot. PAP/Mateusz Marek)

Konkurs Nauczyciel Roku organizuje od 2002 r. tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów do tytułu zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. W ubiegłym roku w związku z pandemią COVID-19 konkurs się nie odbył.

W 2019 r. tytuł Nauczyciela Roku otrzymała Zyta Czechowska, nauczycielka i pedagog specjalny w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku (Wielkopolska).

TAGI
KOMENTARZE1

  • Wielunianin 2021-10-12 16:11:29
    Niestety ale w Wieluniu w województwie łódzkim to pewna osoba PEDAGOGA ze szkoły IMIENIA... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II DALEJ Z PREMEDYTACJĄ wykańcza starszych i schorowanych ludzi POPRZEZ OBRZYDLIWY SMRÓD KULINARNY WTŁACZANY IM ZŁOŚLIWIE I Z PREMEDYTACJĄ DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! Kto dopu...szcza takich osobników do pracy z dziećmi i młodzieżą i kto dopuszcza aby ktoś taki bezkarnie uprawiał ten proceder ? A jego ofiarom to się okazuje jedynie. ... REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA za to że... WALCZĄ ONI O ŻYCIE I PROSZĄ O POMOC !!! Kilka dni temu ci ludzie ledwo przeżyli "ZAGAZOWANIE" odorem kulinarnym mieszkania dokonane przez pedagoga ze szkoły imienia... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II Jak to możliwe że pedagog ze szkoły imienia największego obrońcy życia w dziejach polskiego narodu dokonuje tak WIELKIEGO OKRUCIEŃSTWA WOBEC DRUGIEGO CZŁOWIEKA - BEZ POWODU I BEZ SŁOWA WYJAŚNIENIA ! A OSOBA TA DOSKONALE WIE IŻ JEJ PROCEDER MOŻE TYCH LUDZI UŚMIERCIĆ ! A ci ludzie porzebują pomocy I OBOWIĄZKIEM PAŃSTWA POLSKIEGO i jego instytucji jest ratować życie tych ludzi. tAKŻE MORALNYM OBOWIĄZKIEM PEDAGOGA JEST ZROBIĆ WSZYSTKO ABY CI OBYWATELE OCALELI ! NA TĘ CHWILĘ RATUNKU NIE WIDAĆ A ŚMIERĆ ZBLIŻA SIĘ NIESTETY ALE NIEUCHRONNIE !  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!