Partnerzy portalu

Dariusz Piontkowski wymienia priorytety MEiN. "Nie widzę w słowie patriotyzm nic złego"

 • PAP
 • 14 lipca 2022 - 14:35
Dariusz Piontkowski wymienia priorytety MEiN. "Nie widzę w słowie patriotyzm nic złego"
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. (Fot. KPRM/KrystianMaj)
Wychowanie patriotyczne, tradycyjna szkoła, tradycyjna edukacja, a jednocześnie innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także pomoc potrzebującym specjalne opieki i uchodźcom to priorytety MEiN w nowym roku szkolnym – wskazał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Piontkowski w czwartek w Programie I Polskiego Radia pytany był m.in. o to, jakie będą priorytety Ministerstwa Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2022/2023.

"Priorytety to postawienia na wychowanie patriotyczne, na tradycyjną szkołę, tradycyjną edukację, ale także niezapominanie o tym, że wokół nas świat się zmienia. Chcemy, aby także te innowacyjne rozwiązanie, elementy elektroniczne, które choćby w czasie pandemii mocno występowały, nadal były, ale nie dominowały. One nie zastąpią bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami" - odpowiedział Piontkowski.

"Musimy także pamiętać o tych uczniach, którzy potrzebują specjalnej opieki, sami sobie nie radzą albo są gośćmi spoza naszego kraju, jak uchodźcy z Ukrainy, którzy przecież w ostatnich miesiącach w sposób liczny zasilili szeregi polskich szkół" - dodał.

Wiceszef MEiN odniósł się do stwierdzenia, że w niektórych środowiskach słowo patriotyzm działa jak ukłucie szpilką.

"Nie wiem, dlaczego, ja nie widzę w słowie patriotyzm nic złego, wręcz przeciwnie. Uważam, że bez patriotyzmu (...) nie przetrwamy jako państwo i jako naród. Zresztą w innych państwach zachodnich nie widzę odchodzenia od wychowania patriotycznego. Nie wiem, dlaczego część naszych rodaków uważa to za coś wstydliwego" - powiedział.

"Między innymi wzrostowi poczucia patriotyzmu ma służyć wprowadzenie nowego przedmiotu w szkole - od września historii i teraźniejszości. Sądzę, że większość Polaków będzie zadowolona. Młodzi Polacy, i starsi zresztą też, powinni znać swoją historię, bo ona w największym stopniu wpływa na to, co się dzieje dzisiaj. Wiele procesów, zachowań ma swoje źródło w wydarzeniach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat i jeżeli nie mamy takiej świadomości, to łatwo nami manipulować" - wskazał Piontkowski.

"Nie widzę nic złego, a wręcz przeciwnie. Uważam, że każdy powinien znać historię, a zwłaszcza historię swojego kraju i częściowo historię powszechną, bo to pozwala mu lepiej oceniać bieżącą sytuację" - podkreślił.

Wiceminister pytany był także o dzieci i młodzież z Ukrainy, które po wybuchu wojny przybyły do Polski i rozpoczęły naukę w polskich przedszkolach i szkołach. Pytany był, jak z perspektywy MEiN to wygląda i jak przebiegają przygotowania do nowego roku szkolnego.

"Trudny okres dla tych dzieci i dla nauczycieli. Musieli przystosować się do pracy z uczniami, którzy często nie rozumieją języka polskiego. Zaproponowaliśmy takie formy prawne, które ułatwiają im wejście do polskiego systemu edukacji. Mam tu na myśli głównie możliwość tworzenia tzw. oddziałów przygotowawczych tak, aby ci uczniowie od razu nie wchodzili w pełni do polskich szkół, do polskich klas, tylko mieli okres na nauczenie się języka polskiego, zniwelowanie różnic między ukraińskim a polskim systemem edukacji, a jednocześnie mieli jakieś kontakty z polską młodzieżą" - mówił wiceszef resortu edukacji i nauki.

"Nie wszystkie szkoły, nie wszystkie samorządy z tego rozwiązania skorzystały. Wiem, że w części szkół były problemy, narzekanie części rodziców, że nauczyciele muszą więcej czasu poświęcić uczniom ukraińskim, bo muszą im wytłumaczyć, czego dotyczą zagadnienia omawiane na lekcji. Na tym mogli także tracić polscy uczniowie. Stąd zachęcamy samorządy, by korzystały z takiego rozwiązania" - dodał Piontkowski. Według niego "ci uczniowie, którzy chcą zostać w polskiej szkole, muszą jak najszybciej nauczyć się języka polskiego".

"Dajemy dodatkowe pieniądze samorządom, szkołom, aby tego typu rozwiązania prowadzić. Będziemy chcieli je wydłużać, także na kolejny rok szkolny, bo nie wiemy ostatecznie, ilu uczniów ukraińskich znajdzie się w naszych szkołach" - zaznaczył.

TAGI
KOMENTARZE3

 • czechu 2022-07-20 15:38:57
  Miejmy nadzieję na to, by każdy internetowy buc zawiadywał własnym życiem. W odpowiednim momencie miałby prawo do tego by się ze względu na własną głupotę unicestwić !
 • Sławomir 2022-07-18 08:36:15
  Do czechu: wzywasz więc jestem cesiulku he he . W innym temacie napisałeś,że nie jesteś już nauczycielem. Tutaj użalasz się nad odebraniem 88 art kN (nie zauważyłeś?nikogo to nie obchodzi oprócz ciebie) zdecyduj się buhahach. A teraz wytrzyj nosek i zacznij się przygotować na wrzesień w końcu do...stałeś podwyżkę;) ;) ;) może znów cię awansują na wicedyrektora,nie strajkowałeś w 2019 , papiery masz czyste he He  rozwiń
 • czechu 2022-07-17 12:16:01
  "Nie widzę w słowie patriotyzm nic złego" - szanowny panie wiceMINIster ... ja tez nie widzę w tym słowie nic złego !! absolutnie nic złego , jest ono dla mnie zupełnie obce tak jak słowem obcym są dla mnie tęcze miłości, powszechna akceptacja bezprawia w Polandii, chciałbym tylko panu w...iceMINIstrowi zakomunikować że mój patriotyzm skończył się w momencie w którym państwo polskie odebrało mi prawo do emerytury, w tym momencie za sprawą odebranego nauczycielowi art. 88 KN - macie we mnie wroga - piedrole ten kraj i wszystkie cvrvvy które w nim rządzą !!! ... w tyle was mam ! Sławomir- największy patrioto, trollu i miłośniku Czarnka !!! - do dzieła :-) poużywaj sobie  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!