- Od soboty klasy IV-VIII szkół podstawowych w całym kraju będą się uczyły zdalnie, a dzieci młodsze stacjonarnie.
- Powyższe obostrzenia dla uczniów, także wychodzenia z domu w godz. 8.00-16.00 bez asysty dorosłych, mają obowiązywać przez dwa tygodnie.
- Czas na wdrożenie nowych wytycznych to zaledwie kilka godzin, ale dyrektorzy szkół podstawowych zapewniają, że z tym zadaniem sobie poradzą.
Zapowiadana od dwóch dni konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, w czasie której mieliśmy się dowiedzieć, jakie będą obostrzenia w związku z bardzo dynamicznym rozwojem epidemii w Polsce, przykuła uwagę nie tylko dziennikarzy, ale i znacznej częśćci społeczeństwa, w tym środowiska oświatowego. To na tej konferencji premier miał w końcu powiedzieć, czy szkoły podstawowe przejdą na zdalne nauczanie i w jakim zakresie.
- Od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną. Czyli wszystkie zasady, do których przyzwyczaili się mieszkańcy stref czerwonych obowiązują teraz na terenie całej Rzeczypospolitej. Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy, jest taka, że szkołach podstawowych klasy IV-VIII będą pracowały w trybie zdalnym. Po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne, zmniejszyć natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej. To jest bardzo potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji epidemii. Odpowiedzialność za efektywność tych działań spoczywa na całym społeczeństwie, także na dzieciach i młodzieży. I ich zadanie, ich odpowiedzialność będzie polegała na tym, że w godzinach 8.00-16.00 nie mogą sami wychodzić, przemieszczać się i spotykać z rówieśnikami – informował premier Morawiecki.
Szkoły w gotowości
Środowisko oświatowe przyjęło informację o przejściu szkół na zdalne nauczanie (oczywiście w zakresie klas IV-VIII) ze zrozumieniem.
– To bardzo dobra decyzja, której realizacja musi się udać. Stajemy przed zadaniem, które nie jest dla nas nowe. Pewne doświadczenia już w tym zakresie mamy – komentuje Alicja Zalewska, dyrektorka SP nr 3 w Lidzbarku Warmińskim. - Czas na powiadomienie rodziców i przestawienie szkoły na nowy tryb pracy jest bardzo krótki, ale wszyscy już o tym wiedzą. Wczoraj rozmawialiśmy na ten temat w szkole. Dzisiaj powiadomimy rodziców oficjalnie naszymi kanałami. Mamy też jeszcze sobotę i niedzielę, tak że te informacje na pewno dotrą do wszystkich uczniów i rodziców.
Podkreśla, że nauczyciele są już na to przygotowani, bo informacje o liczbie zakażeń wskazywały, że muszą być podjęte jakieś bardziej zdecydowane działania w tej sprawie. Praca zdalna w SP nr 3 będzie dotyczyła 15 oddziałów klas IV-VIII.
Będzie co robić
Janusz Makuch, dyrektor SP 1 w Szczyrku również nie widzi większego problemu z przestawieniem się szkoły na pracę zdalną, chociaż nie szczędzi słów krytyki dotyczącej tak późnej decyzji w tej sprawie.
– Szkoda, że te decyzje zostały podjęte za pięć dwunasta. Ale oczywiście, ten czas jest wystarczający, bo dyrektorzy są mobilni i przygotowani na każdą ewentualność – zauważa sarkastycznie. I już na poważnie stwierdza, że szkoła i nauczyciele są do pracy zdalnej gotowi, bo takiej decyzji można było się spodziewać.
- Dzięki Bogu mamy jeszcze pół dnia na to, żeby spotkać się z nauczycielami i ostatecznie ustalić zasady pracy, ponieważ, co prawda, mamy przygotowaną procedurę na wypadek takiego działania, ale szkoła to nie tylko nauczyciel i dziecko. To są także rodzice, to jest stołówka, to są pracownicy obsługi, to jest dowóz dzieci do szkoły. Teraz elementy tej układanki trzeba zgrać, żeby od poniedziałku wszystko działało, jak trzeba – wylicza dyrektor Makuch.
Koszty dowozu nie są do pominięcia, bo do szkoły dojeżdża ok. 40 proc. uczniów. Na czas nauczania zdalnego nie można go zlikwidować, bo uczniowie klas I-III też dojeżdżają.
Gorące godziny
Obecnie, w całym kraju trwają gorączkowe narady przedstawicieli organów prowadzących, a więc przede wszystkim władz samorządowych – oraz kuratoriów oświaty z dyrektorami szkół. Ci zaś zorganizują spotkania z nauczycielami. W międzyczasie i po tych spotkaniach odpowiednia informacja zostanie przekazana uczniom i rodzicom dzieci z klas IV-VIII.
Warto też przypomnieć, że w okresie nauczania zdalnego w szkołach podstawowych, w godzinach 8.00-16.00 dzieci do 16. roku życia nie będą mogły wychodzić z domów bez opieki osób starszych. Nowe obostrzenia mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.