Z odpowiedzi na interpelację Lasockiego wynika, że aktualnie miasto dysponuje 8102 miejscami w żłobkach publicznych. Dodatkowo zatrudnia 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi w warunkach domowych. Ponadto miasto wykupuje 3775 miejsc w niepublicznych placówkach. Dzięki temu łącznie zapewnia 12012 bezpłatnych miejsc dla najmłodszych. Mimo to, na listach oczekujących jest ponad 13 tys. dzieci.
Według informacji ratusza, miesięczny koszt jednego miejsca w żłobku publicznym w Warszawie w 2018 r. wyniósł 1 570,00 zł. Dofinansowanie jednego miejsca w żłobku niepublicznym wynosi 1 400 zł.
W odpowiedzi na interpelację ratusz zwrócił uwagę, że liczba dzieci oczekujących na miejsce w żłobku jest zmienna. "Rekrutacja uzupełniająca do żłobków trwa przez cały rok. W momencie zwolnienia się miejsca w żłobku lub utworzenia nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 prowadzony jest na te miejsca nabór dzieci z list oczekujących, według ustalonych zasad rekrutacji" - czytamy w piśmie.
Miasto wyjaśniło, że na listach oczekujących do placówek znajdują się także dzieci, które nie ukończyły 20 tygodnia życia, a zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 4 lutego 2011 r. opieka w żłobku i przez dziennego opiekuna może być sprawowana od 20 tygodnia życia, natomiast w klubie dziecięcym od 1 roku życia.
Urząd miasta wskazał ponadto, że liczba oczekujących do placówek opieki nad dziećmi do lat 3 jest zmienna również z uwagi na fakt, iż niektórzy rodzice rejestrują dziecko w systemie rekrutacji kilkakrotnie.