Do 2024 r. w szkołach ma być 51 tys. etatów psychologów i specjalistów

- Minister Edukacji i Nauki podczas briefingu prasowego w Wysokiem (Lubelskie) odniósł się do przypadku pobicia nastolatka w Pruszkowie i śmiertelnego pobicia 16-latka w Zamościu, do których doszło pod koniec lutego.
- "Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że zarzewie jest w rodzinie" - powiedział.
- "Do szkoły przychodzą dzieci wychowane w rodzinie i skoro nie potrafią rozróżnić dobra od zła i znęcają się nad swoimi rówieśnikami to jest to kwestia, która idzie wprost z rodziny i rodzinę trzeba uzdrawiać, a nie atakować, jak to się dzieje na okrągło w ostatnim czasie" - stwierdził Czarnek.
Mówiąc o roli rodziny w wychowaniu zwrócił uwagę, że "jeśli nie zaapelujemy, nie zrobimy odpowiedniej kampanii społecznej prorodzinnej, promującej rodzinę i wartości rodzinne, to będziemy dalej przyklejać plastry".
"Psycholog, pedagog specjalny, dyscyplina i obowiązki w szkole - to jest plaster. Natomiast rana wynika z faktu takiego, a nie innego wychowania" - powiedział szef MEiN. "Jeżeli mamy kryzys rodziny i kompletny atak na rodzinę, na system wartości, który rodziną rządził od wielu lat, na Kościół, na chrześcijaństwo, totalny relatywizm, to później -kto sieje wiatr, ten zbiera burzę" - dodał.
W szkole musimy reagować bezwzględnie na tego typu przypadki"
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy zaznaczył, że wewnątrz szkół zjawisko ma marginalny charakter. "W szkole musimy reagować bezwzględnie na tego typu przypadki" - zaznaczył.
Jak przypomniał, rząd zainwestował 2 mld zł w 20 tys. nowych etatów dla psychologów i specjalistów w szkołach. "Łącznie jest to 40 tys., a we wrześniu 2024 docelowo będzie to 51 tys." - powiedział.
"Nie można pozwolić, żeby młodzież stanowiła niebezpieczeństwo dla swoich rówieśników"
Zapytany przez media o doraźne działania w związku ze śmiertelnym pobiciem w Zamościu wskazał, że lubelskie Kuratorium Oświaty realizuje program dziewięciu konferencji dla dyrektorów szkół poświęconych egzekwowaniu obowiązków i dyscypliny w szkołach przy pomocy istniejących przepisów.
"Nie można pozwolić, żeby młodzież - incydentalnie jakaś jej marginalna część - stanowiła niebezpieczeństwo dla swoich rówieśników. Zwłaszcza w miastach" - podkreślił dodając, że wczoraj skontaktował się z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, żeby rozpoznać skalę tego zjawiska. "Jutro będą następne spotkania" - zapowiedział.

Czytaj więcej
Uczeń w szkole ma wiele praw, ale nie wszystko mu wolno"My słyszymy o pojedynczych przypadkach. To zapewne jest wierzchołek góry lodowej. Ale jak duża jest ta góra? Chcemy dopiero to zbadać" - powiedział. Wyraził przekonanie, że "przytłaczająca większość dzieci i młodzieży w polskich szkołach i poza nimi zachowuje się poprawnie i dobrze". Jak zastrzegł, incydenty "muszą być wyeliminowane natychmiast", żeby "nasze dzieci i młodzież były bezpieczne".
Kolejne przypadki przemocy wśród młodych ludzi. Minister sprawiedliwości zapowiada działania
W piątek w internecie pojawiły się filmy, na których widać grupę nastolatków, którzy znęcają się nad chłopakiem. Biją go i kopią a jedna z dziewczyn każe mu klękać i całować jej buty. Do szokującej sytuacji doszło pod koniec lutego w Pruszkowie pod Warszawą. Film wywołał szerokie poruszenie wśród internautów oburzonych zachowaniem agresorów.
W sobotę do pruszkowskiej komendy zgłosiła się mama z poszkodowanym chłopcem.
W niedzielę po południu rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że w tej sprawie zatrzymano sześć osób. Wszystkie są w wieku od 14 do 16 lat.

Czytaj więcej
Lekcja wolności: kto ma decydować, jak wygląda uczeń?Również w niedzielę do sprawy odniósł się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
"Sprawcy tego zachowania zostaną ukarani zgodnie z prawem. Prokuratura i policja muszą zawsze zdecydowanie reagować w takich sytuacjach" - napisał na Twitterze.
Do kolejnej tragedii doszło 28 lutego w centrum Zamościa. 16-letni Eryk idący chodnikiem miał zostać zaczepiony i pobity przez grupę młodzieży. Następnie sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia. Pomimo reanimacji prowadzonej przez załogę karetki pogotowia życia chłopaka z gminy Zamość nie udało się uratować. Do sprawy zatrzymano czworo nastolatków.
17-letniemu Danielowi G. śledczy przedstawili zarzut zabójstwa i udziału w pobiciu, 16-letnim Szymonowi J. i Arkadiuszowi P. prokuratura zarzuciła udział w pobiciu, z kolei zatrzymanej 16-letnia Gabriela P. - pomocnictwo.
Wobec głównego podejrzanego Daniela G. sąd zastosował trzymiesięczny areszt, dwóch 16-latków umieszczono na ten sam okres w schronisku dla nieletnich, a 16-latkę - w okręgowym ośrodku wychowawczym.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pobicia było rzekome rozpowszechnianie wiadomości na terenie szkoły o jednej z osób zatrzymanych. Według lokalnych mediów, ma chodzić o 16-latkę, która usłyszała zarzut pomocnictwa.
Głównemu podejrzanemu grozi do 25 lat więzienia.
-
Admin
2023-03-20 09:09:52
Niestety na studiach przedmiotowych, jest psychologia i pedagogika ogólna - nie ma się po tym wiedzy na poziomie psychologa czy pedagoga. Wiem co mówię, bo znam zakres tematyczny tych przedmiotów. Dla laika to to samo, dla kogoś kto pracuje z żywym dzieckiem, to już nie. Widziałam w szkole psycholog... rozwiń
-
Ewe
2023-03-19 21:25:59
Zapraszamy do szkoły! Poprobuj tych miodów!!!
-
Ewe
2023-03-19 21:18:53
Akurat!!! Już lecą do pracy za najniższą krajową!!!