Partnerzy portalu

Do końca roku na uniwersytecie w Białymstoku powstanie Centrum Badań Innowacyjnych

  • PAP
  • 31 marca 2023 - 15:29
Do końca roku na uniwersytecie w Białymstoku powstanie Centrum Badań Innowacyjnych
Siedziba Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - pałac Branickich (fot. Emilia Ernst/Wikimedia)
Do końca 2023 r. na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB) powstanie Centrum Badań Innowacyjnych (CBI Plus). Dodatkowe 3,5 mln zł z UE na ten projekt przyznał w piątek zarząd województwa podlaskiego.

Trwają modernizacje budynków, budowy w różnych miejscach, doposażanie w sprzęt w kilkunastu obiektach UMB - poinformował PAP rzecznik tej uczelni Marcin Tomkiel. W tych obiektach mają być prowadzone badania nad chorobami cywilizacyjnymi (np. cukrzycą, otyłością, rakiem, chorobami nerek), ale także nad rozwojem medycyny spersonalizowanej.

Łączna wartość projektu to ok. 180 mln zł, z czego ok. 140 mln zł to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Pierwsza umowa na ten projekt była zawarta w 2017 r., potem kilkakrotnie była aneksowana. UMB przypomina, że projekt ten jest w kontrakcie terytorialnym dla woj. podlaskiego i należy do kluczowych związanych z rozwojem tego regionu.

Rzecznik przypomniał, że dotacja obejmuje doposażenie w sprzęt badawczo-rozwojowy pięciu jednostek uczelni, utworzenie ośmiu nowych laboratoriów w ramach Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym Skutkom Starzenia, a także rozwój ośrodka Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, w tym utworzenie nowego laboratorium Ośrodka Badań Populacyjnych i nowego laboratorium Centrum Medycyny Regeneracyjnej. Chodzi też o nowy budynek i wyposażenie Białostockiego Centrum Obrazowania Molekularnego (Centrum Radiofarmacji), utworzenie Centrum Genomu, Biobankowania i Analizy danych. Łącznie projekt obejmuje wsparcie 21 laboratoriów, 35 projektów badawczo-rozwojowych.

- Projekt przyczyni się m.in. do wzrostu innowacyjności całego regionu, wzmocnienia współpracy z przedsiębiorcami i podniesienia jakości badań naukowych w dziedzinie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej - podkreślono w opisie projektu.

Zwiększenie dotacji w projekcie wiąże się z tym, że w trakcie jego realizacji znacznie wzrosły ceny różnych usług i materiałów budowlanych, także sprzętu laboratoryjnego.

- Ta kwota była potrzebna, aby dokończyć wszystkie te inwestycje i zakupy. Chodzi głównie o sprzęt laboratoryjny, ale też prace o budowlane - powiedział Tomkiel.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!