Do końca roku szkolnego bez klasówek i sprawdzianów? Zabiega o to przewodniczący rady

  • PW
  • 14 maja 2021 - 12:09
Do końca roku szkolnego bez klasówek i sprawdzianów? Zabiega o to przewodniczący rady
Przewodniczący Suchański podkreśla, że priorytetem jest teraz umożliwienie dzieciom odbudowania relacji społecznych (Fot. Kamil Suchański Facebook)
Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce, zaapelował do nauczycieli, żeby zrezygnowali z przeprowadzania klasówek i sprawdzianów przez te kilka tygodni pozostających do zakończenia roku szkolnego od momentu powrotu do nauki stacjonarnej.

Według przewodniczącego kieleckiej rady miasta, priorytetem jest teraz umożliwienie dzieciom odbudowania relacji społecznych, które „w ciągu ostatnich miesięcy uległy zubożeniu”.

Przypomina, że 17 maja w szkolnych ławach znów zasiądą uczniowie klas IV-VIII, natomiast od 31 maja do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy pozostali uczniowie na różnych poziomach edukacji. Do końca roku szkolnego, zaplanowanego na 25 czerwca 2021 r., pozostaje więc tylko 4-5 tygodni.

„Powrót do nauki stacjonarnej po miesiącach lekcji realizowanych w domu z poziomu komputera wiąże się na uczniów z dużym stresem. Dzieci obawiają się, że nauczyciele będą teraz weryfikować ich wiedzę po okresie zdalnego nauczania. Na ten lęk nakłada się trauma wywołana miesiącami izolacji i odcięcia od bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Dlatego apeluję do nauczycieli o rezygnację z przeprowadzania klasówek i sprawdzianów, by stworzyć dzieciom jak najbardziej komfortowe warunki do odnalezienia się w nowej, niewirtualnej rzeczywistości” – zwrócił uwagę Kamil Suchański.

To nie pierwszy tego rodzaju apel w ostatnich dniach, związany z decyzją rządu o przywróceniu nauki stacjonarnej. We wtorek 11 maja 2021 r. o to, by nie stresować uczniów powrotem do szkół prosił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

O nieprzemęczanie uczniów wracających do nauki stacjonarnej zaapelował też świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

„By obniżyć stres i zadbać o samopoczucie i komfort psychiczny uczniów i uczennic zapewnijmy im wdrożenie się do ponownego funkcjonowania w systemie stacjonarnym. Z pewnością warto mieć na uwadze, że nadmiar testów, klasówek nie jest ułatwieniem w tej kwestii, ani też nie będzie miarodajnym sprawdzeniem wiedzy i kompetencji uczniów” – stwierdził w piśmie do dyrektorów szkół i nauczycieli.

Z kolei dyrektorzy i nauczyciele z kilkunastu szkół Dąbrowy Górniczej nagrali filmik na przywitanie uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej pod wiele mówiącym tytułem „Wracamy! Do wakacji nie pytamy”.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!