Partnerzy portalu

Do toalety tylko z opiekunem. Skandaliczny regulamin w szkole

Do toalety tylko z opiekunem. Skandaliczny regulamin w szkole
W jednym z gdańskich "ogólniaków" dyrekcja ograniczyła uczniom korzystanie z toalet (fot. UM Gdańsk)
Władze Gdańska zapowiedziały kontrolę w jednej ze szkół średnich z powodu ustalonego tam regulaminu korzystania z toalet. Uczniowie nie mogą bowiem udać się samodzielnie do toalety w czasie lekcji. Musi im towarzyszyć... opiekun.
 • Dyrekcja jednego z liceów w Gdańsku zdecydowała się ograniczyć korzystanie przez uczniów z toalet w czasie lekcji.
 • Miała to być odpowiedź m.in. na próbę samobójczą, do której doszło w placówce w 2022 r.
 • Rodzice i uczniowie mówią jednak wprost o łamaniu praw człowieka. Miasto zapowiedziało kontrolę.

"W przypadku nagłej potrzeby skorzystania z toalety bez wskazania lekarskiego nauczyciel może:
- przejść z uczniem do toalety tak, by pełnić bezpieczeństwo zarówno nad uczniem, jak i klasą,
- zadzwonić i poprosić wicedyrektora, by pełnił opiekę nad uczniem udającym się do toalety.
- zadzwonić i poprosić pracownika sekretariatu, aby pełnił opiekę nad uczniem".

Powyższe zdania to fragment zarządzenia dyrekcji IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Jak informują władze miasta, zarządzenie weszło w życie w maju 2022 r. Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja dyrekcji była reakcją m.in. na próbę samobójczą ucznia i "niepokojące zachowania", do jakich miało dochodzić na terenie szkoły.

Rodzice i uczniowie protestują. Miasto chce ich wesprzeć

Uczniom i ich rodzicom wyczerpała się cierpliwość, bo dyrekcja wcześniej odrzucała ich argumenty, że ograniczanie korzystania z toaletą, to przede wszystkim ograniczanie praw uczniów.

W środę, 8 lutego, przed budynkiem IX LO w Gdańsku rodzice zwołali konferencję prasową, na której zdecydowanie skrytykowali nie tylko to konkretne zarządzenie, ale całościowe zarządzanie placówką przez dyrektorkę. Wysunęli też postulat odwołania dyrekcji.

Opisane zasady korzystania z toalet podczas lekcji w IX LO w Gdańsku zbulwersowały również radych Koalicji Obywatelskiej.

- Zarządzenie dyrekcji  w sprawie korzystania z toalet szkolnych podczas lekcji, jest przejawem przeregulowania i uzurpacji kompetencji, które nie wynikają z ustaw - powiedział podczas sesji Cezary Dowbór-Śpiewak, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej. - A pamiętajmy, że dotyka ono w istocie praw i  wolności, które mogą być ograniczone tylko ustawami i żadnym zarządzeniem, wewnętrznym aktem, ograniczone być nie mogą. Powiem tak: wyrazem dojrzałości jest umiejętność refleksji nad własnymi decyzjami, a wyrazem niedojrzałości jest bezrefleksyjny upór. Wczoraj na Komisji Edukacji RMG, słyszeliśmy, jak pojawiły się wypowiedzi, które są dowodem, w moim odczuciu, jednak na ten brak refleksji.

Radni KO opublikowali także oświadczenie, w którym "stają po stronie uczniów".

"Uważamy, że jedyną szansą na otwarcie dialogu pomiędzy uczniami, rodzicami i - nauczycielami jest wycofanie się z tego rodzaju upokarzających praktyk i przeproszenie uczniów" - napisali w oświadczeniu.

Miasto wyśle kontrolę do szkoły w sprawie korzystania z toalet

W czwartek, 9 lutego 2023 r., na wystosowany przez uczniów i rodziców apel, odpowiedziała również Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. poinformowała o podjęciu kontroli w placówce. 

"W związku z napływającymi do mnie niepokojącymi sygnałami dotyczącymi sytuacji w IX Liceum Ogólnokształcącym podjęłam decyzję o rozpoczęciu kontroli w placówce w zakresie współpracy dyrekcji szkoły z organami placówki, w tym Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim [...] Oczekiwane przeze mnie zakończenie czynności kontrolnych w placówce pozwoli mi na podjęcie ewentualnych dalszych czynności formalnych w tej sprawie. Nie mniej jednak, zarówno w tym przypadku, jak i każdej gdańskiej szkoły i placówki oświatowej jestem otwarta na głos społeczności i wszelkie sygnały mające na celu dbałość o dobro, prawa i bezpieczeństwo uczniów i całych społeczności szkolnych" - czytamy w opublikowanym przez nią oświadczeniu.

TAGI
KOMENTARZE20

 • Gob 2023-02-12 10:53:56
  Do Hmm : a nie słyszałem, żeby o zmianę takich absurdów walczyły związki. To chyba raczej ich rola a nie rodziców. Organizacja pracy w szkole to raczej obowiązek dyrektora . W tej placówce też pewnie działa koło związkowe i to pewnie nie jedno.
 • Hmm 2023-02-12 10:03:16
  To nie regulamin tej szkoły jest zły, tylko chore przepisy. Nauczyciel odpowiada za powierzone mu dzieci czy młodzież. Na lekcji uczniowie danej klasy są pod jego opieką. I jeśli puści takie dziecko do toalety, a temu coś się w tym czasie stanie, to kto za to będzie odpowiadał? No ten nauczyciel wła...śnie. A stać może się wbrew pozorom wiele. Może spaść że schodów, może zasłabnąć, może się czegoś naćpać w toalecie itd. No ale jeśli dziecko na prawdę musi wyjść do toalety, a nauczyciel nie puści i uczeń się zleje, albo mu pęcherz pęknie w skrajnym przypadku, to czyją będzie wina? No też nauczyciela. Jak się nie obrócić zawsze d z tyłu. Dlatego w tej szkole szukano Salomonowego rozwiązania. Nauczyciel pozwala uczniowi iść do toalety w trakcie lekcji, ale pod opieką. I to jest słuszne rozwiązanie dopóki obowiązują te chore przepisy. Tylko ile szkół na to stać, żeby zatrudniać opiekunów do biegania z uczniami do toalety. Jeśli uczniowie czy rodzice mają pretensje czy uwagi, to niech się zwrócą do ministerstwa czy ustawodawców, żeby przestali tworzyć nieżyciowe, absurdalne przepisy, których nie da się wcielić w życie. Dziś taki nauczyciel, który zwolnił ucznia do toalety nie jest w stanie prowadzić spokojnie lekcji, bo jak na szpilkach czeka, aż ten zdrowy i cały z tej toalety wróci. Z drugiej strony, jak decyduje się nie puścić, to cały czas kątem oka obserwuję, czy z takim uczniem nie dzieje się coś złego. A w szkole to tylko jeden z bardzo wielu absurdów.  rozwiń
 • mojo 2023-02-11 05:13:55
  Lucycielu gwiazdeczko tylko nie postaw jedyneczki z uważka do dzienniczka myślisz że tak sztywno i pseudo elokwentnie jest pod budka z piwem? Nikt nie zmusza do traktowania poważnego lub nie a poziom portalu? Czasem pojawiają się edukatorzy o przerośniętym ego. A jak już sobie powymienialismy uprzej...mości to wydus z siebie to o co chcesz zapytac  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!