Partnerzy portalu

Wychowawcy przedszkolni bez ustawowego dodatku. Minister tłumaczy przyczynę

 • pt
 • 16 stycznia 2023 - 05:05
Wychowawcy przedszkolni bez ustawowego dodatku. Minister tłumaczy przyczynę
Do dodatku tego są również uprawnieni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w przedszkolu, jeżeli sprawują opiekę nad oddziałem w przedszkolu (fot. pixabay)
Przepisy gwarantujące minimalną wysokość dodatku funkcyjnego na poziomie 300 zł nie mają zastosowania do nauczycieli, którym powierzone zostało sprawowanie opieki nad oddziałem przedszkolnym. Wysokość dodatku funkcyjnego z tego tytułu określają organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego.
 • Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny.
 • Na gruncie przepisów oświatowych pojęcie „klasy” zostało przyporządkowane wyłącznie szkole.
 • W przypadku powierzenia sprawowania opieki nad oddziałem w przedszkolu dwóm nauczycielom, każdy z tych nauczycieli jest uprawniony do dodatku w wysokości ustalonej przez organ prowadzący przedszkole - tłumaczy Dariusz Piontkowski.

W interpelacji kierowanej do ministra edukacji i nauki poseł Filip Kaczyński zapytał o dodatek funkcyjny dla nauczycieli przedszkoli samorządowych.

Jak przypomniał, zgodnie z Kartą nauczyciela, nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny a jego minimalna wysokość wynosi 300 zł.

W ustawie zapisano, że organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego winien określić dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu, m.in. wysokość stawek dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatku.

Czytaj: Będą negocjacje w sprawie subwencji oświatowej. Muszą być

Zdaniem posła regulacje te mają także zastosowanie do nauczyciela przedszkola. Kaczyński przypomina, że z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28.02.2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli wynika, że do uzyskania dodatku funkcyjnego w przedszkolu uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym .

Poseł pisze, że w praktyce oddział powierzony jest opiece jednego lub dwóch nauczycieli, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin i wykonują takie same obowiązki w zakresie wychowania przedszkolnego, przy czym najczęściej jeden nauczyciel będzie sprawował tę opiekę w godzinach dopołudniowych, a drugi po południu. Niejednokrotnie też opiekę taką, choć w mniejszym zakresie, prowadzi dyrektor lub wicedyrektor przedszkola.

Zdaniem autora interpelacji prowadzić to może do wniosku, że każdemu z nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, który pełni tę funkcję, przysługuje dodatek funkcyjny (nie niższy niż 300 zł).

Dlatego stawia pytania o  to czy organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego względem nauczycieli przedszkoli może dowolnie ustalać wysokość dodatku funkcyjnego?

Sprawowanie funkcji wychowawcy klasy

W odpowiedzi Dariusza Piontkowskiego wiceministra edukacji czytamy, że ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela określono minimalną wysokość dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, ale przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. A jak dodaje minister - na gruncie przepisów oświatowych pojęcie „klasy” zostało przyporządkowane wyłącznie szkole.

Piontkowski tłumaczy, że opieka nad klasą jest dodatkowym zadaniem nauczyciela (sprawowaniem dodatkowej funkcji), a nie treścią jego stosunku pracy, określonego zakresem zadań i podstawowych obowiązków na stanowisku nauczyciela. Dodatek ten nie wynika więc z faktu realizacji przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych z uczniami, lecz z wykonywania dodatkowych obowiązków polegających na realizowaniu określonej pracy wychowawczej.

Wiceminister dodaje, że przepis dotyczący dodatku funkcyjnego dla nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, nie ma również zastosowania do nauczycieli, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym.

Czytaj też: Brakuje wychowawców przedszkolnych. Ofert pracy przybywa z dnia na dzień

Dodatek ustalany przez organ prowadzący przedszkole

Piontkowski zwraca jednak uwagę, że z dniem 1 września 2019 r. w § 5 w pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy dodany został przepis, zgodnie z którym dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi opiekującemu się oddziałem przedszkolnym.

Dodaje, że w przypadku zatem powierzenia sprawowania opieki nad oddziałem w przedszkolu dwóm nauczycielom, każdy z tych nauczycieli jest uprawniony do  dodatku w wysokości ustalonej przez organ prowadzący przedszkole. Do dodatku tego są również uprawnieni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w przedszkolu, jeżeli sprawują opiekę nad oddziałem w przedszkolu.

Minister wyjaśnia, że nie wszyscy nauczyciele przedszkola są uprawnieni do dodatku funkcyjnego, lecz wyłącznie ci, którym powierzone zostało sprawowanie opieki nad oddziałem przedszkolnym, z czym wiąże się realizacja określonych zadań.

Pozostali nauczyciele, np. nauczają języka obcego, religii, prowadzą zajęcia logopedyczne, itd., którym nie zostało powierzone sprawowanie opieki nad oddziałem w przedszkolu, nie są uprawnieni do tego dodatku.

TAGI
KOMENTARZE84

 • Pozdrawiam 2023-01-31 19:08:09
  Alicja -podobno nie na chętnych na dyrektora to ten twój czego się boi? Nadgodziny mają coś wspólnego z dobrem dziecka? Chyba żartujesz, jest wręcz odwrotnie. Przemęczony nauczyciel pracujący po godzinach to niebezpieczeństwo dla dzieci. Prawda? Za warunki pracy i narzędzia odpowiada pracodawca , j...eżeli widzisz nieprawidłowości zgłoś to w PIP . O utratę pracy nie musisz się bać bo przecież są u was braki kadrowe. Polski nauczyciel ma najgorzej? Przecież ma najmniejsze pensum w europie. Wolnego też jest w czołówce jeżeli nie liderem.  rozwiń
 • Olga 2023-01-31 18:22:11
  Do Alicja: sporo racji w tym co piszesz. Osobiście uważam, że wynagrodzenie początkujacego nauczyciela na obecnym poziomie jest skandaliczne ale również uważam że domaganie się 6000 czy jak niektórzy uważają 7500 jest chyba też nieporozumieniem. Wykonujecie swoją pracę. Prace która sami wybraliście.... Prace, która jest tak samo ważna i potrzebna jak WSZYSTKIE inne prace. Ale z jakiegoś powodu uważacie że należy się Wam więcej niż innym. Zapominacie również o olbrzymich profitach które daje wam (a na pewno wielu) karta nauczyciela a których inni pracownicy nie mają. Źle się stało że nauczycieli wrzucono do jednego worka płacowego. Stoję na stanowisku, że jednakowe wynagrodzenie dla bibliotekarki szkolnej, wuefisty, n. religii, n. przedszkola, fizyka w liceum, chemika, polonisty w liceum to błąd. Jak wytłumaczyć maturzyście że bez względu czy wybierze kierunek informatyczny, mechanotronike na politechnice, czy AWF zarabiać będzie jednakowo.  rozwiń
 • Alicja 2023-01-31 18:02:56
  Oświata jest wielką korporacją, myślę, że jest wielu nauczycieli lubi pracę z dziećmi i to trzyma nas w tej pracy, tak są nauczyciele z powołania. Co nie oznacza, że nie możemy domagać się o godne zarobki, szacunek, właściwie warunki pracy. Nie życzę sobie wycierania gęby o nas. Właśnie system, a w...łaściwie jego brak powoduje, że dzieje się źle w polskiej oświacie. Czy rodzice zauważyli koszty jakie są na nich przerzucane - koła zainteresowań, sportowe, plastyczne- firmy zewnętrzne prowadzą za waszą kasę, PŁACICIE. Urząd miasta, gminy w ramach oszczędności nie płaci nadgodzin. Dzieci w przedszkolach tłoczone do 25 osób, dzielone po innych grupach, wie pani ile jest płaczu. Bo oszczędności. To mnie denerwuje. To nie ma nic wspólnego z dobrem dziecka. A dyrektor boi się postawić urzędowi bo za 5 lat spadnie że stołka.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!