Partnerzy portalu

Dodatkowe godziny, czyli przedszkolne eldorado wg MEN

Rodzice nie będą musieli wykładać kolejnych pieniędzy ze swojej kieszeni. Samorządy otrzymają dotację, dzięki której będą mogły opłacać dodatkowe zajęcia w przedszkolach. MEN twierdzi, że nieporozumieniem jest twierdzenie, jakoby ustawa pozbawiała takich zajęć dzieci.
Czy rzeczywiście takie zajęcia są powszechnie dostępne? Są gminy, które przyznają otwarcie, że dotacje z budżetu państwa mogą nie pokryć w całości kosztów.

Przyszłość przedszkoli rysuje się w różowych barwach. Przynajmniej według Ministerstwa Edukacji Narodowej. "- Lubimy rysować. - Układać klocki i rysować. - Lubie jak razem spędzamy czas. - Ja lubię jak wychodzimy na podwórko" -opowiadają o swoich codziennych zajęciach dzieci z przedszkoli w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach, które odwiedziliśmy z kamerą.

Na przeciw oczekiwaniom dzieci wyszła właśnie szefowa resortu. Od 1 września rodzice za każdą dodatkową godzinę spędzoną przez ich pociechy w przedszkolu płacą maksymalnie... złotówkę. Wcześniej było to nawet kilka złotych. Różnica ma zostać pokryta przez miasta z dotacji z ministerstwa.

"-Więcej środków z tej dotacji przeznaczają na rekompensatę zmniejszonych dochodów, ale również im wystarcza na rozwój edukacji w przedszkolu" - wylicza Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Czytaj też: Szumilas o zajęciach dodatkowych

Jedno ze świętochłowickich przedszkoli przed reformą, za każdą nadgodzinę spędzoną przez dziecko w placówce pobierało 2 zł 40 gr.

"-W tej chwili mieliśmy dosyć dużo dzieci w godzinach ponad minimum programowego i liczymy, że dzieci nadal zostaną, mimo, że będzie to tylko złotówka, to będzie tych dzieci więcej, bo będzie to oferta korzystniejsza dla rodzica" - mówi Teresa Bednarek, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 13 w Świętochłowicach.

Z ministerstwa do końca roku miasto ma dostać blisko 600 tys zł dotacji. Na zajęcia dodatkowe w przedszkolach blisko 400 tys. Dzisiaj nie wiadomo jeszcze, na co konkretnie wystarczy. "-Tak naprawdę najbliższe 4 miesiące pokażą ile zostanie w gminie, czy tak naprawdę zbilansujemy się na przysłowiowe zero. Mam nadzieję, że gminy do tego systemu nie dopłacą" - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Czytaj też: Przedszkola za złotowkę. Jak to będzie wyglądało?

W Siemianowicach Śląskich w społecznym przedszkolu płacą tylko rodzice. Miasto tej placówki nie dotuje. Czesne to ponad 500 zł miesięcznie. "-Zajęcia dodatkowe, to są takie zajęcia, które jakby przybliżają dzieci do natury, tak więc pracujemy z woskiem pszczelim, materiałami takimi jak runo owcze. Dodatkowo dzieci uczą się tu języka angielskiego" - wylicza Ewa Kaszubowska, Przedszkole Społeczne w Siemianowicach Śląskich.

Rodzice tych przedszkolaków poszli o krok dalej. Postanowili... założyć własną szkołę podstawową, ta ma ruszyć za rok. Również będzie płatna, a nauczyciele mają stawiać przede wszystkim na praktykę.

"-Np. nauka geografii. Pokazanie dzieciom co to jest skala na mapie, to nie tylko poprzez tłumaczenie że zobaczcie tu są mniejsze znaczki na mapie, a tu większe. Ale niech te dzieci sobie idą i starają się taką mapę stworzyć" - argumentuje Jolanta Zrałek, inicjatorka założenia społecznej szkoły podstawowej.

Na razie MEN stara się stworzyć przedszkolakom i ich rodzicom komfort kształcenia. Bo przecież czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Nie koniecznie do tego dopłacając.

TAGI
KOMENTARZE2

  • podpisałem 2013-09-10 22:38:32
    @L. Kołodziejczyk - tak, taka jest smutna rzeczywistość, wiec nie mówmy "samorzady", ale "samo-rządy".
  • L. Kołodziejczyk 2013-09-10 16:13:31
    To że samorządy dostaną dotację, to nie znaczy że wydadzą je na dodatkowe zajęcia. Z dotacji nie muszą się rozliczać, więc wydadzą na co chcą !!! Samorządy dostają również pieniądze na edukację niepełnosprawnych uczniów, które zamiast wspierać niepełnosprawnych idą na inne cele. Dlatego, że też nie ...muszą się z niej rozliczyć. Niech pani Szumilas nie opowiada głupot, bo albo nie wie jak jest albo rżnie głupa. Poczytaj również o jakości edukacji na mierz-wyzej.pl  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!