Dostępna Szkoła. Ponad 20 mln zł na modernizacje placówek i nie tylko

  • AW
  • 6 maja 2021 - 17:50
Dostępna Szkoła. Ponad 20 mln zł na modernizacje placówek i nie tylko
Model zakłada synergię rozwiązań w zakresie architektonicznym, świadomościowym i organizacyjnym, przy jednoczesnym uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb i możliwości placówek ( fot.shutterstock)
17 maja rozpocznie się drugi nabór wniosków w projekcie Dostępna Szkoła. To ogólnopolski projekt, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w szkołach podstawowych. O granty w wysokości do 1 350 000 zł – będą mogły ubiegać się organy prowadzące szkoły podstawowe każdego typu: publiczne, prywatne, ogólnodostępne oraz specjalne.
  • Projekt „Dostępna Szkoła” realizowany jest jako pilotaż działania Dostępność plus - Szkoła bez barier przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.
  • Jego głównym celem jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy dostępności w różnych obszarach, a następnie przetestowanie go w szkołach podstawowych.
  • Na ten cel zostało przeznaczone w sumie 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły. W obecnym naborze przewiduje się wybór min. 15 organów prowadzących przy alokacji 20 250 000 zł.

Jak podkreślają autorzy projektu, dostępność nie kończy się na windzie i ułatwieniach dla wózków. To także dostępność cyfrowa i komunikacyjna, standardy pracy z uczniami z niepełnosprawnością, standardy zajęć opiekuńczych czy w zakresie dowozu i wyposażenia szkoły.

Model zakłada synergię rozwiązań w zakresie architektonicznym, świadomościowym i organizacyjnym, przy jednoczesnym uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb i możliwości placówek.

Rekrutacja do programu

- Drugi nabór wniosków zaplanowany jest w terminie od 17 do 25 maja br. Mogą je składać wyłącznie organy prowadzące szkoły podstawowe – mówi Agnieszka Luck, kierowniczka projektu. I dodaje: - W rekrutacji wybranych zostanie minimum 15 organów prowadzących dla 30 szkół podstawowych, w których zostanie zwiększona dostępność zgodnie ze standardami Modelu Dostępnej Szkoły.

Granty dla organów prowadzących

W obecnym naborze przewiduje się alokację 20 250 000 zł.

Grantem objęte zostaną szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne wszystkich typów, w tym, ogólnodostępne, integracyjne oraz specjalne. Wysokość grantu dla jednego organu prowadzącego wynosić będzie od 500 tys. do 1 350 000 zł.

- W rekrutacji będzie można zgłosić od jednej do trzech podległych placówek. Wsparciem objęte zostaną zarówno podmioty z mniejszych ośrodków (organy prowadzące zarejestrowane w miejscowości do 50 tys. mieszkańców), jak i organy prowadzące z większych miejscowości, zgłaszające do projektu więcej niż jedną placówkę - wymieniają organizatorzy.

Poza wsparciem finansowym, grantobiorcy mogą liczyć również na pomoc w następującym zakresie:

• doradztwo i szkolenia kadry zarządzającej organów prowadzących oraz szkół w zakresie dostępności i tworzenia Indywidualnych Planów Poprawy Dostępności,
• przeprowadzenie profesjonalnych audytów dostępności szkół,
• udostępnienie narzędzia do samodzielnej oceny poziomu dostępności szkół,
• doradztwo w zakresie zasad wydatkowania i rozliczenia grantu.

Kryteria i szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji zostały określone w „Regulaminie rekrutacji szkół” zamieszczonym w dokumentacji konkursowej (wraz z załącznikami), znajdującymi się na stronie internetowej www.dostepnaszkola.info.

Przypomnijmy, ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (tzw. Dostępność plus) obowiązuje od 2019 r. Głównym jej celem była likwidacja barier architektonicznych i cyfrowych w urzędach, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, każdy będzie mógł się poskarżyć na brak dostępności. 

TAGI
KOMENTARZE1

  • Wojciech Żaglewski 2021-05-06 20:28:15
    Szanowny Ministrze !! O rodzinę to ktoś inny się martwi A nie TY!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!