Partnerzy portalu

Droższa akcja „Zima w Mieście" w Warszawie. To przez Polski Ład – tłumaczy ratusz

Droższa akcja „Zima w Mieście" w Warszawie. To przez Polski Ład – tłumaczy ratusz
Warszawa od lat w czasie ferii zimowych organizuje akcję „Zima w Mieście". (fot. pixabay.com)
Warszawa tłumaczy wzrost kosztów dla uczestników miejskiej akcji „Zima w Mieście" skutkami „Polskiego Ładu”. Stolica przekonuje, że straci z powodu rządowego programu ponad miliard złotych, co zmusza ją do wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta. Jak podaje ratusz rodzice dzieci uczestniczących w akcji „Zima w Mieście” zapłacą dwa i pół razy więcej za opiekę i wyżywienie dla swych pociech.

Warszawa od lat w czasie ferii zimowych organizuje akcję „Zima w Mieście". W tym czasie zajęcia dla dzieci i młodzieży zapewniają ośrodki sportu i rekreacji, miejskie biura i urzędy dzielnic, szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego i kultury oraz organizacje pozarządowe działające w obszarach edukacji, sportu i rekreacji, turystyki i kultury. Jak podkreśla ratusz akcja „Zima w Mieście" jest zadaniem dodatkowym (nieobligatoryjnym) realizowanym przez samorząd Warszawy.

Także w przyszłym roku stolica będzie kontynuować akcję. Tyle, że rodzice zapłacą więcej za udział swych dzieci w tej akcji – już nie 20 zł jak było do tej pory, ale 50 zł dziennie za opiekę i wyżywienie.

Ratusz tłumaczy, że to efekt rządowego programu „Polski Ład", który oznacza dla Warszawy znaczne ograniczenie wpływu środków finansowych. Tylko w 2022 r. wpływy do budżetu miasta mają być z tego powodu mniejsze o 1 mld zł.

Jak dodaje urząd podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją - ajenci, którzy obsługują akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasowe stawki. Dotychczas miasto przeznaczało na „Zimę w Mieście" ponad 10 mln zł rocznie, z czego same koszty za opieki nad uczniem to 88 zł za dzień.

Czytaj: Trzaskowski: Za Polski Ład zapłacą przedsiębiorcy i samorządy

Jak doprecyzowuje ratusz wyższe stawki mają zostać wprowadzone na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta. Dzieci i młodzież z rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej będą zwolnione z opłat za udział w akcji „Zima w Mieście".

Stołeczny urząd poinformował ponadto, że w poszukiwaniu oszczędności Warszawa od przyszłego roku m.in. zawiesi dofinansowanie dla szkół na zakup dla uczniów biletów do kin, teatrów i innych instytucji; ograniczy wydatki na remonty placówek oświatowych; skróci w niektórych przedszkolach i świetlicach godziny pracy.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Rodzic 2021-12-02 16:29:59
    Do Kodeks pracy : oczywiście, samorządy by wiele zaoszczędziły. O dziwo w szkołach niepublicznych da się.
  • Kodeks pracy 2021-12-02 14:46:19
    Nauczyciele powinni pracować na podstawie kodeksu pracy ( 40 godz. tygodniowo w szkole i 26 dni urlopu rocznie ). To jest granda, że miasto musi dodatkowo opłacać opiekę za czas ferii. Ferie mają być dla dzieci. W tym czasie nauczyciele powinni pracować za wynagrodzenie, które już dostają. Kodeks pr...acy dla nauczycieli - to konieczność!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!