Droższa wyprawka szkolna. Nawet tysiąc złotych na dziecko

Droższa wyprawka szkolna. Nawet tysiąc złotych na dziecko
Ile kosztuje wyprawka szkolna? Niektórzy rodzice wydadzą nawet 1000 zł (fot. freepik)
80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu. Blisko co trzeci rodzic planuje wydać do 500 zł. Co dziesiąty liczy się jednak z wydatkiem ponad 1 tys. zł – wynika z badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku.
  • 16 proc. rodziców na wyprawkę dla jednego ucznia przeznaczy do 301 zł, 36 proc. przeznaczy od 301 do 500 zł, 24 proc. - między 501 a 700 zł, 14 proc. - od 701 do 1000 zł, a 10 proc. powyżej 1000 zł.
  • 80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu, w tym 44 proc. sądzi, że raczej wyda więcej niż w 2021 r., a 36 proc., że zdecydowanie więcej.
  • Główną przyczynę większych wydatków rodzice upatrują w ogólnym wzroście cen - 87 proc. wskazań. 46 proc. badanych wskazało na większe potrzeby swojego dziecka. 25 proc. podało, że musi kupić nową wyprawkę.

Co dziesiąty rodzic na wyprawkę szkolną wyda ponad 1 tys. zł.

Z badania SW Research wynika, że 16 proc. rodziców na wyprawkę dla jednego ucznia przeznaczy do 301 zł, 36 proc. przeznaczy od 301 do 500 zł, 24 proc. - między 501 a 700 zł, 14 proc. - od 701 do 1000 zł, a 10 proc. powyżej 1000 zł.

80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu, w tym 44 proc. sądzi, że raczej wyda więcej niż w 2021 r., a 36 proc., że zdecydowanie więcej. 14 proc. zakłada, że wyda tyle samo co w ubiegłym roku. 6 proc. podało, że mniej niż w ubiegłym roku.

Czytaj też: Czy zabraknie podręczników w szkołach?

Główną przyczynę większych wydatków rodzice, którzy ocenili, że wydadzą w tym roku więcej, upatrują w ogólnym wzroście cen - 87 proc. wskazań. 46 proc. badanych wskazało na większe potrzeby swojego dziecka. 25 proc. podało, że musi kupić nową wyprawkę.

Wśród rodziców, którzy przyznali, że wydadzą w tym roku mniej na wyprawkę, 37 proc. jako przyczynę podało, że ma mniej pieniędzy i musi oszczędzać. Tyle samo wskazało na obawy o swoją przyszłą sytuację finansową i dlatego z ostrożności chce wydać mniej, a także na ogólny wzrost cen. 33 proc. badanych jako przyczynę podało mniejsze potrzeby dziecka, a 23 proc., że kupiło w zeszłym roku produkty dobrej jakości, które posłużą także w tym roku.

Nowa wyprawka dla niespełna połowy uczniów

46 proc. badanych zamierza kupić nową wyprawkę szkolną w całości. Będą to produkty z 10 różnych kategorii. Zeszyty i notatniki, przybory piśmiennicze, ubrania i obuwie (np. na zajęcia sportowe), podręczniki i przybory plastyczne (bloki papieru, farby, flamastry, kredki etc.) - takie artykuły pojawiają się najczęściej na liście zakupów (ponad 70 proc. wskazań). Ponad połowa opiekunów zamierza wymienić dziecku podstawowe elementy wyprawki: plecak i piórnik.

Ponad połowa opiekunów zamierza wymienić dziecku podstawowe elementy wyprawki: plecak i piórnik (fot. freepik)
Ponad połowa opiekunów zamierza wymienić dziecku podstawowe elementy wyprawki: plecak i piórnik (fot. freepik)

Przygotowania do nowego roku szkolnego obejmują nie tylko wyprawkę szkolną, ale również pokój ucznia. 55 proc. ma w planach uzupełnienie lub organizację od podstaw miejsca do nauki. Na liście zakupów najczęściej pojawiają się: krzesła i oświetlenie - po 52 proc. wskazań), a także szafki i organizery do przechowywania - 43 proc. wskazań. 34 proc. badanych chce kupić biurko, a 30 proc. elektronikę (np. komputer, tablet, słuchawki czy kamerę internetową).

60 proc. ankietowanych jest w stanie zapłacić więcej za produkt, który podoba się dziecku. Cena jest głównym kryterium wyboru wyprawki dla największej grupy respondentów (36 proc.), jednak rodzice liczą się ze zdaniem swoich dzieci - 89 proc. kompletuje wyprawkę (przynajmniej częściowo) wspólnie z nimi. Im starszy uczeń, tym ma więcej do powiedzenia w kwestii wyboru konkretnych artykułów do szkoły. Ponad połowa nastolatków w wieku 13-15 lat decyduje o każdym elemencie wyprawki. Ogółem tylko co dziesiąty opiekun ogranicza konsultacje z dzieckiem do pojedynczych produktów. Prawie 50 proc. badanych przyznało, że ich dzieci same szukają informacji o przyborach szkolnych.

Zakup wyprawki w sklepach stacjonarnych i w internecie

Choć wyprawka jest dobierana wspólnie, to jednak widoczne są różnice w podejściu do jej elementów. Dzieci - zdaniem rodziców - wybierają po prostu to, co im się podoba. Przykładają też dużą wagę do wzorów i marki produktów, jak również kierują się aktualną modą. Dla rodziców najważniejsze są: jakość, odpowiednia cena, funkcjonalność, atrakcyjny wygląd i bezpieczeństwo.

53 proc. respondentów planuje zakup wyprawki w sklepach stacjonarnych i w internecie. 35 proc. podało, że kupi produkty do szkoły wyłącznie w sklepach stacjonarnych, a 12 proc. tylko na platformach online.

Z badania wynika, że niezależnie od kanału zakupu - online czy offline - na wybór konkretnego miejsca zakupów największy wpływ mają trzy czynniki: bogata i zróżnicowana oferta produktów, promocje i atrakcyjne ceny. W przypadku zakupów w internecie dużą rolę odgrywają także wygodne metody płatności (47 proc. wskazań) i czas dostawy (43 proc. wskazań).

Badanie SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku, przeprowadzone 5-11 lipca 2022 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview - ankiet internetowa) na ogólnopolskiej grupie 501 mających dzieci dorosłych respondentów.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!