Partnerzy portalu

Dyrektorka łódzkiej szkoły podjerzana o wyłudzanie dotacji dzięki zawyżaniu liczby uczniów

Dyrektorka łódzkiej szkoły podjerzana o wyłudzanie dotacji dzięki zawyżaniu liczby uczniów
Placówka wykazywała jako słuchaczy osoby przebywające stale poza granicami kraju, osoby zmarłe i takie, które uczęszczały do niej we wcześniejszym okresie (fot.pixabay)
Policja z Łodzi zatrzymała 58-letnią dyrektor jednej z placówek oświatowych podejrzaną o wyłudzanie dotacji poprzez podawanie zawyżonej liczby uczniów. Za poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej, wyłudzenia dotacji oraz oszustwa może jej grozić kara nawet do 8 lat więzienia.

Jak poinformowała w poniedziałek kom. Aneta Sobieraj z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, postępowanie w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze z wydziału do walki z korupcją KWP w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

"Policjanci podejrzewali, że w jednej z placówek oświatowych znajdujących się na terenie Łodzi może dochodzić do szeregu naruszeń. Szkoła ta zobowiązana była do przedkładania w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi dokumentacji świadczącej o liczbie uczniów uczęszczających do placówki. Jak się okazało, wartość ta była znacznie zawyżona" - przekazała.

W śledztwie ustalono, że wyłudzono nienależne dotacje na łączną kwotę ok. 45 tys. zł. Zdaniem służb, sprawa ma jednak charakter rozwojowy i kwota wyłudzeń może sięgać nawet 900 tys. zł.

Kom. Sobieraj wyjaśniła, że placówka wykazywała jako słuchaczy osoby przebywające stale poza granicami kraju, osoby zmarłe i takie, które uczęszczały do niej we wcześniejszym okresie, gdy prowadziła ona działalność pod inną nazwą. "Dzięki temu zabiegowi otrzymywała znacznie zawyżoną kwotę dotacji" - dodała.

W sprawie w charakterze świadków przesłuchano ok. 500 osób, w tym nauczycieli, pracowników szkoły i słuchaczy. Zabezpieczono też obszerną dokumentację dotyczącą słuchaczy, w tym dzienniki lekcyjne, podania o przyjęcia do szkoły, listy obecności.

Zatrzymano 58-letnią dyrektorkę szkoły, która usłyszała zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej, wyłudzenia dotacji oraz oszustwa, za które może jej grozić kara nawet do 8 lat więzienia. Podejrzana nie przyznała się do zarzuconych czynów i odmówiła złożenia wyjaśnień.

TAGI
KOMENTARZE2

  • urBi 2021-10-25 23:00:36
    Do Henryk : - im wyżej tym gorzej !!! znam gorsze przypadki ... wyłudzenie stanowiska, złodziejstwo, wykorzystywanie stanowiska do osiągnięcia własnych celów, przekupstwo, nepotyzm - szkoda strzępić ryja ...
  • Henryk 2021-10-25 13:33:16
    Żeby ludzie na takich stanowiskach......

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!