Partnerzy portalu

Dyrektorzy szkół liczą potrzebnych specjalistów. Polegli na algorytmie

Dyrektorzy szkół liczą potrzebnych specjalistów. Polegli na algorytmie
Nowelizacja mówi m.in., że liczba pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25 proc. łącznej liczby etatów nauczycieli wymienionych w ustawie. Dyrektorzy szkół mają z tym problem (fot. Shutterstock).
Wydawało się, że jedynym mankamentem wprowadzenia długo oczekiwanego standardu dotyczącego liczby zatrudnionych  w szkołach i przedszkolach nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, terapeutów) będzie to, skąd ich wziąć. Trudne okazuje się także... wyliczenie liczby wskazanych etatów. Przeszkadzają sztywne ramy ustawowego algorytmu.
 • Dyrektorzy szkół i przedszkoli nie mogą się doliczyć, ilu tak naprawdę potrzebują nauczycieli specjalistów.
 • Wyznaczony ustawowo standard jest mało elastyczny i niejasny.
 • Czasu jest mało – do 1 września trzeba zatrudnić ponad 17 tys. nauczycieli specjalistów.
 • Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj!

 Jak dyrektorzy placówek edukacyjnych radzą sobie z realizacją wymogu zatrudnianiu specjalistów? Na forum Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty dyrektorzy placówek oświatowych od 30 maja toczą dyskusję usiłując zinterpretować nowe przepisy.

– Ludzie przeliczają i mają liczne pytania. Próbują zrozumieć nowe wymogi, żeby móc je zastosować. Na razie nie jestem w stanie skomentować tej zmiany – usłyszałem w odpowiedzi od Marka Pleśniara, dyrektora Biura OSKKO.  

 Dyrektorzy zaliczają ułamki

– "Proszę o oświecenie: szkoła ma 180 uczniów, na tę chwilę mam 11 godzin pedagoga i 11 godzin logopedy. Według przepisów przejściowych od września mam mieć 1,5 etatu specjalisty w tym minimalna liczba etatów psychologów i pedagogów specjalnych... Czyli ile? Naprawdę jakoś nie mogę tego ogarnąć" – pisze Marcin.

– "Docelowo powinieneś mieć 2 etaty łącznie (pedagoga, logopedy, psychologa, pedagoga specjalnego, terapeuty pedagogicznego), ale w tym co najmniej 0,5 etatu psychologa i 0,5 etatu pedagoga specjalnego. Od 1.09 powinieneś mieć 1,5 etatu dla tych specjalności łącznie, z tym że ma w tym być co najmniej 0,375 etatu psychologa i 0,375 etatu pedagoga specjalnego. Czyli będzie OK, jeśli przyjmiesz jeszcze psychologa na 11 godzin oraz pedagoga specjalnego w tym samym wymiarze (o ile organ prowadzący (OP) ustali pensum dla tego pedagoga specjalnego na 22 godziny) lub ograniczysz liczbę godzin pedagoga do 5 godzin i przyjmiesz pedagoga specjalnego na 8,5 godziny (ew. twój pedagog może też być pedagogiem specjalnym, wtedy otrzyma 13,5 godziny) i przyjmiesz psychologa na 8,5 godziny, a logopeda pozostanie bez zmian. Czyli łącznie będziesz miał tych nauczycieli na 33 godzinach" – odpowiada Rzewa.

– "Dzięki Rzewa. Przyjąć pedagoga specjalnego na 11 i psychologa na 11 bym chciał, ale OP się nie zgodzi, bo będzie powtarzał, jak mantrę, że ma być 1,5 etatu i tyle... Pozostaje mi ograniczyć pedagoga i logopedę, tylko że mają to w etacie i bez tych godzin etatu mieć nie będą" – stwierdza Marcin.

– "Mi wychodzi przy 180 uczniach od 1 września odpowiednio 1,7 etatu (1,5 na szkołę do 100 osób i 0,2 na rozpoczętą kolejną setkę) oraz po 0,425 pedagoga specjalnego i psychologa" – włącza się AnJa.

Co mówi nowelizacja?

Teoretycznie wszystko jest proste – zapowiadany od co najmniej roku standard zatrudnienia specjalistów wszedł w życie. 17 maja prezydent RP podpisał ustawę z 12 maja o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która normuje te kwestie.

Zgodnie z art. 2 ww. ustawy (dodanym art. 42d do Karty nauczyciela) każda szkoła i przedszkole kształcenia ogólnego mają obowiązek zatrudnienia od 1 września nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych – w wymiarze:

 • 1) 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
  2) 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
  3) 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50;
  4) 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40;
  5) 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30;
  6) 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20;
  7) 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.

Przy czym w przypadku przedszkola, szkoły albo zespołu, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50, liczba etatów nauczycieli:

 • 1) pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25 proc. łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w pkt 1 lub 2 (powyższego wyliczenia);
  2) psychologów nie może być niższa niż 25 proc. łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w pkt 1 lub 2.

 Na zatrudnienie tak dużej liczby specjalistów pozostało niewiele czasu (przypomnijmy, że według wyliczeń MEiN chodzi o wzrost z 21 tys. do 38 tys., a nawet 39 tys. osób). Dlatego ustawodawca wprowadził niższe limity zatrudnienia na rok szkolny 2022/2023 oraz 2023/2024. Określa je art. 29 ustawy nowelizującej, zgodnie z którym łączna liczba etatów wymienionych wyżej nauczycieli specjalistów w przedszkolu, szkole lub zespole, nie może być niższa niż:

 • 1) 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
  2) 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
  3) 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
  4) 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.

Jak dyrektorzy i organy prowadzące wybrną z tej łamigłówki, zobaczymy dopiero za jakiś czas, kiedy kuratorzy oświaty zaczną sprawdzać stosowanie tych przepisów. Obecnie zbierają dane, liczą i próbują jakoś rozwiązać postawione przed nimi zadanie. Stawiają przy tym liczne pytania, a ich wątpliwości mają często charakter zasadniczy.

Czy w zespołach (przedszkole + szkoła podstawowa) liczbę uczniów/dzieci do wyliczenia wymaganych etatów liczymy łącznie? Kto może być zatrudniony - dowolny pedagog specjalny? Czy pojawi się nowelizacja rozporządzenia o szczegółowych kwalifikacjach nauczycieli, które uruchomiło całą dyskusję na forum dyrektorów?

Rozwiązania zadania na pewno nie ułatwia odpowiedź ministra edukacji i nauki na sygnały o próbach zmniejszania liczby etatów specjalistów w przypadku wyższych limitów niż przewidziane w przepisach ustawy. W komunikacie z 31 maja minister stwierdził, że „przy planowaniu liczby etatów nauczycieli specjalistów na nowy rok szkolny należy zwrócić też uwagę na brzmienie przepisu art. 2 ust. 2 pkt 13 wskazanej ustawy. Przepis ten w praktyce oznacza, że jeżeli liczba dzieci/uczniów nie zmniejszyła się w organie prowadzącym w stosunku do średniej z poprzednich dwóch lat, nie ma możliwości zmniejszania liczby etatów nauczycieli specjalistów”.

Liczymy i zatrudniamy - czas goni

Dyrektorzy placówek edukacyjnych muszą szybko uporać się z powyższymi dylematami, bo czas nagli. Trzeba rozpocząć poszukiwania nowych pracowników i zatrudniać. Do obsadzenia jest 17 tys. etatów. Za rok ich liczba ma być o 13 tys. większa, co da w sumie 51 tys. etatów nauczycieli specjalistów.

Zobacz też:Wzrośnie popyt na psychologów. Nierówna rywalizacja szkoły i służby zdrowia

Można wątpić, czy system sobie z tym tak szybko poradzi. Ale nawet częściowa realizacja ambitnego planu oznaczać będzie korzyści dla dzieci i uczniów.

TAGI
KOMENTARZE9

 • Mama 2022-06-07 09:23:37
  Do Pedagog specjalny: gdyby dziecko nie powinno być w szkole masowej to by nie było, przepisy na to by nie pozwoliły. To akurat nie zależy od od rodziców. Doucz się samozwańczy psychologu.
 • Proszę 2022-06-07 09:21:05
  Do Aleksandra : może, jeszcze raz napisz o co ci chodzi.
 • Aleksandra 2022-06-06 02:41:51
  No a jeśli zatrudnię pedagoga specjalnego na 8 godzin dziennie to co się stanie albo jeśli wychowawczyni grupy będzie pracować 8,5 h dziennie to co się stanie. Serio pytam a np jeśli zechce zatrudnić w sobotę w placówce?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!