Dzieci wracają do szkoły. Nie wszystkie

We wszystkich 11 województwach - zaczynając od woj. małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji na temat łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią. Zatem pozostali uczniowie na powrót do szkół jeszcze poczekają.
 • Uczniowie klas I-III z 11 województw wracają do nauki stacjonarnej. Będą się uczyć w systemie hybrydowym. W pozostałych pięciu wszystko zostaje po staremu.
 • Nie ma co liczyć na szybki powrót do nauczania stacjonarnego dzieci z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych.   
 • Matury i egzaminy ósmoklasisty odbędą się zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami.

- We wszystkich 11 województwach - zaczynając od woj. małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji na temat łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią. - Natomiast w pozostałych województwach, a więc w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia

W ten sposób minister zdrowia ostudził nieco emocje związane ze spodziewanym powrotem dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej. Bo jeszcze 21.04 rano wydawało się, że wszystko jest możliwe.   

- Jeden ze scenariuszy konsultowanych z panem premierem i ministrem zdrowia jest taki, że jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to kolejne grupy uczniów będą co tydzień wracać do szkoły. Za tydzień klasy I-III, za dwa tygodnie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, klasy IV-VII, a od 10 maja szkoły ponadpodstawowe. Jak będzie w rzeczywistości? To zależy od sytuacji epidemicznej - informował minister Przemysław Czarnek w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, budząc autentyczne nadzieje rodziców, uczniów i nauczycieli, że już wkrótce skończy się koszmar nauczania zdalnego.

Budzenie nadziei

W ciągu ostatnich dwóch dni pojawiło się tak dużo informacji na temat przywracania normalnej nauki w szkołach, że trudno było znaleźć jakiś konkretny punkt zaczepienia. Wczoraj (20.04) minister Niedzielski mówił, że powrót uczniów do szkół jest możliwy na przełomie maja i czerwca, natomiast minister Przemysław Czarnek - że do końca maja, jeśli warunki epidemiczne na to pozwolą. W sprawie zapowiadanego na 26 kwietnia powrotu klas I-III zastrzegł, że będzie to wybranych województwach. Natomiast prof. Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM 21.04 wskazał, że rozważana jest propozycja, by podzielić Polskę na trzy strefy. W pierwszej strefie, czyli na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie, nastąpiłoby pełne otwarcie szkół dla klas I-III. W drugiej strefie (Mazowsze, Pomorze, Wielkopolska i Małopolska) możliwe byłoby hybrydowe otwarcie klas I-III, czyli jednego dnia połowa uczniów przychodziłaby do szkoły, a połowa uczyłaby się z domu, a następnego dnia nastąpiłaby zamiana. Trzecia strefa - obejmująca Śląsk - oznaczałaby przedłużenie obostrzeń.

Jasne? Nie bardzo. I konia z rzędem temu, kto na podstawie tych informacji mógł stwierdzić, jak właściwie będzie. Zwłaszcza rodzicom i nauczycielom uczniów z klas IV-VIII. Bo - powtarzając słowa ministra wszyscy byśmy chcieli, żeby dzieci wróciły do szkoły, studenci na studia, a pracujący do pracy. I każdy chyba wie, że to będzie zależało od tego, jaka będzie sytuacja pandemiczna, która nie do końca jest przewidywalna.

Jeszcze godzinę przed konferencją ministra zdrowia na ten temat prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przestrzegał w „Polsacie”, że dwie poprzednie fale pandemii były spowodowane głównie powrotem dzieci do szkoły, dlatego nad decyzją o powrocie uczniów do szkół trzeba się mocno zastanowić. A prof. Marcin Drąg z Zakładu Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej podkreślał, że wskaźniki chociaż optymistyczne, nie są jeszcze przesądzające.

Studzenie emocji

Jak widać rząd miał to na uwadze i zdecydował się na dużo bezpieczniejszy wariant niż rano był rozważany. Zaznaczmy przy tym, że informujący m.in. o tych decyzjach minister Adam Niedzielski na temat powrotu uczniów z klas starszych nie powiedział ani słowa, stwierdzając jedynie, że dalsze luzowanie obostrzeń sanitarnych będzie postępowało w miarę poprawy sytuacji pandemicznej. Ma to zależeć przede wszystkim od spadku wskaźnika liczby zachorowań na koronawirusa poniżej 30 osób na 100 tys. mieszkańców. Więc w sprawie uczniów wymienionych pięciu województw i starszych wszystko może się jeszcze zmienić.     

Pewne egzaminy

W ostatnich dniach pojawiły się jednak i konkretne decyzje, które raczej nie zostaną uchylone - zarówno matury, jak i egzaminy ósmoklasisty i egzaminy zawodowe odbędą się w wyznaczonych przez CKE terminach, a maturzyści nie będą testowani. Poinformował m.in. o tym minister Przemysław Czarnek podczas dzisiejszej konferencji MEiN na temat egzaminy w latach 2021, 2022 i 2023.

Jedyną przeszkodą w ich organizacji mogą okazać się alarmy bombowe, które już się zdarzają. To jednak, nie powinien być wielki problem, ponieważ po bardzo kontrowersyjnych próbach zakłócenia przebiegu egzaminów sprzed dwóch lat, zarówno szkoły, jak i właściwe służby mundurowe są do nich przygotowane. A procedury postępowania wdrożone.  

Reszta jest wciąż niewiadomą.

Zobacz też: Ósme klasy nie wrócą przed egzaminami, no chyba że MEiN zmieni zdanie

TAGI
KOMENTARZE6

 • Depopulacja trwa! 2021-04-22 22:41:23
  Otwarcie szkół = więcej zgonów!!
 • Do Do do Rodzic 2021-04-22 18:08:46
  Do Simonexlive62 : uważaj bo będziesz bykowe płacił.
 • Hyfi 2021-04-22 14:59:57
  Do Simonexlive62 : napisał bezdzietny

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!