Dzieci z Lublina uczą się, jak zdrowo jeść

  • KO
  • 21 września 2022 - 18:49
Dzieci z Lublina uczą się, jak zdrowo jeść
Dzieci uczestniczyć będą w zajęciach edukacji żywieniowej (fot. lublin.eu)
Ponad 40 lubelskich szkół podstawowych weźmie udział w programie prozdrowotnym „Jedz z Głową”. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 600 tysięcy złotych, a program obejmie ponad 2 tys. uczniów. Chodzi o ochronę dzieci przed otyłością, nadwagą i cukrzycą.
  • Nadwaga występuje u ponad 33 proc., a otyłość u prawie 10 proc. spośród ponad 5,5 tys. przebadanych uczniów z Lublina.
  • Pierwszą częścią programu będą bezpłatne badania przesiewowe uczniów klas I : ocena masy i składu ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
  • Jeszcze we wrześniu ruszą pierwsze prozdrowotne zajęcia edukacyjne, które potrwają do końca roku. Podzielono je na części dla uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkół oraz personelu odpowiadającego za żywienie zbiorowe.

– Zdrowie najmłodszych mieszkańców Lublina to obszar naszej szczególnej troski. Realizujemy szereg programów w zakresie profilaktyki chorób i nauki odpowiednich zachowań, ułatwiających utrzymanie dobrej kondycji. W ponad 40 szkołach kontynuujemy program „Jedz z Głową”, którego celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów i edukacja żywieniowa. Musimy pamiętać, że na wybór diety mają wpływ nie tylko rodzice, ale także dyrektorzy szkół oraz pracownicy szkolnych stołówek. Jestem przekonana, że wczesna diagnostyka, zdobycie odpowiednich nawyków żywieniowych i zdrowy styl życia przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych u dzieci – mówi Monika Lipińska, zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Program WF z AWF będzie kontynuowany

Dieta, aktywność psychiczna i wsparcie psychologa

Program polityki zdrowotnej na lata 2022-2024 w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkół podstawowych w Lublinie „Jedz z Głową” finansowany jest ze środków z budżetu Miasta Lublin, a realizowany przez Fundację Medicover w 43 szkołach na terenie miasta. Jego pierwszą częścią, która potrwa od września do grudnia br., będą bezpłatne badania przesiewowe uczniów klas I. Ocena masy i składu ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi odbędą się w gabinetach szkolnych. Po wykonaniu badań rodzice będą mogli pobrać wyniki wraz zaleceniami w wersji online. Wyniki badań przesiewowych z poprzednich lat pokazały, że nadwaga występuje u ponad 33 proc., a otyłość u prawie 10 proc. spośród ponad 5,5 tys. przebadanych uczniów z Lublina.

– W odpowiedzi na potrzeby rodziców oraz naszych najmłodszych uczestników programu do jego drugiej edycji włączamy aktywność fizyczną i motywujące wsparcie psychologów. Kładziemy też nacisk na kształcenie kadry zajmującej się żywieniem w szkołach. Podczas sierpniowych warsztatów dla tej grupy frekwencja wyniosła aż 96 proc. Inicjatywa była więc wyjątkowo trafiona i potrzebna – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Nadwaga występuje u ponad 33 proc., a otyłość u prawie 10 proc. spośród ponad 5,5 tys. przebadanych uczniów z Lublina. (Fot. Walter Siegmund, CC BY-SA 3.0/ Wikipedia)
Nadwaga występuje u ponad 33 proc., a otyłość u prawie 10 proc. spośród ponad 5,5 tys. przebadanych uczniów z Lublina. (Fot. Walter Siegmund, CC BY-SA 3.0/ Wikipedia)

Dla uczniów, rodziców, nauczycieli i kucharek

Jeszcze we wrześniu ruszą pierwsze prozdrowotne zajęcia edukacyjne, które potrwają do końca roku. Podzielono je na części dla uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkół oraz personelu odpowiadającego za żywienie zbiorowe. Dzieci uczestniczyć będą w zajęciach edukacji żywieniowej w formie warsztatów i webinarów, na które złożą się także eksperymenty i zadania kreatywne, pobudzające wyobraźnię najmłodszych. Uczniowie spotkają się z psychologiem oraz będą brać udział w zajęciach sportowych. Z kolei w październiku zaplanowano pierwszy z trzech konkursów plastycznych z nagrodami.

W ramach zajęć dla rodziców omawiane będą zarówno zasady zdrowego komponowania posiłków, jak i bardziej specjalistyczne tematy, np. wpływ otyłości na gospodarkę hormonalną u dzieci, czy dieta w ADHD lub autyzmie. Rodzice otrzymają też konkretne porady psychologiczne jak najlepiej motywować dzieci.

Edukację nauczycieli i dyrekcji szkół rozpoczną warsztaty stacjonarne i online oraz spotkania z psychologiem. Następnie wezmą udział w praktycznych szkoleniach, których efektem będą scenariusze lekcji poświęconych zdrowemu żywieniu i przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym.

Czytaj też: Uczniowie będą dostawać owoce, warzywa i mleko

Kolejne działania „Jedz z Głową” realizowane będą w latach 2023–2024. Przewidziano w nich m.in. zajęcia sportowe z trenerami, spotkania z psychologami, szkolenia zdrowotne dla nauczycieli, webinary dla dyrekcji i kadry zajmującej się żywieniem zbiorowym w szkołach oraz liczne konkursy dla dzieci i dorosłych. Jak poprzednio, program „Jedz z Głową” zakończy się cyklem lekarskich badań końcowych, które przyniosą najbardziej aktualną diagnozę stanu zdrowia dzieci po uczestnictwie w trzyletnim programie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!