Partner portalu

Dzień Edukacji Narodowej w Kancelarii Premiera. Podziękowania i zapowiedzi zmian

Dzień Edukacji Narodowej w Kancelarii Premiera. Podziękowania i zapowiedzi zmian
Premier Morawiecki, minister Czarnek oraz inni przedstawiciele rządu podczas uroczystości (Fot. PAP/Rafał Guz)
Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek 14 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczestniczą w uroczystości, podczas której nauczycielom zasłużonym dla polskiej oświaty wręczone zostaną odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji i Nauki, a także tytuły honorowe profesora oświaty.

Podczas uroczystości minister Czarnek mówił m.in. o toczących się rozmowach ze związkami zawodowymi zrzeszającymi pracowników oświaty i przygotowywanych zmianach prawnych. Powiedział, że w ramach tego samego 40-godzinnego czasu pracy, dzięki debiurokratyzacji, wygospodarowany będzie dodatkowy czas "na większą dostępność nauczyciela dla ucznia".

"Wszystko razem spotka się z bardzo dużymi podwyżkami wynagrodzeń, które spowodują, że nauczyciel wchodzący do zawodu z przeciętnego wynagrodzenia dzisiejszego 3,5 tys. zł będzie miał blisko 5 tys. zł, a nauczyciel dyplomowany z przeciętnego wynagrodzenia 6,5 tys. będzie miał blisko 8 tys." - zapowiedział minister.

Uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela i podniesienie etosu pracy

"To ma wszystko spowodować uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela, podniesienie etosu pracy nauczyciela, odbudowę autorytetu nauczyciela - autorytetu, jakim nauczyciel zawsze był i powinien być darzony. Wszystko po to, żeby kształcenie naszych dzieci, młodzieży było na jeszcze wyższym poziomie" - dodał Czarnek.

Sprawdź Będą podwyżki wynagrodzeń nauczycieli i zmiana systemu pracy.

Szef MEiN podziękował pedagogom za bardzo trudny rok związany z pandemią.

"Trudności, z jakimi państwo walczyli w ostatnim roku, licząc od ostatniego 14 października 2020 r., to druga fala, trzecia fala, nauka zdalna, nauka hybrydowa, przystosowanie się, praca, która była jeszcze bardziej ciężka niż ta na co dzień stacjonarna w szkołach. Wszystkiemu państwo stawiliście czoło, wszystkie trudności pokonaliście" - powiedział Czarnek.

Podkreślił, dzięki temu "przykra konieczność" w postaci nauki zdalnej przynosiła efekty.

Nauczyciele stali się "ekspertami od informatyki" z dnia na dzień

Szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślał, że bohaterami dzisiejszego dnia są nauczyciele. "Wiemy doskonale, że wiedza praktyczna, wiedza pozyskiwana, poszerzana w szkole jest swego rodzaju jedynie zaczynem, podstawą do kształtowania charakterów, umysłów, ducha naszej młodzieży" - mówił.

Morawiecki zwrócił też uwagę, że to, jak ważna jest szkoła oraz bezpośredni kontakt, mogliśmy przekonać się podczas nauczania zdalnego w czasie pandemii koronawirusa. Dziękował jednocześnie nauczycielom, że z dnia na dzień stali się "ekspertami od informatyki". Dodał, że uczniowie inaczej uczą się bez kontaktu z rówieśnikami, a inaczej w bezpośrednim kontakcie.

Zwrócił uwagę, że dzisiaj źródła informacji są dostępne na wyciągnięcie ręki, ale to nie wystarcza do kształtowania postaw, charakterów, do budowania społeczeństwa świadomych obywateli.

Sprawdź Nauczycielka roku apeluje o wsparcie. "Wiele zależy od nas...".

Podziękowania za zaangażowanie

Premier podziękował nauczycielom za codzienne zaangażowanie w kształcenie i wychowywanie młodzieży. "To wszystko przyczynia się do budowania lepszej Rzeczpospolitej" - powiedział.

Morawiecki stwierdził, że dziś, kiedy w czwartej rewolucji przemysłowej coraz częściej mówi się o robotyzacji, cyfryzacji, automatyzacji, warto zadać sobie pytanie, w którym kierunku ma się przesuwać aktywność człowieka. "Otóż ten piękny świat, który jest przed nami, który - ja wierzę, że właśnie taki będzie - to świat kształcenia, edukacji, nauki, kultury, wyższych dóbr duchowych; świat wzbogacenia ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu" - powiedział. "Nauczyciele stają się podstawową częścią budowy tego świata przyszłości" - dodał.

Nawiązał też podczas wystąpienia do słów Jana Zamoyskiego. "Ta słynna fraza, którą wszyscy znamy, Zamoyskiego - takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - ona ma jeszcze dalszy ciąg (...) i on mówi, że ponadto jest przekonany, że w szczególności edukacja publiczna przyczyni się do powstania dobrych, uczciwych obywateli. Właśnie ta edukacja publiczna jest naszym dobrem, jest naszym dobrem wspólnym, którego państwo nauczyciele jesteście twórcami. Jesteście jednocześnie tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży" - powiedział premier.

TAGI
KOMENTARZE11

  • Czytaj dalej w necie 2021-10-15 14:48:29
    Paweł Lęcki Istotn Nie upłynął nawet dzień od momentu, gdy Przemysław Czarnek ogłosił, że matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż w Finlandii nawet czy w Szwajcarii, czy w Holandii, gdy władze tych krajów wysyłały swoich przedstawicieli, żeby ci zapoznali się... z potęgą polskiej edukacji. Są już pierwsze nieoficjalne doniesienia. Zagraniczni eksperci są zachwyceni stanem polskiej oświaty. Nie mogą wyjść z podziwu nad niezwykle rozbudowanym rynkiem korepetycji, który wskazuje na wspaniałą przedsiębiorczość Polaków. To napędza gospodarkę i służy budowaniu relacji społecznych, podkreślił Swen z Norwegii. Zachwyt wzbudziły również wyjątkowo liczne klasy. Pozwala to nie przejmować się przereklamowaną indywidualizacją, a za to stawiać na umiejętności związane z przyszłą zbiorową pracą w fabrykach. Eksperci nie mogli wyjść z podziwu, że w połowie polskich szkół nie ma psychologów, ale za to we wszystkich są dwie godziny religii. Dzięki temu nie odwraca się uwagi od potrzeb duchowych jakimiś głupotami o emocjach. Za wyjątkowo trafne uznali metody nauczania oparte głównie na sprawdzianach, a potężne podstawy programowe wzbudziły w ekspertach wręcz ekstazę. Bardzo docenili również to, że w polskiej szkole informatyka nie jest ważnym przedmiotem, a czasem wręcz nie istnieje, gdyż dzięki temu dzieci nie uzależniają się od internetu. Nie mogli uwierzyć, że w Polsce najważniejsze są egzaminy oraz rankingi szkół, a od pewnego momentu uczniowie r  rozwiń
  • Kasia 2021-10-14 16:05:55
    Do Mao: do sprawdzenia jest i to bez trudu, że jesteś lewackimi trolem i Twoje wpisy nic nie wnoszą. Kopiuj wklej i to wszystko. Nie potrafisz odpowiedzieć na żadne merytoryczne pytanie. To są fakty, zapraszam do przeczytania wpisów trola MAO w innych tematach i przypominam że, przedstawiał się jak...o dyrektor szkoły.  rozwiń
  • Mao 2021-10-14 14:40:04
    Doceniają, chwalą, etos pracy jak zwykle przy okazji Dnia Edukacji. Gdzie karma !!! jak podwyżka?? czy taka jak w spółkach dla kolesi .. etat w szkole 25 tysięcy, 40 tysięcy i więcej miesięcznie byle tylko należał do PiS !! Ciotki, pociotki, kumple kochanki i towarzysze > ciemny lud może to kupi ...ale nie nauczyciele. To nie lewactwo !!!!! to szczera prawda do sprawdzenia !!!!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!