Partnerzy portalu

Dzień Nauczyciela. Minister składa życzenia, wręcza odznaczenia i mówi o finansach

Dzień Nauczyciela. Minister składa życzenia, wręcza odznaczenia i mówi o finansach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Relacja między uczniem a nauczycielem to relacja mistrza z uczniem, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę i umiejętności – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas piątkowych (11 października) ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
 • Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. zorganizowano z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Edukacji Narodowej. Podczas niej uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.
 • Wszyscy życzymy nauczycielom jak najlepszej pracy. Dołączamy się do tego, aby ta praca była doceniana nie tylko i wyłącznie pod względem materialnym, finansowym - mówił Piontkowski.
 • Minister wskazał, że nauczyciel to zawód szczególny, dzięki któremu można liczyć, że kolejne pokolenia zachowają ciągłość tożsamości narodowej i kulturowej.

- Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności. Oczywiście również uwaga rodziców koncentruje się wtedy na szkole, bo oni są przecież zainteresowani tym, aby ich dzieci przy ich pomocy zyskały dobre wychowanie - powiedział Piontkowski podczas uroczystości.

- Wszyscy życzymy nauczycielom jak najlepszej pracy. Dołączamy się do tego, aby ta praca była doceniana nie tylko i wyłącznie pod względem materialnym, finansowym - co w ostatnim czasie się dzieje i będziemy to próbowali kontynuować w kolejnych latach - ale to także życzenia, by nauczyciel był tym mistrzem, który kojarzy się z nauczycielem. Bo przecież od wieków jest tak, że relacja między nauczycielem a uczniem to jest taka relacja bezpośrednia mistrza z uczniem, relacja, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę, umiejętności, stara się zrozumieć swojego ucznia - mówił szef MEN.

Czytaj więcej: Dostosowanie pensji nauczycieli tylko do płacy minimalnej nie rozwiąże problemu

Zauważył, że nie zawsze mistrzowie, nauczyciele słyszą wówczas wyrazy uznania z ust uczniów i rodziców w czasie nauki, ale po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach zdarza się, że dopiero wtedy wychowankowie doceniają wysiłek włożony w ich wychowanie, nauczanie.

- Wtedy, z pewnej perspektywy widać, jak ważny był nauczyciel, jak mocno wpływał na formowanie młodych ludzi - zaznaczył.

Minister wskazał, że nauczyciel to zawód szczególny, dzięki któremu można liczyć, że kolejne pokolenia zachowają ciągłość tożsamości narodowej i kulturowej, ale będą też przygotowani do nowych wyzwań ciągle zmieniającego się świata.

MEN poinformowało, że za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Brązowym Krzyżem Zasługi - 3 osoby, a medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - 2 osoby. Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1342 osoby, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę - 811 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę - 520 osób. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 3865 osób. Przyznano też Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Otrzymało je 378 osób.

Listę nagrodzonych nauczycieli znajdziesz tutaj

25 nauczycielom nadano honorowy tytuł Profesora Oświaty. Jest on nadawany nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Uroczystość nadania odbywa się tylko raz w roku - z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

TAGI
KOMENTARZE11

 • 30latek 2019-10-14 14:03:59
  Dzień dobry. Jestem Nauczycielem już 30 lat kocham swą pracę, robię kółka za darmo, noszę przysadkę, itd. Takiego smutnego dnia KEN nie pamiętam. Panie Ministrze jak idę do stomatologa, księgarni to mam mówić że ja mam misję, proszę podliczyć taniej. Wszystkim, którzy myślą Huuura dokonaliśmy im. Mó...wię dokonaliście swoim dzieciom.  rozwiń
 • Murzyn do roboty 2019-10-11 22:37:54
  Fałsz i obłuda Nauczycieli traktuje jak tanią siłę roboczą Niech sobie wsadzi te frazesy i życzenia głęboko w zadek
 • Radek 2019-10-11 21:47:14
  Zapraszam do Szprotawy, tu zero nagród zero dodatków. Pani mega naczelnik zlikwidowali prawie wszystko od zajec dodatkowych po zajecia z logopedii i psychologiem. Dno i metr mułu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!