Partner portalu

"Dziwaczne" propozycje dla nauczycieli. "Nie podoba nam się to rozwiązanie"

"Dziwaczne" propozycje dla nauczycieli. "Nie podoba nam się to rozwiązanie"
Dodatkowe 8 godzin w szkole, które znalazły się w propozycjach MEiN, to nie problem. Może nim być jedynie brak miejsca w szkole (fot. Shutterstock)
Jak tylko dostaniemy propozycje zmian na piśmie, to się do nich odniesiemy. Jeśli będą one powieleniem tego, co było na spotkaniu 21.09, to odniesiemy się do nich zdecydowanie negatywnie – zapowiada Sławomir Wittkowicz. W opinii reprezentanta Forum Związków Zawodowych kierownictwo resortu nie uwzględniło w ogóle oczekiwań środowiska nauczycielskiego i jego reprezentacji związkowych. I to zarówno gdy chodzi o kwestie pensum i wynagrodzeń, jak i spraw awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.
 • Zdaniem przedstawiciela FZZ propozycje MEiN dotyczące zmian w systemie wynagradzania nauczycieli są nie do przyjęcia przez środowisko nauczycielskie.
 • Zmniejszenie wymiaru urlopu nauczycieli do 50 dni w roku może oznaczać, że szkoły będą czynne w okresie przerwy świątecznej i ferii.
 • Plus 4 godziny do pensum oraz 8 godzin siedzenia w szkole to propozycje, które nie wszystkie szkoły i samorządy będą w stanie zrealizować.

Według Sławomira Wittkowicza, przewodniczącego Wolnego Związku Zawodowego „Forum - Oświata” oraz przedstawiciela Forum Związków Zawodowych, przedstawione przez ministra Przemysława Czarnka propozycje zmian systemu wynagrodzeń nauczycieli są dość dziwaczne. I nie ma większych szans na to, żeby uzyskały akceptację środowiska czy jego reprezentacji.

Przypomnijmy - podstawowe zmiany to zwiększenie wynagrodzenia brutto od 1 września 2022 r. do:

 • 4950 zł dla stażysty i nauczyciela kontraktowego (ten stopień awansu zawodowego ma zniknąć), czyli wzrośnie o 1412 zł w stosunku do obecnego (średniego) wynagrodzenia wynoszącego 3538 zł dla stażysty i 3927 zł dla nauczyciela kontraktowego (wzrost o 1023 zł);
 • 6400 zł dla nauczyciela mianowanego – wzrost o 1306 zł w stosunku do obecnych 5094 zł;
 • 7 750 zł dla nauczyciel dyplomowanego – wzrost o 1240 zł w stosunku do obecnych 6510 zł.

Trzeba też dodać od razu, że według tej samej propozycji MEiN minimalne stawki brutto wynagrodzenia nauczycieli miałyby wynosić:

 • 4010 zł dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego,
 • 4540 zł dla nauczyciela mianowanego,
 • 5130 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Powyższe stawki miałyby być osiągnięte przy jednoczesnym zwiększeniu pensum dla wszystkich nauczycieli o 4 godziny, czyli z co najmniej 18 godzin do 22, a także m.in. obniżenia wymiaru urlopu, likwidacji dodatku wyrównawczego, ujednolicenia dodatku wiejskiego (do 300 zł), zmniejszenia odpisu na ZFŚS. Projektowane zmiany zakładają również wprowadzenie obowiązku wypracowania w szkole dodatkowych 8 godzin tygodniowo.

Czytaj też: Pensje nauczycieli. Będą podwyżki, ale i większe pensum. Związkowcy niezadowoleni

Mniej urlopu

- Propozycje te częściowo spełniają oczekiwania korporacji samorządowych, takie jak likwidacja jednorazowego dodatku uzupełniającego – bo na tym polega zastąpienie wynagrodzeń średnich wynagrodzeniami przeciętnymi, czy żądanie, żeby szkoły były otwarte w czasie przerw świątecznych, ferii zimowych i być może również w czasie wakacji letnich, bo do tego się sprowadza manipulowanie przy wymiarze urlopu w szkołach – wyjaśnia przewodniczący WZZ „Forum – Oświata”.  

Ten wymiar został obniżony do 50 dni roboczych, ale nie zostało określone, kiedy nauczyciele będą mogli z nich skorzystać.

- Do dyspozycji są więc wakacje letnie, ferie zimowe, przerwa świąteczna oraz dni wolne od zajęć dydaktycznych, ale suma tych wszystkich dni wolnych jest zdecydowanie większa niż 50. A to oznacza, że w tych dniach tylko część nauczycieli będzie na urlopie, a pozostali będą pracować – wyjaśnia Sławomir Wittkowicz. - Logiczną konsekwencją tego rozwiązania jest, że w tym czasie będzie można zorganizować półkolonie, zimowiska, zawody koszykówki czy różne inne zajęcia opiekuńcze.

Jego zdaniem dostępność nauczycieli przez obowiązkowe 8 godzin tygodniowo nie będzie z tym miała wiele wspólnego, bo przedstawiciele kierownictwa resortu również i tego rozwiązania nie dookreślili ani nie podali sposobu obliczania przepracowanych godzin. Podano tylko kilka przykładów, że te godziny mogłyby być rozliczane udziałem nauczyciela w wycieczkach szkolnych, radach pedagogicznych, wywiadówkach, co pokazuje, że okres rozliczeniowy będzie dłuższy niż miesiąc.

- To niekorzystne dla pracownika, bo z jednej strony taki wyjazd to koszt, z drugiej przymuszenie nauczycieli do uczestniczenia w tych wycieczkach – mówi.

Dodaje, że podniesienie pensum o 4 godziny tygodniowo (w przypadku tzw. nauczycieli tablicowych z 18 godzin do 22) oraz wprowadzenie 8 godzin dodatkowej pracy w szkole, czyli tzw. godzin dyspozycyjnych, będzie przede wszystkim dużym wyzwaniem dla dyrektorów i organów prowadzących, bo w części szkół pojawi się problem zorganizowania pracy i stanowiska pracy nauczycielom. Głównie ze względu na brak miejsca.

Niewątpliwie spowoduje to konieczność redukcji części etatów. Wittkowicz nie spodziewa się jednak z tego powodu masowych zwolnień i rezygnacji z pracy nauczycieli, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego.

– Podczas spotkania pojawiła się wprawdzie sugestia, że elementem okresu przejściowego może być emerytura, ale nie w kontekście brzmienia art. 88 Karty Nauczyciela przed likwidacją, a raczej w kontekście tzw. emerytur stażowych. Ze wstępnych wyliczeń autorów tego projektu wynika, że to będą głodowe stawki, na które niewiele osób się zdecyduje – stwierdza.  

To nie jest podwyżka

Przedstawiciel FZZ pytany o propozycje płacowe odpowiada wprost

- Nie podoba nam się to rozwiązanie. Po pierwsze, dlatego, że jest oderwane od przeciętnego wynagrodzenia, a my chcemy przede wszystkim powiązać stawki wynagrodzenia zasadniczego z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Natomiast tu się proponuje, że wchodzący do zawodu dostanie ok. 4 tys. zł brutto, a po 10 latach pracy tysiąc złotych więcej i to pod warunkiem, że przejdzie wszystkie procedury. Czy to jest ścieżka rozwoju zawodowego i zwiększenie prestiżu tego zawodu? Myślę, że ta propozycja nie satysfakcjonuje nikogo, nawet autorów – mówi.

W sprawie zmian w awansie zawodowym nauczycieli, co do którego przedstawiciele resortu zakomunikowali, że zostały już uzgodnione, czyli będą takie, jak zaproponowano w na przełomie maja i czerwca, stwierdził:

- Wygląda na to, że MEiN dogadało się w tej sprawie z korporacjami samorządowymi, bo na pewno nie z nami. Tylko pytanie, co samorządy mają do awansu zawodowego i oceny pracy nauczyciela? W tym zakresie na pewno nie są merytorycznym partnerem do dyskusji.

Jest wiara w zmiany

Obecnie strony mają czas do 8 października na wniesienie uwag do zaproponowanych zmian, bo oficjalnie jeszcze ich nie dostały. Kolejne spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty już 20 października. Mimo krytycznych uwag do przedstawionych regulacji, które MEiN ma dopiero przesłać w formie oficjalnego dokumentu, bo jak podkreśla na razie były to tylko propozycje ustne, Sławomir Wittkowicz widzi możliwość znalezienia konsensusu.

- Zakładam, że propozycja MEiN może być inna niż ta, której wysłuchaliśmy na spotkaniu. Wszystko jest dynamiczne, więc istnieje taka możliwość. Moim zdaniem te kwestie nie są jeszcze przesądzone – mówi.

Zastrzega jednak, że jeśli one będą powieleniem tego, co było na spotkaniu 21.09, to Forum Związków Zawodowych odniesie się do nich zdecydowanie negatywnie.

- Nie da się zrobić daleko idących i dobrze przemyślanych zmian bez skierowania naprawdę dużych środków na ich realizację – podkreśla.

TAGI
KOMENTARZE18

 • Obywatel 2021-09-30 12:26:41
  Masz na myśli posłów, policję? Oni również mają płacone z budżetu.
 • Edukator 2021-09-29 16:01:22
  Do nauczyciel : we wrześniu inaczej będziesz śpiewać 🤣🤣🤣🤣
 • nauczyciel 2021-09-29 15:11:05
  ....a takiego wała jak Polska cała !!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!