Edukacja dla uchodźców czeka na rozwiązania

- Samorządy obawiają się finansowych skutków zwiększonej liczby dzieci obcokrajowców w szkołach.
- Konieczne jest zapewnienie im nie tylko schronienia (w przypadku gdy są uchodźcami), ale i dostępu do edukacji.
- Minister Czarnek zapewnia, że polskie szkoły są na to gotowe, lecz o pieniądzach na zwiększoną liczbę zajęć edukacyjnych nic nie mówi.
Na tę kwestię zwrócili uwagę przedstawiciele strony samorządowej podczas środowych (23 lutego) obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, upominając się jednocześnie o wsparcie w rozmowach na ten temat z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Stało się tak głównie za sprawą współprzewodniczącego KWRiST, wiceministra Pawła Szefernakera, który postanowił przedstawić uczestnikom posiedzenia krótką informację na temat przygotowań Polski na ewentualne przyjęcie uciekinierów z Ukrainy.
Czytaj też: Rząd ma scenariusze na przyjęcie dużej grupy uchodźców z Ukrainy. Chodzi o dwa regiony
Wyjaśnił przy tym, jak działa Zespół międzyresortowy ds. przyjęcia przez Rzeczpospolitą osób napływających z Ukrainy, w którego skład wchodzą m.in. ministrowie obrony narodowej, spraw zagranicznych, pracy, zdrowia oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Topnieją środki z subwencji oświatowej
Na tle tych wyjaśnień prezydent Sopotu Jacek Karnowski zwrócił uwagę na problem rosnących kosztów edukacji dzieci uchodźców z Afganistanu oraz dzieci coraz większej liczby Ukraińców pracujących w Polsce.
- To, co mamy w subwencji oświatowej, wystarczy na nauczanie języka polskiego dla wciąż jeszcze niewielkiej liczby ludności ukraińskiej w Polsce, ale konieczne jest, nie czekając na rozwój wypadków, żeby MEiN było bardziej otwarte na finansowanie ich nauki. I warto to już teraz rozważać, bo w niedługim czasie może dojść do nasilenia problemu finansowania – powiedział prezydent Sopotu.
Zwrócił się przy tym do wiceministra Szefernakera o pomoc w przekonaniu do tego MEiN. Podkreślił, że w ostatnie czasie samorządowcy spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki i jeśli po rozmowach z MSWiA oraz z MPiPS wiele spraw udało się rozwiązać, to z MEiN - nie...
W odpowiedzi na ten postulat Marcin Nowak, zastępca dyrektora departamentu współpracy z samorządem w MEiN, zapewnił, że w tym roku w subwencji została podniesiona pula środków na uczniów w oddziałach przygotowawczych, do których bardzo często uczęszczają uczniowie z zagranicy lub młodzi Polscy, którzy przybywają z zagranicy i nie znają dobrze języka polskiego.
- A zatem bierzemy to pod uwagę również poprzez zwiększenie finansowania – zauważył.
Dosłownie w tym samym czasie, podczas konferencji prasowej minister Przemysław Czarnek zapewniał, że jesteśmy przygotowani na przyjmowanie dzieci i młodzieży do polskich szkół i studentów do polskich uniwersytetów.
O finansach - już niebawem
Nie zmienia to faktu, że - wobec rosnącej liczby dzieci obcokrajowców, które kształcą się w polskim systemie oświatowym - samorządom tych pieniędzy może brakować.
Kwestiom finansowania edukacji ma być poświęcone dodatkowe posiedzenie KWRiST, które odbędzie się prawdopodobnie po 21 marca.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.