Edukacja domowa chce weta prezydenta ws. lex Czarnek

Protestujący domagali się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy nowelizującej Prawo oświatowe, zwanej lex Czarnek 2.0. Wprowadza ona bowiem pewne ograniczenia dla dzieci realizujących obowiązek szkolny albo obowiązek nauki odpowiednio poza przedszkolem, szkołą lub inną formą wychowania przedszkolnego lub szkołą, a także dla placówek specjalizujących się w organizacji edukacji domowej takich dzieci.
Czytaj też: Edukacja domowa w tarapatach
Te zmiany to:
- wprowadzenie dla rodziców ograniczenia czasowego – od 1 lipca do 21 września - na złożenia wniosku o przejściu dziecka na edukacje domową (obecnie można to robić w ciągu całego roku szkolnego;
- przeprowadzanie egzaminów rocznych tylko w trybie stacjonarnym (dzisiaj jest to możliwe również on-line);
- konieczność zawiadomienia przez szkoły kuratora oświaty o każdym egzaminie sprawdzającym na 14 dni przed terminem (nie było takiego);
- wprowadzenie częściowej rejonizacji dla dzieci, polegającej na tym, że dziecko będzie mogło realizować obowiązek szkolny i obowiązek nauki tylko w szkole lub placówce na terenie województwa zamieszkania lub województwa z nim sąsiadującym.
Dla dzieci, uczniów rodziców i organizatorów kształcenie domowego zmiany te są stanowią duże utrudnienie. Na ich podstawie dzieci, a więc i rodzice, będą musieli przyjeżdżać do macierzystych szkół i placówek, by np. zdać egzaminy roczne z poszczególnych przedmiotów. Nie będą tez mogły np. wybrać szkoły o profilu, który im odpowiada. Dotychczas bowiem żadnej rejonizacji nie było.
Powyższe unormowania, obok bardzo istotnych regulacji dotyczących warunków funkcjonowania organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły i placówek, zwłaszcza gdy chodzi o prowadzenie zajęć z dziećmi, stanowią najważniejsze zmiany nowelizacyjne, które dotyczą społeczności szkolnych.
Szkoła w Chmurze to największa placówka tego typu w Polsce. Skupia ponad 10 tys. uczniów. To około 1/3 dzieci znajdujących się w edukacji domowej.
Zobacz też: Mniej pieniędzy z subwencji na edukację domową? To może się zdarzyć
To kolejny w ostatnich dniach apel do prezydenta o zawetowanie lex Czarnek. W ubiegły piątek z apel takim zwróciły się do Andrzeja Dudy posłanki KO. O weto proszą też samorządowcy skupieni w Związku Miast Polskich.
Czytaj też: Zygmunt Frankiewicz: panie prezydencie, lex Czarnek łamie konstytucję

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Prawda Boli
2022-12-14 20:02:41
Mariusz Dzieciątko stwarza wrażenie, że posiada wpływy polityczne. Kilkukrotnie powołuje się na posła Bartłomieja Wróblewskiego z PiS. Umieszcza zdjęcie budynku sejmu w jednym z postów, gdzie pada nazwisko wymienionego posła. Należy zauważyć, że poseł nie wymienia w swoich wypowiedziach Mariusza Dzi... rozwiń
-
Przykrywka
2022-12-14 20:02:06
Minister Czarnek proponuje wagę 0,8 subwencji oświatowej dla 500 pierwszych uczniów edukacji domowej w danej szkole. Dla kolejnych tylko 0,2. Przypadkiem, będąca członkiem nieformalnej grupy Mariusza Dzieciątko, szkoła Benedykt (prowadzi Andrzej Lubowicki) wg szacunków mieści się z liczbą uczniów w ... rozwiń
-
Bea
2022-12-10 09:28:41
#veto # chcemyweta