Edukacja domowa ma się coraz lepiej. W Warszawie powstało nowe centrum

Szkołę w Chmurze tworzy Fundacja Społeczeństwo - ogólnopolska organizacja pożytku publicznego powołana w 2011 r. dla zwiększania różnorodności w edukacji oraz wprowadzania pozytywnych zmian społecznych.

Czytaj więcej
Edukacja domowa w tarapatach– Nasi uczniowie organizują się we własnym zakresie. Wiemy, że spotykają się i nawiązują przyjaźnie. Chcemy im to ułatwić i dać przestrzeń do budowania relacji. Dlatego stworzyliśmy miejsce, które jest odpowiedzią na potrzeby rozwijania kontaktów społecznych – mówił w czasie otwarcia w poniedziałek 30 stycznia Centrum Spotkań w Warszawie Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze.
Pierwsze Centrum w Warszawie, kolejne w innych miastach
Centrum Spotkań powstało dla uczniów Szkoły w Chmurze realizujących naukę w trybie edukacji domowej, a także dla ich rodziców oraz nauczycieli. Nowa przestrzeń mieści 20 sal, w których będą odbywać się spotkania, warsztaty i stacjonarne egzaminy. Centrum Spotkań będzie otwarte dla każdego ucznia od godz. 9:00 do 17:00.
Po przecięciu wstęgi uczniowie Szkoły w Chmurze, którzy byli obecni na otwarciu, udali się na różne warsztaty organizowane przez szkołę, m. in. psychologiczne, chemiczne i plastyczne.
– Marzymy, aby było to miejsce tętniące życiem, sprzyjające spotykaniu się, wspólnemu spędzaniu czasu, poznawaniu. Zależy nam na tym, abyśmy widzieli siebie i dostrzegali drugiego człowieka. Chciałabym, żeby to było naprawdę nasze miejsce – podsumowała Barbara Jędrusiak.
Twórcy Szkoły w Chmurze zapowiadają, że kolejne tego typu miejsca niebawem powstaną też w innych miastach Polski.
Czym jest edukacja domowa? Kto może uczyć się w domu?
Każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Spełnia wtedy obowiązek przedszkolny, szkolny i nauki. Dyrektor przedszkola albo szkoły może jednak zgodzić się, żeby dziecko uczyło się w domu. Wniosek należy złożyć do dyrektora przedszkola, szkoły, do której dziecko jest przyjęte, na terenie województwa, w którym mieszka dziecko. Wtedy nauczycielami dziecka mogą być rodzice, opiekunowie prawni lub inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie. Takie osoby nie muszą kończyć specjalnych studiów ani szkoleń.
Egzaminy klasyfikacyjne w edukacji domowej odbywają się raz w roku i sprawdzają wiedzę, jaką uczeń przyswoił podczas nauki w domu. Zakres egzaminu jest ustalany przez dyrektora, który wyraził zgodę na nauczanie domowe.
Edukacja domowa jest bezpłatna. W Polsce - jak się szacuje - korzysta z niej ponad 20 tys. uczniów.

Czytaj więcej
To może być koniec gazowych pieców w polskich domach
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.