Partnerzy portalu

Edukacja domowa ma się coraz lepiej. W Warszawie powstało nowe centrum

  • KO
  • 30 stycznia 2023 - 19:30
Edukacja domowa ma się coraz lepiej. W Warszawie powstało nowe centrum
Centrum Spotkań będzie otwarte dla każdego ucznia od godz. 9:00 do 17:00 (fot. Piotr Woźniakiewicz, ArsLumen.pl/Szkoła w chmurze)
Edukacja domowa rośnie w siłę. Ponad 14,5 tys. użytkowników zarejestrowało się w Szkole w Chmurze - platformie dla uczniów i rodziców, którzy rezygnują z tradycyjnie pojętej szkoły. W Warszawie otwarto właśnie dla nich Centrum Spotkań.

Szkołę w Chmurze tworzy Fundacja Społeczeństwo - ogólnopolska organizacja pożytku publicznego powołana w 2011 r. dla zwiększania różnorodności w edukacji oraz wprowadzania pozytywnych zmian społecznych. 

– Nasi uczniowie organizują się we własnym zakresie. Wiemy, że spotykają się i nawiązują przyjaźnie. Chcemy im to ułatwić i dać przestrzeń do budowania relacji. Dlatego stworzyliśmy miejsce, które jest odpowiedzią na potrzeby rozwijania kontaktów społecznych – mówił w czasie otwarcia w poniedziałek 30 stycznia Centrum Spotkań w Warszawie Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze.

Pierwsze Centrum w Warszawie, kolejne w innych miastach

Centrum Spotkań powstało dla uczniów Szkoły w Chmurze realizujących naukę w trybie edukacji domowej, a także dla ich rodziców oraz nauczycieli. Nowa przestrzeń mieści 20 sal, w których będą odbywać się spotkania, warsztaty i stacjonarne egzaminy. Centrum Spotkań będzie otwarte dla każdego ucznia od godz. 9:00 do 17:00.

Po przecięciu wstęgi uczniowie Szkoły w Chmurze, którzy byli obecni na otwarciu, udali się na różne warsztaty organizowane przez szkołę, m. in. psychologiczne, chemiczne i plastyczne. 

– Marzymy, aby było to miejsce tętniące życiem, sprzyjające spotykaniu się, wspólnemu spędzaniu czasu, poznawaniu. Zależy nam na tym, abyśmy widzieli siebie i dostrzegali drugiego człowieka. Chciałabym, żeby to było naprawdę nasze miejsce – podsumowała Barbara Jędrusiak.

Twórcy Szkoły w Chmurze zapowiadają, że kolejne tego typu miejsca niebawem powstaną też w innych miastach Polski. 

Czym jest edukacja domowa? Kto może uczyć się w domu?

Każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Spełnia wtedy obowiązek przedszkolny, szkolny i nauki. Dyrektor przedszkola albo szkoły może jednak zgodzić się, żeby dziecko uczyło się w domu. Wniosek należy złożyć do dyrektora przedszkola, szkoły, do której dziecko jest przyjęte, na terenie województwa, w którym mieszka dziecko. Wtedy nauczycielami dziecka mogą być rodzice, opiekunowie prawni lub inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie. Takie osoby nie muszą kończyć specjalnych studiów ani szkoleń.

Egzaminy klasyfikacyjne w edukacji domowej odbywają się raz w roku i sprawdzają wiedzę, jaką uczeń przyswoił podczas nauki w domu. Zakres egzaminu jest ustalany przez dyrektora, który wyraził zgodę na nauczanie domowe.

Edukacja domowa jest bezpłatna. W Polsce - jak się szacuje - korzysta z niej ponad 20 tys. uczniów. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!