Partnerzy portalu

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego, historii i WOS-u. Arkusze

  • TK
  • 18 kwietnia 2018 - 20:54
Egzamin gimnazjalny z języka polskiego, historii i WOS-u. Arkusze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Od 18 do 20 kwietnia w Polsce trwa Egzamin Gimnazjalny 2018. Na początek uczniowie zmierzyli się z historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim.

Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych dotyczył wiedzy humanistycznej. Najpierw uczniowie dostali blok zadań z wiedzy o społeczeństwie i historii. Na rozwiązanie mieli 60 minut (dyslektycy - 80 minut). Następnie mieli przerwę do godz. 11.00, po której przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Ta część egzaminu trwała 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).

Test z historii i WOS-u zawierał 25 zadań, 20 z nich to zadania z historii. Wszystkie były zamknięte – uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu.

Arkusz z języka polskiego zawierał 22 zadania, wśród nich 20 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń sam musi wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych. Odnosiły się do zamieszczonych w arkuszu kilku fragmentów tekstów literackich.

W arkuszu były też dwa zadania otwarte. W pierwszym, odnosząc się do zamieszczonego w arkuszu tekstu Jana Burzyńskiego "Rowerować, teatrować czy kawkować", uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy dążenie do skrótowości w codziennym komunikowaniu się jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym?". Drugim zadaniem otwartym było napisanie charakterystyki wybranego bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru.

W drugim dniu, 19 kwietnia, młodzież rozwiązywać będzie zadania z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. Z kolei piątek to zmagania z językiem obcym nowożytnym, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, największa grupa gimnazjalistów (87,1 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 83,3 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki, do którego na poziomie podstawowym przystąpi 10,4 proc. gimnazjalistów. Na poziomie rozszerzonym będzie to 2,6 proc.

DO POBRANIA
Arkusz egzaminu z języka polskiego
497.88 KB format pliku: PDF
Arkusz egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie
1.2 MB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!