Egzamin ósmoklasisty: Terminy i zasady epidemiczne

Egzamin ósmoklasisty: Terminy i zasady epidemiczne
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w reżimie sanitarnym (fot. Pixabay)
Pod koniec maja do egzaminów ósmoklasisty przystąpi ponad 360 tys. uczniów z prawie 12,7 tys. szkół. Egzaminy potrwają od 25 do 27 maja a każdy z uczniów będzie musiał rozwiązać trzy testy: z polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Z powodu pandemii COVID-19 egzaminy zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. Przypominamy jego zasady oraz inne przydatne informacje.

W związku z pandemią tegoroczny egzamin ósmoklasisty zostanie jednorazowo przeprowadzony w nowej formule - na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w załącznikach do rozporządzenia ministra edukacji i nauki, a nie w podstawie programowej. Zmieniły się m.in. wymagania z j. polskiego i matematyki (zmiana proporcji między zadaniami otwartymi a zamkniętymi, ograniczenie listy lektur) oraz języka obcego (średni poziom biegłości językowej, mniejsza liczba zadań otwartych).

Harmonogram tegorocznych egzaminów ósmoklasistów wygląda następująco:

język polski - 25 maja (wtorek), godz. 9.00 - czas: 120 minut.

matematyka - 26 maja (środa), godz. 9.00 - czas: 100 minut.

język obcy nowożytny - 27 maja (czwartek), godz. 9.00 - czas: 90 minut.

Jeżeli chodzi o zasady sanitarne, uczniowie muszą zachować co najmniej 1,5 - metrowy odstęp od innych a także zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W przypadkach, kiedy uczniowie z różnych powodów nie mogą nosić maseczki, powinni to jeszcze przed egzaminem zgłosić dyrekcji danej szkoły.

Maseczkę należy także zakładać każdorazowo podczas rozmów z nauczycielami oraz w czasie wychodzenia z sali egzaminacyjnej. Szkoły apelują także, aby w przypadku złego samopoczucia podczas egzaminu, niezwłocznie zgłosić to nauczyciela.

W czerwcu odbędzie się egzamin dla tych uczniów, którzy w przewidzianym harmonogramie zachorują lub będą na kwarantannie. Wyniki mają zostać opublikowane 2 lipca 2021 r.

Co zabrać na salę?

Uczniowie podczas egzaminów z języków (polskiego oraz obcego) mogą być przy sobie tylko przybory do pisania - pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem. Na egzamin z matematyki, dodatkowo można zabrać linijkę.

Podczas egzaminu wykluczone jest używanie kalkulatorów, słowników czy urządzeń telekomunikacyjnych takich jak telefon, smartfon, tablet. Zabronione będzie także wniesienie np. maskotki lub innej rzeczy, którą miałaby stać na stoliku - wyjątkiem jest butelka własnej wody. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!